Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań (i odpowiedzi) dotyczących konkursu na najlepszą glosę

Zobacz oferty pracy

O tym, dlaczego warto brać udział w konkursach jeszcze na studiach oraz o szczegółach dotyczących konkursu na najlepszą glosę, w którym mogą wziąć udział studenci, opowiada Sławomir Pilarczyk, Starszy menedżer w CRIDO.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
21.11.2022
Fot. Kaboompics
Zobacz
oferty pracy

Redakcja: Pracuje Pan w zespole Tax Litigation. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? 

Sławomir Pilarczyk, Starszy menedżer w CRIDO: Najprościej mówiąc, to umiejętność prowadzenia sporów. W zespole Postępowań Podatkowych (Tax Litigation), jak sama nazwa wskazuje, zajmujemy się podatkami, więc w naszym wypadku jest to reprezentacja klientów przed organami administracji skarbowej oraz przed sądami administracyjnymi.

Kilkadziesiąt osób w zespołach projektowych od praktykanta do partnera aktywnie pracuje nad analizą i przygotowaniem spraw przekazanych nam przez naszych klientów. Następnie reprezentujemy ich przed organami publicznymi.

Dlaczego taki zespół współtworzy akademicki konkurs na glosę?

Konkurs ten ma bardzo wyjątkowy charakter. Łączy w sobie umiejętności, które każdy z nas, doradców pracujących w zespole postępowań, musi posiadać. Po pierwsze, powinniśmy umieć poprawnie formułować pisma procesowe oraz o ile tego wymagają okoliczności – bronić przed sądem czy przed organem skarbowym. W konkursie do tych celów wykorzystujemy instytucję glosy.

Konkurs stworzony przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego kształtuje w studentach właśnie te umiejętności. Uczestnicy najpierw piszą glosę do wyroku NSA, WSA, TK lub TSUE w sprawach podatkowych, a następnie prezentują ją przed komisją złożoną z naukowców reprezentujących CDSP, sędziów oraz ekspertów CRIDO.

W tym roku po raz pierwszy konkursowi towarzyszą też inne wydarzenia. Skąd ten pomysł?

Wiemy, że nie wszyscy studenci mają okazję podczas studiów uczyć się, jaką konstrukcję ma tak specyficzna forma, jaką jest glosa. Dlatego postanowiliśmy, że konkurs poprzedzony zostanie webinarami, w których przedstawiciele Wydziału Prawa i Administracji UŁ oraz eksperci CRIDO opowiedzą najpierw, jak pisać glosy – a w przyszłości także pisma procesowe – oraz jak je prezentować przed sądami. To dodatkowa pomoc i wkład w rozwój umiejętności przyszłych litigatorów.

Do kogo skierowany jest konkurs?

W konkursie mogą brać udział studenci studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych krajowych uczelni wyższych kierunków: prawo, administracja, prawo podatkowe, doradztwo podatkowe, ekonomia, finanse i rachunkowość lub rachunkowość, w tym również studenci, którzy brali udział w konkursie na glosę w 2021 r.

Przygotować glosę można indywidualnie lub w zespole maksymalnie trzyosobowym.

Dlaczego warto wziąć udział w tym konkursie?

Pamiętam, jakim stresem dla mnie było pierwsze postępowanie, w którym musiałem wystąpić przed sądem i bronić własnego stanowiska. Nie wiedziałem, czego dokładnie się spodziewać i czy w takiej sytuacji zastosuję najlepszą strategię.

Gdybym miał okazję wcześniej wziąć udział w takim konkursie, na pewno byłoby mi łatwiej stawiać pierwsze kroki w doradztwie.

Dlatego uważam, że warto trenować takie umiejętności już na etapie studiów.

Dodatkowo, konkurs oferuje fantastyczne nagrody dla finalistów. Oprócz nagród pieniężnych i książek o tematyce podatkowej, studenci zostaną zaproszeni do odbycia odpłatnych praktyk w CRIDO.

Mamy w firmie kilka osób, które trafiły do nas z tego konkursu. Ich kariery wspaniale się rozwijają – zajmują coraz wyższe stanowiska w strukturach firmy w zespołach: Legal M&A, Litigation, CIT i VAT. Zresztą przy okazji promocji konkursu mieliśmy okazję przeprowadzić z nimi krótkie wywiady o ich doświadczeniach związanych z konkursem. Niektórzy z nich podkreślali, że konkurs był bezpośrednim początkiem ich kariery podatkowej i cieszą się z decyzji o wzięciu udziału. To chyba najlepsza rekomendacja.

Dziękuję za rozmowę. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie: cdisp.uni.lodz.pl/konkursy i na grupie na Facebooku: Konkurs studencki na najlepszą glosę podatkową

Ekspert: Sławomir Pilarczyk
Starszy menedżer w Dziale Postępowań Podatkowych i Sądowych CRIDO

Radca prawny i doradca podatkowy. Wspiera klientów w sporach przed organami administracji skarbowej oraz przed sądami administracyjnymi. Bierze udział w licznych projektach w zakresie zarządzania ryzykiem podatkowym oraz ograniczania ryzyka odpowiedzialności osobistej, uczestniczy w sprawach spornych dotyczących podatków prowadzonych przeciwko organom podatkowym, celnym i egzekucyjnym, z uwzględnieniem kontroli skarbowych, podatkowych oraz postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych. Reprezentuje klientów z wielu sektorów gospodarczych, m.in. sektora paliwowego, sektora retail/dobra konsumpcyjne, sektora usług finansowych czy sektora motoryzacyjnego.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również