Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

6 pytań do praktykanta w dziale audytu w Deloitte

Wszystko, co dobre... wcale nie musi się kończyć! Przeczytajcie wywiad z Szymonem, który odbył praktyki w dziale audytu w Deloitte, a od września rozpocznie tam pracę na stanowisku asystenta.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
28.06.2022
fot. Unsplash

Szymon Szymański z Deloitte związany jest od dawna. Najpierw był ambasadorem Deloitte na uczelniach w Krakowie, a później brał udział w szkoleniach w ramach Akademii Biznesu. Na przełomie lat 2020/2021, czyli w najintensywniejszym dla audytorów okresie, rozpoczął swoje pierwsze praktyki w dziale audytu w Deloitte. Szymon właśnie czeka na ostatnie egzaminy na uczelni, a od września rozpoczyna pracę jako asystent w dziale audytu.

Pytanie 1.

Redakcja: Szymon, jak wspominasz swoje praktyki?

Szymon Szymański: Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Zdobyłem dużo wiedzy, przede wszystkim praktycznej, chociaż nadal mam świadomość, że jeszcze wiele muszę się nauczyć.

Bardzo podobało mi się to, że mój wkład w projekty był naprawdę istotny. Oczywiście zaczynałem od prostszych zadań, z czasem zajmując się coraz trudniejszymi. Jednak zawsze stanowiły one nierozerwalną część projektu i miały wpływ na jego ostateczne powodzenie.

Czułem się ważną częścią zespołu i aktywnie uczestniczyłem w projekcie od pierwszych dni. Miałem poczucie, że to, co robię ma sens i wpływ na cały zespół. Poza tym, miałem też dużą niezależność w działaniu.  Mogłem sam ułożyć swój plan pracy, priorytetyzować zadania, ale również liczyć na pomoc doświadczonych osób, jeśli pojawiały się problemy.

Można powiedzieć, że zostałem wrzucony na głęboką wodę, co bardzo mi się podobało, ponieważ lubię wyzwania. Jestem wdzięczny moim bardziej doświadczonym koleżankom i kolegom za to, że zawsze byli cierpliwi i gotowi do pomocy, gdy tego potrzebowałem.

Pytanie 2.

Jakie umiejętności można rozwinąć poprzez udział w takich praktykach?

Przede wszystkim można zdobyć umiejętność pracy projektowej, pracować dla różnych klientów oraz z różnymi zespołami.

Badamy sprawozdania finansowe różnych spółek w oparciu o przepisy prawa polskiego i międzynarodowego. Jeszcze przed rozpoczęciem praktyk realizowałem projekty w organizacji pozarządowej, jednak w Deloitte proces ten jest dużo bardziej uporządkowany. Trzeba tak zaplanować swoją pracę, żeby wszystko było gotowe na czas – tak, żeby nie zburzyć ściśle określonego harmonogramu całego projektu. Dlatego bardzo ważna jest także umiejętność komunikacji oraz zarządzania czasem i zadaniami. 

Pytanie 3.

W jakich szkoleniach brałeś udział?

Praktyki, które rozpoczynają się w październiku, zawsze poprzedzone są 10-dniowym szkoleniem z zakresu rachunkowości, podstawowych procedur audytowych, wdrożenia do systemów wykorzystywanych w firmie i umiejętności miękkich.

Ponadto od czasu do czasu są organizowane dodatkowe szkolenia dotyczące ściśle określonego tematu z zakresu zmieniających się regulacji prawnych oraz audytu – np. na temat takich obszarów jak cash flow czy podatek dochodowy. Wszystko po to, by później łatwiej było nam badać te kategorie sprawozdań finansowych.

Pytanie 4.

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem?

Gdy przychodziłem do tak dużej firmy, miałem obawy, że każdy będzie całkowicie pochłonięty swoimi obowiązkami. Rzeczywistość okazała się zgoła inna. Moi współpracownicy, chociaż mieli dużo pracy, zawsze z chęcią oferowali mi swoją pomoc, znajdowali czas, żeby mi pomóc – zarówno jeśli chodzi o wiedzę merytoryczną, jak i procesy wewnętrzne. Można zwrócić się o radę do każdego, niezależnie od tego, czy jest to praktykant, asystent, konsultant czy manager.

