Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Najlepsze programy MBA w Polsce w 2024 roku

Programy MBA są przez wielu uważane za złoty standard edukacji w zakresie zarządzania. Jeśli zastanawiasz się, z czym wiąże się ta kwalifikacja, a także jaki program MBA warto wybrać, czytaj dalej.
Kategoria: Wiadomości
22.05.2024
Zdjęcie: Jasmine Coro, Unsplash

Czym jest program MBA?

Programy Master of Business Administration (MBA) to podyplomowe studia w zakresie zarządzania biznesowego. Zajęcia zwykle odbywają się wieczorami lub w weekendy, co pozwala uczestnikom na łatwiejsze połączenie nauki z pracą zawodową. 

Czym MBA różni się od tradycyjnej magisterki z zarządzania?

Owszem, programy MBA dość istotnie odbiegają od form edukacji dostępnych na dwóch pierwszych stopniach studiów. Owe różnice są szczególnie zauważalne w poniższych aspektach, którymi cechują się programy MBA:

  • Skondensowany program nauczania: czas trwania programu wynosi zwykle od 12 do 24 miesięcy.
  • Skierowany do zaawansowanych odbiorców, którzy posiadają już dość znaczną wiedzę tematyczną, a nawet pewne doświadczenie zawodowe.
  • Duży nacisk na praktykę, nie tylko teorię: zajęcia prowadzone są zwykle przez doświadczoną kadrę menadżerów i trenerów biznesowych, którzy prezentują praktyczne business case’y i wiedzę bazowaną nie tylko na podręcznikach akademickich, ale z własnych doświadczeń.
  • Nacisk na umiejętności miękkie: takie programy, oprócz umiejętności twardych, uczą także tzw. soft skills, takich jak m.in. umiejętność komunikacji i słuchania, zarządzania czasem, rozwiązywania problemów, a także przywództwa i empatii. W obecnych czasach te cechy mogą nam bardzo ułatwić nawigację w środowisku biznesowym i  być istotnym czynnikiem sukcesu na pozycjach menadżerskich.
  • Międzynarodowa renoma: Programy MBA są kwalifikacją rozpoznawalną przez pracodawców na całym świecie, co pozwala posiadaczom tego dyplomu łatwiej znaleźć zatrudnienie także poza granicami kraju.
  • Koszt: MBA wiąże się zwykle z dość znaczącymi kosztami. Jako że są to studia podyplomowe, nie są one opłacane przez państwo. Co prawda, niektórzy pracodawcy oferują częściowe lub nawet całościowe dofinansowanie do kwalifikacji, jednakże dla wielu MBA będzie wiązać się z wydatkami. I to nie lada jakimi: cena MBA w Polsce to minimalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych, a na niektórych uczelniach może sięgać blisko 90 000 złotych!

Czy MBA jest warty swojej ceny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Z jednej strony, tego typu programy oferują połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności, niezbędnych do poruszania się w zawiłościach współczesnego krajobrazu biznesowego. Niektórzy pracodawcy, uznawszy dyplomy MBA za świadectwo akademickiej doskonałości, dedykują niekiedy wyższe stanowiska kierownicze wyłącznie dla posiadaczy tej kwalifikacji. W takich wypadkach MBA może determinować o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną, czy nie.

Z drugiej strony, samo posiadanie MBA nie gwarantuje, że absolwent z MBA będzie najlepszym kandydatem na stanowisko dyrektorskie. O ile edukacja MBA ma wymiar nieco bardziej praktyczny niż ta na uczelniach wyższych, obie te formy opierają się na jednym zasadniczym założeniu: że przywództwa i zarządzania można nauczyć się w warunkach „laboratoryjnych”.

Tymczasem, rzeczywistość weryfikuje to założenie. Badania Institutional Investor, jak i badanie przeprowadzone przez ekonomistów na University of Hawaii, sugerują, że sukces organizacji – rozumiany w tym wypadku jako wzrost cen akcji spółki na giełdzie – nie są bezpośrednio związane z wyksztalceniem kadry zarządzającej.

Samo MBA nie jest też substytutem praktycznego doświadczenia w zarządzaniu, a raczej jego namiastką. Z tej perspektywy, choć nie ma wątpliwości, że dyplom MBA może być przepustką do rozmowy rekrutacyjnej – to może okazać się ona bardzo kosztowna i bezzwrotna.

Ostatecznie, jeśli chodzi o wartość programu MBA, warto rozważyć zwrot z inwestycji (ROI). Można to ująć jako wzrost wynagrodzenia uzyskanego z pracy po MBA w porównaniu z ceną programu.

Jakie są najlepsze programy MBA w Polsce?

Wraz z rozkwitem ekosystemu przedsiębiorczości w Polsce, dla aspirujących liderów biznesu wybór  najlepszego dla nas MBA staje się szczególnie istotny.

Jednakże znalezienie odpowiedniego dla nas programu nie jest łatwą decyzją. Konkurencja jest zażarta – wiele uczelni w kraju oferuje rożnego rodzaju programy MBA – a podjęcie właściwy decyzji wydaje się tym istotniejsze, kiedy weźmiemy pod uwagę, jakie będą tego skutki dla naszego portfela.

Bez wątpienia, istotnym czynnikiem przy wyborze programu mogą okazać się akredytacje. Poświadczają one, że dana instytucja edukacyjna spełnia ściśle określone i zazwyczaj bardzo wysokie standardy kształcenia. Im wyższe są owe standardy, tym akredytacja jest trudniejsza do uzyskania, choć rośnie także jej waga na rynku pracy.

Według rankingu MBA Perspektywy 2024, który bierze pod uwagę 28 wskaźników, zamykających się w pięciu różnych aspektach programu: jego słuchaczy, cechy merytoryczne, kadrę dydaktyczną, wsparcie kariery absolwentów, jak również samą jego rangę i prestiż, najlepsze programy MBA w Polsce prezentują się jak poniżej.

 
Miejsce    Program  Organizator AACSB EQUIS AMBA EFMD CEEMAN
      1 Canadian Executive MBA (CEMBA) SGH Szkoła Główna Handlowa   X X X X
      2 Executive MBA Akademia Leona Koźmińskiego X X X   X
      3 Executive MBA Poznań-Atlanta Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu     X   X
      4 Executive MBA Akademia WSB         X
      5 Executive MBA Politechnika Warszawska - Szkoła Biznesu PW       X  
      6 MBA Akademia WSB         X
      7 Executive MBA Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu     X   X
      8 EMBA@UW - Executive MBA Uniwersytet Warszawski - Wydział Zarządzania (MCZ) X X X    
      9 Executive SGH-WUM MBA w ochronie zdrowia Warszawski Uniwersytet Medyczny i Szkoła Główna Handlowa   X X   X
      10 MBA – SGH SGH Szkoła Główna Handlowa   X X   X

 

Źródła:

The Economist, „Is it worth doing an MBA?”

Perspektywy – MBA, Akredytacje

Politechnika Gdańska, “Jaka jest cena za studia MBA?”

 

Autor: Kamila Brzezińska
Redaktorka

Absolwentka Filologii Francuskiej na UP, a także Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W MBE zajmuje się głównie redakcją portalu CareersInPoland.com.

W życiu prywatnym Kamila jest miłośniczką dobrej książki i kiepskich filmów, oraz weteranem gier RPG i horror-survivalowych. Od 2016 roku żywi niezdrową fascynację do amerykańskiej satyry politycznej. 

Zobacz również