Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Najgorętsze zawody. Jacy specjaliści zdominują rynek pracy w 2016?

Ekonomiści przewidują, że 2016 rok będzie przełomowy dla rynku pracy. Przede wszystkim coraz częściej będziemy mówili o rynku pracownika w związku z zanikającą recesją. Na które zawody warto postawić w najbliższym roku?
Kategoria: Wiadomości
30.12.2015

Rola finansistów w 2016 na rynku pracy zostanie ograniczona. Ten trend jest już zauważalny od początku lat dwutysięcznych, kiedy kolejne kryzysy finansowe zachwiały pozycją finansistów na rynku pracy. Obecnie rynek pracy będzie poszukiwać specjalistów posiadających coraz lepiej rozwinięte kompetencje analityczne i statystyczne. Większość z nich bez większych trudności znajdzie pracę w instytucjach finansowych, które zmieniają swoje strategie biznesowe na rzecz bardziej zaawansowanych procesów informatycznych.

Poznaj 7 najgorętszych zawodów w 2016 roku.

7. Analityk danych/Data Analyst

Ten zawód stanie się pierwszym ważnym krokiem w karierze zawodowej wielu młodych ludzi. W związku z dynamicznym przyrostem danych żadna organizacja finansowa nie będzie mogła się obejść bez zespołów analitycznych lub będzie korzystać z modelu outsourcingowego. Można zatem spodziewać się dużej liczby ofert pracy na stanowiska analityczne nie tylko w bankach i firmach konsultingowych, ale również w centrach BPO/SSC.

Analiza bez tajemnic. Dlaczego świat finansów czeka na anlityków?
Przeczytaj artykuł »

6. Finansowy analityk biznesowy/Financial Business Analyst

Ten zawód – wyższa forma analizy finansowej – wciąż nabiera znaczenia. Analiza biznesowa staje się nieodłącznym elementem przy planowaniu strategii na przyszłe lata. Analitycy biznesowi odpowiadają za integrację danych finansowych z niefinansowymi i przekazywanie ich managerom odpowiedzialnym za politykę firmy.

W jakim kierunku zmierza analiza finansowa? Poznaj analizę biznesową w finansach »

5. Manager projektu/Project Manager

IT staje się nieodłącznym elementem nawet najprostszej czynności. W ciągu kilku ostatnich dekad internet nie tylko "stworzył" największych graczy na rynku w obszarze nowych technologii, ale wpłynął na wzrost dominacji outsourcingu na globalnych rynkach. Również dzięki niemu zaczynają powstawać globalne biura projektowe, łączące kompetencje ekspertów nawet z najbardziej odległych zakątków świata. Z zarządzania projektami korzystają również instytucje finansowe w obszarze prawnym, finansowym czy informatycznym.

4. Architekt rozwiązań informatycznych/Solutions Architect

Stanowisko, na które można się natknąć, przeglądając oferty pracy dużych, międzynarodowych organizacji. Architekci pracują nad najlepszymi rozwiązaniami w obszarze aplikacji dla biznesu. Ta rola będzie coraz bardziej potrzebna w świecie opartym na dedykowanych aplikacjach.

3. Data Governance Manager

Odpowiednio wdrożona w firmie strategia zarządzania danymi (big data, business intelligence, data management) to tylko połowa sukcesu. Organizacje będą potrzebowały ekspertów odpowiedzialnych za właściwe wykorzystanie danych i przestrzeganie litery prawa.

2. Inżynierowie ds. bezpieczeństwa/Security Engineers

Ryzyko IT obok terroryzmu to jedno z najczęściej wskazywanych przez managerów zagrożeń, z jakimi może się pośrednio lub bezpośrednio zetknąć przedsiębiorstwo w 2016 roku. Odpowiednie zabezpieczenie danych, których wyciek może spowodować ogromne straty finansowe oraz zagrozić wiarygodności organizacji  wpłynie na rozwój komórek zabezpieczających zasoby informacyjne firmy.

1. Data Scientist

Zarządzanie dużymi zbiorami danych można uznać za nową gałąź nauki, stąd rosnąca popularność poświęconych tej tematyce kierunków studiów. Data Scientist przekracza kompetencje analityka danych. To przede wszystkim analitycy predyktywni z silnym zapleczem matematycznym i statystycznym, którzy wiedzą, w jaki sposób zinterpretować określone zbiory danych. Tego rodzaju ekspertów coraz częściej będą poszukiwać banki oraz firmy ubezpieczeniowe.

Przyszłość ukrywa się w liczbach. Na czym polega praca anlityka predyktywnego w banku »

Zobacz również