Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Korporacje kochają raje podatkowe

Międzynarodowe organizacje kładą coraz większy nacisk na kwestie podatkowe, co przekłada się na rozbudowę działów zajmujących się podatkami. Czy ich celem jest zachowanie przejrzystości podatkowej?
Kategoria: Wiadomości
03.06.2015

Ostatnie dwie dekady, którymi wstrząsnęły afery finansowe międzynarodowych przedsiębiorstw, pokazały, jak ważna w obszarze całej kultury organizacyjnej jest przejrzystość podatkowa.

Zobacz oferty pracy w podatkach »

Jednakże wyniki badania Morgan Stanley Capital International, które swoim zasięgiem objęło ponad półtora tysiąca organizacji, pokazują, że oszustwa podatkowe to wciąż pięta achillesowa finansistów. Aż 16 proc. przedsiębiorstw  na dobre zadomowiło się w rajach podatkowych lub posiada przynajmniej jedną filię w lokalizacjach, w których panuje "wolność podatkowa".

O jakich krajach mowa? Według raportu są to dobrze znane opinii publicznej Kajmany, Hongkong, Luksemburg, Szwajcaria oraz Singapur. Jednocześnie – to dobra informacja – spadł odsetek organizacji, które wyprowadzają całą swoją działalność w całości do rajów podatkowych (z 11 proc. do 7 proc. w ciagu dwóch ostatnich lat).

Jak przebiega kariera w podatkach? Poznaj branżę Podatki »

MSCI oszacowało, że przebadane firmy oszczędzają rokrocznie przynajmniej 82 miliardy dolarów amerykańskich na podatkowych kombinacjach.

Wśród branż, które najbardziej nie lubią jurysdykcji podatkowej, są służba zdrowia, sektor IT oraz energetyka. W afery podatkowe zamieszani byli jakiś czas temu również giganci z obszaru social media, czyli Facebook oraz Twitter. W przypadku tych dwóch ostatnich marek możemy mówić o postmodernistycznym paradoksie. O ile bojkot Amazona był jeszcze możliwy, a konsumenci mieli szansę na zakup produktów poprzez alternatywne serwisy z ofertami książkowymi, o tyle bojkot Twittera przy pomocy Twittera może wydawać się trochę groteskową rewolucją na miarę XXI wieku.

Zobacz również