Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Młodzi kandydaci wnoszą do firmy dużo wartościowych umiejętności – wywiad

O wolnych miejscach pracy dla osób z doświadczeniem i bez oraz o tym, jakie umiejętności warto rozwijać, gdyż są gwarancją sukcesu na każdym stanowisku i w każdej branży, rozmawiamy z Anną Gugałą, Head of HR Operations Poland w Arla Foods.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Wiadomości
29.03.2018

Redakcja: Jakie są Państwa plany rekrutacyjne w 2018 roku?

Anna Gugała, Head of HR operations Poland: Arla Foods – skandynawska spółdzielnia mleczarska – w 2018 roku szuka nowych pracowników dla swojego centrum operacyjnego (Arla GSS) w Gdańsku. O 100 osób zwiększy się kadra firmy, która wynajęła dodatkowe, szóste już piętro w biurowcu Neptun w Gdańskim Wrzeszczu. Arla GSS obsługuje dziś procesy w zakresie finansów, księgowości i przetwarzania danych.

Zatrudnienie nowych pracowników zarówno z obszaru IT Operations (Service Desk), jak i IT Solutions w Gdańsku umożliwi firmie podjęcie obsługi procesów związanych z analizą danych oraz ryzyka, a także zarządzeniem projektami. Wśród ofert pracy znalazł się na przykład Data Scientist – obecnie najbardziej poszukiwany ekspert od analizy danych oraz pozyskiwania wiedzy bezcennej dla firmy. W tym roku Arla Foods obchodzi dziesięciolecie swojego Gdańskiego centrum!

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska, na które poszukują Państwo kandydatów bez doświadczenia zawodowego w 2018 roku? 

Od kandydatów na stanowiska na poziomie Junior, np. Młodszy Księgowy, Młodszy Administrator, Młodszy Informatyk ds. Wsparcia Użytkowników, w większości przypadków nie wymagamy doświadczenia zawodowego. Wykształcenie kierunkowe (Finanse i Rachunkowość, Informatyka), znajomość języka angielskiego, zdolności interpersonalne, inicjatywa, chęć rozwoju i nauki zazwyczaj decydują o dobrych rokowaniach kandydatów. Część stanowisk wymaga również znajomości innych językow europejskich (duński, szwedzki, niemiecki, itd).

Arla może pochwalić się bardzo wysokim poziomem programów rozwojowych dla pracowników, a więc nie musimy stawiać tak wysokiej poprzeczki, jeśli chodzi o doświadczenie. Liczą się zdolności i chęci.

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska, na które poszukują Państwo kandydatów z minimum 5-letnim doświadczeniem zawodowym?

Na stanowiska wymagające doświadczenia zawodowego często zatrudniamy osoby, posiadające wiedzę i doświadczenie w obszarach podatków (VAT), kontrollingu finansowego, zarządzania ryzykiem, pracujących z SAPem oraz z innymi systemami ERP. Ważne są także umiejętności zarządzania zespołem przy rekrutacjach na stanowiska kierownicze (financial team leader).

Jakich kompetencji miękkich brakuje zwłaszcza młodym kandydatom na rynku pracy?

Młodzi kandydaci wnoszą do firmy dużo wartościowych umiejętności, posługują się biegle językiem nowych technologii i mają we krwi współpracę w świecie cyfrowym. Jeszcze lepiej i szybciej mogą rozwijać się i osiągać wymarzone cele zawodowe, jeśli posiadają inicjatywę, umiejętność niezależnego myślenia i pracy w zespole. Te trzy kompetencje są prawie gwarancją sukcesu na każdym stanowisku i w każdej branży!

Jakie programy rozwojowe oferują Państwo młodym pracownikom w 2018 roku?

Oferujemy szeroką gamę programów rozwojowych, dedykowanych poszczególnym grupom pracowników: szkolenie wstępne, rozwój kompetencji miękkich, szkolenia techniczne i eksperckie, program rozwoju talentów, dofinansowanie samodzielnie wybranych szkoleń (między innymi ACCA, nauka języków obcych), program międzynarodowej wymiany talentów, rozwój pracowników z potencjałem liderskim czy program rozwojowy dedykowany menadżerom.

Dlaczego inwestycja w pracowników to, Państwa zdaniem, inwestycja w przyszłość?

W dzisiejszym, dynamicznie rozwijającym się świecie, inwestycja w pracowników najczęściej stanowi o sukcesie firmy. Uważamy, że jest to jedyny model działania i rozwoju organizacji, który przynosi długoterminową i stabilną przewagę konkurencyjną. Konkurencja może skopiować, odtworzyć i wprowadzić na rynek każdy produkt i usługę, tak więc to zaangażowani i kompetentni pracownicy wyróżniają firmę i pozwalają osiągać ambitne cele biznesowe!

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Anna Gugała
Head of HR Operations Poland Arla Global Financial Services Centre

Doświadczony Talent and Development Manager z blisko 14-letnim stażem w obszarze HR oraz Learning and Development. W Arla Global Shared Services Centre jest odpowiedzialna za prowadzenie i wdrożenie globalnej polityki i procedur z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również