Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Pracodawca Roku 2019. Poznajcie wybór studentów

Zobacz oferty pracy

Zobaczcie, które firmy znalazły się w czołowej dziesiątce rankingu Pracodawca Roku 2019, przeprowadzonego przez organizację młodzieżową AIESEC.
Kategoria: Wiadomości
24.02.2020
Zobacz
oferty pracy

Pracodawca Roku jest niezależnym badaniem ankietowym przeprowadzanym przez organizację młodzieżową AIESEC Polska już od ponad 25 lat. W tym roku odbyła się 28. edycja konkursu, w której wzięło udział ponad 2000 studentów III roku studiów licencjackich, a także IV i V roku studiów magisterskich kierunków ekonomiczno-biznesowych z 14 uczelni w 12 miastach Polski. 

Cel badania pozostaje z roku na rok ten sam: analiza perspektyw środowiska studenckiego na rynku pracy, poznanie opinii i oczekiwań studentów wobec pracy zawodowej.

Zobaczcie, jakie wnioski przyniosła analiza tegorocznych wyników badań. 

Studenci vs. przyszła praca. Oczekiwania

Najbardziej pożądaną branżą przez studentów jest bankowość i finanse (43%) i to nie zależnie od tego, czy pytani byli mężczyźni czy kobiety. To, że wybór studentów padł właśnie na ten sektor może być związane z tym, że uczestnikami badania byli przede wszystkim studenci kierunków ekonomicznych. Własną firmę chciałoby założyć 31% ankietowanych (28% kobiet, 36% mężczyzn), a swoją przyszłość w audycie czy księgowości widzi 29% respondentów (tu tendencja jest odwrotna: 21% mężczyzn a 34% kobiet). 

Przy wyborze przyszłego pracodawcy studenci kierują się przede wszystkim takimi czynnikami jak:

  • wysokość zarobków (ma duże i bardzo duże znaczenie dla 90% ankietowanych)
  • atmosfera pracy (86%),
  • możliwość awansu (84%),
  • szacunek dla życia prywatnego pracowników (81%). 

W pierwszej pracy studenci chcieliby zarabiać od 2 do 3,5 tys. zł netto. Po roku połowa z nich oczekuje wynagrodzenia oscylującego między 3 a 4,5 tys. zł netto. 

Pracodawca Roku 2019 wg studentów. Wyniki badania

Każdy student biorący udział w badaniu mógł wybrać maksymalnie trzy firmy zasługujące na miano Pracodawcy Roku 2019, którym przypisywał odpowiednie miejsce. Co ciekawe - nazwę pracodawcy musiał wpisać sam, bez podpowiedzi w postaci listy pracodawców. 

W trakcie analizy wyników, każdej firmie wskazanej przez studenta na 1 miejscu przypisano 3 punkty, firmie wskazanej na drugim - 2 punkty, a firmie wskazanej na trzecim miejscu przypisano 1 punkt. W przypadku pozycji ex aequo uwzględniono liczbę zgłoszeń danego pracodawcy na pierwszym miejscu w celu zróżnicowania wyników. Uszeregowanie wszystkich punktów zebranych przez każdą firmę w kolejności od liczby największej do najmniejszej pozwoliło na stworzenie rankingu firm. 

Pracodawca Roku 2019 wg studentów:
MIEJSCE PRACODAWCA
1. EY
2. Google 
3. Deloitte
4. PwC
5. Lidl
6. ABB
7. KPMG
8. McDonald's
9. PZU
10. IKEA

Przy wyborze Pracodawcy Roku, studenci kierowali się tymi samymi kryteriami co rok wcześniej, przede wszystkim popularnością firmy, jej aktywnością na rynku, stylem pracy i atmosferą, branżą oraz wysokością zarobków. 

Źródło: Pracodawca Roku AIESEC  
Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również