Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Konkurs, który podniesie rangę CV

O pokoleniu Y, wyzwaniach, jakie stoją przed młodymi ludźmi wchodzącymi na rynek pracy oraz o ogromnych plusach Experience PwC, rozmawiamy z laureatką tego konkursu - Katarzyną Gawor.
Kategoria: Wiadomości
23.10.2013
Katarzyna (Tomczyk) Gawor
Absolwent: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Kierunek studiów: Prawo
Moje silne strony: umiejętności analityczne, zaangażowanie, dokładność.
Za 10 lat będę:wybitnym specjalistą podatkowym
Zainteresowania: jazda konna, design

Jak oceniasz, czy obecne pokolenie, roczniki, które za chwilę będą wchodzić na rynek pracy, coraz lepiej przygotowują się do życia zawodowego?

Na takie pytanie najlepiej mogłyby odpowiedzieć osoby, które obserwują, jak zmienia się przygotowanie kolejnych roczników do wejścia na rynek pracy. Ja sama postawiłam pierwszy krok na swojej zawodowej ścieżce w 2012 roku, więc patrzę z perspektywy grupy, którą przez rekruterów określa się jako graduates (absolwenci).

Na pewno coraz wcześniej studenci interesują się możliwościami zawodowego rozwoju. Jest to o tyle ważne, że wczesne określenie – przynajmniej w zarysie – swoich preferencji pozwala nakierować swoją edukację w odpowiednim kierunku. Przykładem działań, które obecnie podejmują studenci, jest udział w warsztatach i konkursach organizowanych przez przyszłych pracodawców (takich jak np. Experence PwC). Pozwala to nie tylko zdobyć dodatkową wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim przekonać się, na czym polega specyfika pracy w danym zawodzie.

Czy studia przygotowują do pracy? W moim przypadku zdecydowanie tak, ale wydaje mi się, że wciąż jestem wyjątkiem (albo po prostu ja miałam szczęście trafić na dobrych wykładowców). Tym, co jest widocznie w moim pokoleniu, to zmiana nastawienia do szukania pracy. Coraz częściej słyszę, że dla wielu osób najważniejsze jest to, żeby odnaleźć tzw. work-life balance. Wydaje mi się, że nadchodzą czasy, kiedy pracodawcy będą musieli motywować pracowników już nie tylko wysokim wynagrodzeniem, ale także możliwościami korzystania z elastycznych form zatrudnienia (PwC odpowiada już na takie wyzwania rynku).

Jak oceniasz poziom konkursu Experience PwC? Na czym polega jego oryginalność?

Poziom zeszłorocznego konkursu oceniam na bardzo wysoki. Mieliśmy okazję zmierzyć się z problemami, którym na co dzień stawiają czoła specjaliści z PwC. Tym, co wyróżnia Experience PwC na tle innych wydarzeń tego typu, to zadania, które są niesamowicie realistyczne. Już w II etapie uczestnicy konkursu są proszeni o przedstawienie opinii, czy też rekomendacji dla klienta, który ma konkretny problem do rozwiązania. Nie wystarczy wykazać się wiedzą, trzeba również tę wiedzę zastosować w praktyce. Ponadto, często nie ma jednej dobrej odpowiedzi. W takim przypadku uczestnicy muszą wczuć się w rolę doradców i wybrać takie rozwiązanie, które, przykładowo, niesie ze sobą mniejsze ryzyko.
 
W zadaniu finałowym natomiast tworzone są mieszane zespoły, składające się z osób startujących w konkursie w dziedzinie podatków, audytu i doradztwa biznesowego. Zespoły pracują przez cały dzień nad wspólnym zadaniem, którego wynikiem jest przedstawienie kompleksowej – a więc dotyczącej każdej z tych dziedzin – rekomendacji. Największym wyzwaniem na tym etapie jest, w mojej ocenie, konieczność współdziałania i efektywnego komunikowania się z nowopoznanymi osobami, z których cześć „myśli” prawniczo, część rachunkowo, a część biznesowo.

Czy pytania w ramach testu online sprawiły Ci dużo problemów?

Pytania w ramach testu online można rozwiązać w domu, bez limitu czasu. Każdą odpowiedź można dokładnie sprawdzić. W związku z tym test oceniam jako najłatwiejszy etap konkursu. Rozwiązanie go zajęło mi ok. 20 minut, włącznie ze sprawdzeniem poprawności odpowiedzi. To bardzo proste, więc zachęcam każdego, aby spróbował swoich sił w tym etapie.

Jak dowiedziałaś się o konkursie Experience PwC?

Od pewnego czasu śledziłam stronę www.pwc.pl/kariera. Stamtąd też dowiedziałam się o konkursie, jeszcze zanim się rozpoczął. O terminie rejestracji i wypełnienia testu przypominały mi plakaty i ulotki na uczelni.

Czy Twoim zdaniem takie konkursy ułatwiają zdobycie satysfakcjonującej pracy w przyszłości? Czy warto „chwalić się” nimi w swoim CV?

W moim przypadku naturalnym następstwem udziału w konkursie Experience PwC było rozpoczęcie pracy w Dziale Prawno-Podatkowym w Katowicach. 

Jedną z nagród w konkursie są praktyki w PwC – osoby, które otrzymają taką nagrodę, nie muszą brać udział w standardowym procesie rekrutacji. Ponadto, już sama informacja o udziale w konkursie jest dla pracodawców informacją, że dana osoba interesuje się tematem i już na studiach podejmuje działania zmierzające do zdobycia doświadczenia w branży. Dlatego uważam, że warto „chwalić się” udziałem w konkursie w CV.

Tego typu wydarzenia mają na celu poznanie pracodawcy przez studentów i absolwentów, jak również wyłowienie osób, którym firma zaproponuje współpracę. W ten sposób, już będąc na studiach można się przekonać, czy ten rodzaj pracy będzie nam odpowiadał. W zeszłym roku finał konkursu odbywał się w grudniu, a w lutym rozpoczęłam pracę w PwC. Podczas pierwszych dni w biurze spotkałam kilka znajomych twarzy z konkursu, co świadczy o tym, że udział w konkursie pomógł nie tylko mnie.

Dowiedz się więcej na temat konkursu. Poznaj Experience PwC: www.experiencepwc.pl

Zobacz również