Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Prompt Engineering. Co to takiego?

W dobie rozwoju sztucznej inteligencji nowa profesja zdaje wyłaniać się na pierwszy plan zawodów przyszłości – Prompt Engineering, czyli inżynieria podpowiedzi. Na czym ona polega i jakie umiejętności są potrzebne do jej wykonywania?
Kategoria: Wiadomości
26.01.2024
Zdjęcie: Amador Loureiro, Unsplash

Czym jest Prompt Engineering?

Prompt Engineering to lakonicznie sztuka tworzenia promptów, czyli podpowiedzi lub zapytań, które kierują zachowaniem modeli uczenia maszynowego – w szczególności tych opartych na dużych modelach językowych (LLM, ang. Large Language Models), takich jak GPT (ang. Generative Pre-trained Transformer).

Głównym celem inżyniera podpowiedzi jest tworzenie takich instrukcji wejściowych, które dałyby dokładne, spójne i kontekstowo istotne odpowiedzi z tych modeli.

Zawód przyszłości?

Wraz ze wzrostem złożoności i możliwości modeli językowych, Prompt Engineering stał się kluczowym krokiem w wykorzystywaniu ich potencjału. Wykracza poza tradycyjne programowanie, opierając się na kompleksowym zrozumieniu niuansów językowych, kontekstu i podstawowej mechaniki samych modeli.

Jest to szczególnie istotne w kontekście przyszłości.

W miarę jak sztuczna inteligencja przenika do różnych branż, rosnąć będzie zapotrzebowanie na specjalistów posiadających umiejętności w zakresie kierowania i udoskonalania modeli językowych. Prompt Engineering ma szansę stać się kluczowym zawodem.

Posiada on bowiem bardzo szeroki potencjał, począwszy od ‘generowania’ treści i rozwoju chatbotów, po zadania bardziej wyrafinowane, jak analiza danych i rozwiązywanie problemów.

Co za tym idzie, zdolność do wykorzystania mocy modeli językowych do określonych celów staje się coraz bardziej cenna. Co więcej, znajdzie ona zastosowanie w szerokim wachlarzu. Już teraz takie branże jak marketing, opieka zdrowotna, finanse czy obsługa klienta dostrzegają potencjał Prompt Engineering w usprawnianiu swoich procesów i dostarczaniu bardziej spersonalizowanych, wydajnych i dokładnych wyników.

Prompt Engineering – wymagane umiejętności

Od kandydata poszukującego zatrudnienia jako Prompt Engieneer zwykle wymagane są poniższe kwalifikacje:

Podstawy uczenia maszynowego:

Chociaż głębokie zagłębienie się w zawiłości uczenia maszynowego niekoniecznie jest wymagane, to zrozumienie jego fundamentów jest kluczowe. Wiedza o tym, jak modele językowe, takie jak GPT, działają i generują odpowiedzi, jest niezbędna do skutecznego tworzenia promptów.

Biegłość językowa:

Dogłębne zrozumienie struktur językowych, semantyki i składni ma fundamentalne znaczenie dla tworzenia skutecznych podpowiedzi. W przypadku obsługi różnych baz użytkowników biegłość w kilku językach może być szczególnie korzystna.

Kreatywne myślenie:

Tworzenie promptów, które przynoszą innowacyjne i użyteczne odpowiedzi, wymaga często kreatywnego sposobu myślenia. Inżynierowie Promptów muszą być w stanie myśleć nieszablonowo, aby generować unikalne dane wejściowe, które przynoszą wartość użytkownikowi końcowemu.

Umiejętność rozwiązywania problemów:

Prompt Engineering często wiąże się z rozwiązywaniem problemów i udoskonalaniem podpowiedzi w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów. Silne umiejętności rozwiązywania problemów są niezbędne do identyfikowania trudności i poprawiania wydajności modeli językowych.

Wiedza z danej dziedziny:

W zależności od planowanego zastosowania, przydatna może okazać się specjalistyczna wiedza z danej dziedziny. Niezależnie od tego, czy jest to opieka zdrowotna, finanse czy technologia, zrozumienie kontekstu, w którym stosowane są modele językowe, zwiększa trafność i dokładność generowanych odpowiedzi.

Świadomości etyczna:

W miarę jak modele językowe stają się coraz potężniejsze, kwestie etyczne stają się szczególnie istotne. Inżynier Promptów powinien zdawać sobie sprawę z potencjalnych uprzedzeń i implikacji etycznych, pracując nad zminimalizowaniem ich negatywnego wpływu na uzyskane wyniki.

Źródła:

IBM – Prompt Engineering

Autor: Kamila Brzezińska
Redaktorka

Absolwentka Filologii Francuskiej na UP, a także Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W MBE zajmuje się głównie redakcją portalu CareersInPoland.com.

W życiu prywatnym Kamila jest miłośniczką dobrej książki i kiepskich filmów, oraz weteranem gier RPG i horror-survivalowych. Od 2016 roku żywi niezdrową fascynację do amerykańskiej satyry politycznej. 

Zobacz również