Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Najwięksi ubezpieczyciele na świecie zmieniają branżę

Istniejąca od 1899 roku agencja ratingowa branży ubezpieczeniowej, A.M. Best, opublikowała na początku stycznia ranking największych ubezpieczycieli na świecie. Kto okazał się najsilniejszym pracodawcą na rynku?
Kategoria: Wiadomości
12.01.2016

Ranking powstał na podstawie dwóch wartości: aktywów pozabankowych oraz składki przypisanej netto.

W pierwszej grupie na samy szczycie znalazła się francuska AXA, natomiast największą składką netto może pochwalić się amerykańska UnitedHealth Group. Rok wcześniej w tym obszarze również AXA była liderem.

W zestawieniach królują firmy z takich krajów, jak Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.

Grupa AXA to światowy lider w branży ubezpieczeniowej. Zatrudnia ponad 160 tys. specjalistów i działa w 59 krajach. Marka AXA siódmy raz z rzędu została uznana w 2015 roku w rankingu Interbrand za najbardziej wartościową markę ubezpieczeniową świata wartą 9,3 mld dolarów.

UnitedHealth Group to jeden z największych ubezpieczycieli w Stanach Zjednoczonych, zajmujący czołowe miejsca w rankingach magazynu "Fortune". Organizacja zatrudnia 185 tys. pracowników i posiada swoje biura w 33 krajach na świecie.

10 globalnych ubezpieczycieli pod względem aktywów pozabankowych:
1. AXA, Francja
2. Allianz, Niemcy
3. MetLife, Stany Zjednoczone
4. Prudential Financial, Stany Zjednoczone
5. Japan Post Insurance, Japonia
6. Legal & General Group, Wielka Brytania
7. Grupa Generali, Włochy
8. Prudential, Wielka Brytania
9. Berkshire Hathaway, Stany Zjednoczone
10. Nippon Life Insurance, Japonia

10 globalnych ubezpieczycieli pod względem składki przypisanej netto:
1. UnitedHealth Group, Stany Zjednoczone
2. AXA, Francja
3. Allianz, Niemcy
4. Grupa Generali, Włochy
5. Anthem, Stany Zjednoczone
6. China Life Insurance, Chiny
7. State Farm Group, Stany Zjednoczone
8. Kaiser Foundation Group of Health Plans, Stany Zjednoczone
9. Munich Reinsurance, Niemcy
10. Aetna, Stany Zjednoczone


 

Branżę czekają fuzje i czas innowacji

W 2016 roku przewiduje się nową falę fuzji i przejęć w branży ubezpieczeniowej w związku z wejściem w życie dyrektywy Solvency II, nakładającej na ubezpieczycieli nowe wymogi kapitałowe oraz inwestycje w rynki wschodzące globalnych liderów na światowych rynkach. Komentatorzy rynku już w 2015 roku zwiększoną aktywność firm doradczych i prawniczych wspierających procesy transakcyjne w branży ubezpieczeniowej. O ile w sektorze ubezpieczeń możemy spodziewać się zwolnień, to nowe regulacje unijne z pewnością wpływają na zwiększoną aktywność doradztwa transakcyjnego, branży, która z pewnością będzie rekrutować do projektów ubezpieczeniowych w tym roku.

Kogo będzie poszukiwać sektor ubezpieczeniowy w 2016 roku?
Poznaj nowe specjalizacje i produkty ubezpieczeniowe »

Podobnie jak w przypadku bankowości sektor ubezpieczeń rozpoczyna również wyścig w zakresie innowacji. Wzrośnie zatem konkurencja pomiędzy podmiotami w branży. AIG (American International Group) zainwestowała właśnie w start-up Human Condition Safety (HCS), zajmujący się technologią ubieralną, sztuczną inteligencją oraz rozwiązaniami chmurowymi dla branż wysokiego ryzyka pracowniczego, tj. produkcji, przemysłu energetycznego oraz budownictwa. Ubezpieczyciele starają się również wdrażać politykę innowacji zbliżoną do firm konsultingowych, otwierając centra doskonałości. AIG przy współpracy z Clemson Univeristy w październiku 2015 roku uruchomiło jednostkę analityczną w obszarze big data.

Dodatkowo, firmy ubezpieczeniowe angażują się coraz częściej w tzw. hackathony, czyli wydarzenia, podczas których zespoły programistów tworzą aplikacje odpowiadającą zadanemu tematowi. Hackathon to w pewnym sensie programistyczna impreza tematyczna. Przykładem może być współpraca na tym polu giganta ubezpieczeniowego Swiss Re z firmą IBM.

Według raportu Strategy Meets Action, organizacji doradzającej branży ubezpieczeniowej w projektach innowacyjnych, wynika, że tylko 10 proc. ubezpieczycieli czuje się pewnie na gruncie nowych technologii i posiada dedykowane zespoły zajmujące się właśnie innowacyjnymi rozwiązaniami dla biznesu.

Tzw. nowa fala pracodawców w ubezpieczeniach – next-gen insurers – będzie zatrudniać coraz większą liczbę specjalistów powiązanych z business intelligence oraz internetem rzeczy (IoT).

Zobacz również