Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

TaxVenture, czyli jak rozpocząć przygodę w podatkach z Deloitte

O nowym programie praktyk w obszarze doradztwa podatkowego opowiadają: Magdalena Rojek, HR Business Partnerka i Paulina Śliwińska, Managerka w Deloitte.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
27.05.2022
fot. Deloitte

Redakcja: TaxVenture to nowy program praktyk w Deloitte, w który jesteście zaangażowane od strony organizacyjnej. „Tax” to jasne – podatki. „Venture” to z kolei po angielsku przedsięwzięcie, ale też ryzyko. Która definicja najbardziej oddaje charakter tego programu?

Magdalena Rojek, HR Business Partnerka: Mieliśmy jeszcze inny pomysł na tę nazwę. TaxVenture to połączenie słów: „tax” i „adventure” – chodzi o możliwość rozpoczęcia przygody w obszarze podatków. Do wymyślenia i wyboru nazwy tego programu zaangażowaliśmy nasze koleżanki i kolegów z działów doradztwa podatkowego i prawnego, a w tym celu zorganizowaliśmy wewnętrzny konkurs. Ta propozycja zdobyła najwięcej głosów.

Rozebraliśmy już nazwę na czynniki pierwsze. Co zatem się za nią kryje? Jakie są główne założenia tego programu?

Magdalena: W związku z tym, że nasza organizacja stale się rozwija i realizujemy bardzo dużo projektów, powstaje coraz większe zapotrzebowanie na pracowników w obszarze podatków. Do tej pory prowadziliśmy rekrutacje w miarę potrzeb projektowych. Tym razem postanowiliśmy ustandaryzować ten proces i zorganizować program, który kompleksowo przygotuje studentów i absolwentów do odbycia praktyk. Trwającą 3 miesiące (lub dłużej) przygodę w podatkach rozpoczną od 2-3 tygodniowego programu wdrożeniowego. Dzięki temu lepiej poznają naszą firmę, jeszcze zanim rozpoczną praktyki w zespołach zajmujących się konkretnymi podatkami czy obszarami finansowo-podatkowymi.

Jaką formę będą miały te praktyki?

Paulina Śliwińska, Managerka w zespole zarządzania wiedzą: W ramach onboardingu, czyli wdrożenia, kandydaci będą mogli zdalnie uczestniczyć w licznych warsztatach i szkoleniach. Oprócz poszerzenia wiedzy z zakresu prawa podatkowego, pozwolą rozwinąć kompetencje miękkie. Studenci będą mogli poznać od środka kulturę naszej organizacji, a także swoje przyszłe zadania czy programy i systemy, które wykorzystujemy na co dzień. Podczas tych pierwszych, dosyć intensywnych tygodni, uczestnicy programu będą mogli poczuć atmosferę, która panuje w naszej firmie i lepiej się poznać. Kto wie, może okaże się, że jeden z ekspertów prowadzących szkolenie zostanie kiedyś ich bezpośrednim przełożonym? Po onboardingu kandydaci trafią do zespołów merytorycznych i tam będą czekać ich zadania praktyczne.

W jakich zespołach doradztwa podatkowego będą się odbywały praktyki?

Magdalena: Uczestnicy programu będą mogli dołączyć do jednego z naszych zespołów podatkowych, czyli np. do zespołu VAT, CIT, PIT, podatku od nieruchomości, cen transferowych, akcyzy, cła, ale również do zespołu księgowo-podatkowego lub technologicznego, wspomagającego zespoły podatkowe w standaryzacji i optymalizacji procesów. Wachlarz możliwości jest szeroki.

Czy kandydat sam będzie mógł dokonać wyboru, do którego zespołu chce dołączyć?

Paulina: Wiemy, że wybór specjalności często sprawia trudność kandydatom, którzy są na początku swojej drogi zawodowej, dlatego właśnie przygotowujemy warsztaty z zespołami merytorycznymi. Uczestnicy programu będą mogli odkryć specyfikę każdego z nich, my z kolei mamy nadzieję na bliższe poznanie kandydatów, ich talentów i preferencji, o które będziemy pytać przed i po onboardingu.

Jakie zadania czekają uczestników po onboardingu, gdy trafią do wybranego zespołu?

Paulina: Do podstawowych zadań uczestników praktyk na pewno będzie należało przygotowywanie wstępnych researchów podatkowych, badanie orzecznictwa i stanowiska organów podatkowych, rozwiązywanie konkretnych problemów prawno-podatkowych, sporządzanie raportów, opinii czy pism. Zakres zadań zależy w dużej mierze od tego, do którego zespołu trafią praktykanci, ale w każdym z nich zdobędą pierwsze cenne doświadczenia w zakresie doradztwa podatkowego. Parzenia kawy nie będzie, chyba że dla siebie (śmiech!).  

Paulina, czy Ty też w przeszłości brałaś udział w praktykach w obszarze podatkowym? Jak udział w takich praktykach może pomóc w dalszej karierze?