Pytanie 5.

Czy trudno pogodzić studia z praktykami?

Bardzo zależało mi na tym, żeby pogodzić jedno z drugim. I chyba mi się to udało (śmiech). Miałem o tyle łatwiej, że zarówno studia, jak i praktyki odbywałem zdalnie, więc nie traciłem czasu na dojazdy i przemieszczanie się między uczelnią a biurem. Wspólnie z przełożonym podejmowaliśmy decyzję czy jest możliwe, abym np. w trakcie pracy zrobił sobie przerwę i wziął udział w zajęciach. Staraliśmy się również dopasować plan praktyk do zajęć na uczelni.

Dzięki temu takie połączenie jest możliwe i nie sprawia większego problemu. 

Pytanie 6. 

Dlaczego zdecydowałeś się związać swoją dalszą karierę zawodową z Deloitte i rozpocząć pracę jako asystent w dziale audytu?  

Przede wszystkim dlatego, że dobrze czuję się w tej firmie. Świetnie współpracuje mi się z koleżankami i kolegami z zespołu i wiem, że mogę liczyć na ich pomoc. Mam poczucie, że mogę się tu rozwinąć i wiem, że otrzymam też wsparcie w podnoszeniu swoich umiejętności i zdobywaniu kwalifikacji. A do tego moje obowiązki są bardzo ciekawe. Mogę realizować zróżnicowane projekty i uczyć się nowych rzeczy.

Dziękuję za rozmowę. 

Praktyki w dziale audytu w Deloitte!

Jeśli chcielibyście, tak jak Szymon, wziąć udział w praktykach w dziale audytu w Deloitte, nic nie stoi na przeszkodzie. Oto kilka ważnych informacji:

  • KTO? Praktyki kierowane są do studentów od III roku na studiach licencjackich, studentów studiów magisterskich oraz absolwentów. Nie ma znaczenia tryb studiów, ale w trakcie trwania projektu wymagana jest dyspozycyjność na poziomie 40 godzin tygodniowo. Projekty, na które możesz zostać skierowany trwają od 1 do 4 tygodni. Oznacza to, że w przerwach między projektami dowolnie dysponujesz swoim czasem.
     
  • CO? Praktyki mają wprowadzić studentów w arkana tajniki pracy w audycie oraz zapoznać z najważniejszymi zagadnieniami z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości tak, aby każdy praktykant mógł swobodnie wykorzystać zdobytą wiedzę na projektach. Szkolenia będą miały formę hybrydową, z naciskiem na formie zdalną. Jest to specjalny program szkoleń z zakresu rachunkowości i narzędzi wykorzystywanych w audycie, trwa 2 tygodnie i skierowany jest do wszystkich praktykantów w zespołach Deloitte Audyt.
     
  • GDZIE I KIEDY? Rekrutacja trwa przez okres wakacji, ale im szybciej się zgłosicie, tym szybciej się do Was odezwiemy. Pierwszym etapem jest aplikacja i wypełnienie testów online (na stronie Deloitte Kariera można dowiedzieć się o nich więcej). Rekruter skontaktuje się z wybranymi kandydatami i przeprowadzi krótki wywiad telefoniczny. Ostatnim etapem jest rozmowa z managerem w dziale audytu, podczas której można dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda praca na praktykach w zespole Deloitte. Aktualne ogłoszenia znajdziecie na stronie Deloitte Kariera, przez nią możecie też wysłać swoje CV.
Ekspert: Szymon Szymański
Praktykant w dziale audytu Deloitte

Praktykant w dziale audytu w Krakowie. Student ostatniego roku Rachunkowości i zarządzania finansami na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przygodę z Deloitte rozpoczął od programu ambasadorskiego, w trakcie którego otrzymał ofertę praktyk. W wolnych chwilach udziela się społecznie w sektorze pozarządowym oraz uprawia sport – przede wszystkim koszykówkę, którą trenuje od ponad 10 lat.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również