Paulina: Przechodziłam standardowy proces rekrutacji, a z Deloitte jestem związana już kilkanaście lat. Myślę, że przygoda w podatkach w ramach TaxVenture może być wielką szansą na rozwój każdego z uczestników tego programu. W Deloitte realizujemy wiele merytorycznych projektów, w których można brać aktywny udział, a przy tym wiele się nauczyć. W DNA naszej organizacji wpisana jest praca zespołowa, tzw. team working, a atmosfera wzajemnej pomocy i współpracy towarzyszy nam na co dzień. Praktykanci zostaną więc otoczeni opieką i mogą liczyć na wsparcie kolegów i koleżanek.

Czy praktykanci będą mieli swoich mentorów?

Magdalena: W czasie onboardingu uczestnicy będą głównie pod opieką Pauliny i Talent Teamu (HR) z działu doradztwa podatkowego. Gdy rozpoczną praktyki w zespołach merytorycznych, każdy z nich będzie miał przydzielonego tzw. buddy’ego, czyli  osobę, która zapozna go z zespołem, zaznajomi z tematami organizacyjnymi i pomoże wdrożyć się w zadania.

Paulina: Kiedyś kandydat powiedział mi tak: „Jestem pewny, że z wiedzą merytoryczną sobie poradzę, ale najbardziej boję się, że wypiję kawę w ulubionej filiżance prezesa”. Funkcja buddy’ego została stworzona po to, by oswoić ten stres i uchronić kandydata przed popełnianiem większych lub mniejszych pomyłek, które mogą wynikać z nieznajomości zasad obowiązujących w danym środowisku.  

Kto może wziąć udział w tym programie praktyk?

Magdalena: TaxVenture kierujemy do studentów, którzy ukończyli już 3 rok studiów. Szukamy więc osób na czwartym lub piątym roku studiów jednolitych, pierwszym i drugim – studiów magisterskich lub tych, które są już absolwentami. Najwięcej CV do doradztwa podatkowego przesyłają zwykle studenci lub absolwenci prawa, administracji oraz kierunków finansowych, ekonomicznych lub z zakresu zarządzania. Jeśli ktoś ma chęć rozwoju w obszarze doradztwa podatkowego i chciałby spróbować swoich sił, to zapraszamy do aplikowania.

Jak będzie przebiegała rekrutacja? Czy będzie miała podobną formę jak rekrutacja do pracy?

Magdalena: Tak, proces rekrutacji na praktyki będzie podobny do standardowo prowadzonych przez nas rekrutacji. Być może wielu kandydatów nigdy wcześniej nie brało udziału w tego typu procesach, więc będzie to dla nich doskonała okazja do tego, by napisać CV i odbyć pierwszą rozmowę kwalifikacyjną.

Osoby, które chciałyby wziąć udział programie praktyk TaxVenture powinny do 5 czerwca przesłać swoje CV. Z wybranymi kandydatami skontaktujemy się telefonicznie – opowiemy trochę więcej na temat praktyk i zaprosimy do wykonania testów: numerycznego, werbalnego i z języka angielskiego. Ostatnim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, która odbędzie się online. Kandydaci na każdym etapie mogą oczekiwać szybkich odpowiedzi z naszej strony, gdyż program startuje już 1 lipca.

Na ile angażujący będzie udział w tych praktykach?

Magdalena: Pierwsza edycja startuje wtedy, kiedy kandydaci mają przerwę wakacyjną od zajęć na uczelni. Pierwsze 2-3 tygodnie na pewno będą angażujące, kolejne – to już zależy od zespołu i dyspozycyjności samego kandydata. Jesteśmy w tym względzie elastyczni.

Czy jest to program tylko wakacyjny?

Magdalena: TaxVenture może być początkiem wielkiej przygody w doradztwie podatkowym. Jesteśmy nastawieni na długofalową współpracę, więc możliwe są różne scenariusze, przedłużenie praktyk czy złożenie oferty pracy po zakończeniu programu.

Na koniec przybliżmy kandydatom najważniejsze praktyczne informacje: do kiedy trwa rekrutacja, w jaki sposób można się zgłaszać?

Magdalena: Zgłoszenia przyjmujemy przez stronę Kariera do 5 czerwca. Jesteśmy też dostępne na LinkedIn – jeśli ktoś ma jakieś pytania, to może kontaktować się z nami bezpośrednio, rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Dziękuję za rozmowę.

Podejmij wyzwanie i aplikuj do programu TaxVenture do 5 czerwca!
Ekspert: Magdalena Rojek
HR Business Partnerka Deloitte

W zespole Talent Team doradztwa podatkowego koordynuje proces rekrutacji na praktyki do wszystkich zespołów podatkowych Deloitte w Polsce. Pod jej opieką HRową znajduje się jeden z największych teamów – zespół finansowo-księgowy.

Ekspert: Paulina Śliwińska
Managerka w Zespole Zarządzania Wiedzą Deloitte

Pracuje w Zespole Zarządzania Wiedzą, który przygotowuje kompleksowe researche prawno-podatkowe, monitoruje codzienne komunikaty prasowe, a także zmiany w przepisach podatkowych. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również