Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Technologia w służbie biznesu. O tym, jak ważne jest, żeby ogon nie machał psem

Świat rozwija się w tak ekspresowym tempie, że pewnych zmian nie jesteśmy w stanie nawet zauważać. Nowoczesne technologie służą nam na co dzień praktycznie w każdej dziedzinie życia, także w zarządzaniu finansami. Przelewy internetowe czy szybkie zakupy za pomocą dosłownie kilku kliknięć to już nic nadzwyczajnego.
Artykuł sponsorowany
Akcja redakcyjna: Okiem eksperta
Kategoria: Wiadomości
23.02.2022

Rewolucja finansowa dzieje się tu i teraz

Świat finansów coraz bardziej otwiera się na użytkownika, to niezaprzeczalny fakt. Korzystają z tego również przedsiębiorstwa, które wiele operacji wykonują już online, bez udziału dokumentacji papierowej i wizyt w instytucjach finansowych. Można stwierdzić, że na naszych oczach dzieje się rewolucja finansowa, zapoczątkowana przez branżę fintech, która łączy finanse z nowoczesnymi technologiami, oferując różnego typu produkty i usługi, pozostające często niezależne od banków.

Otwierając się na nowe możliwości i podejmując kolejne wyzwania, Comarch utworzył spółkę Comarch Finance Connect, która z kolei jest pomysłodawcą nowoczesnej platformy fintechowej, czyli Apfino. Comarch znany jest jako dostawca systemów i oprogramowania dla wielu firm z różnych branż na całym świecie. Na czym więc polega wyjątkowość nowego projektu?

Celem i misją Apfino jest budowa wielofunkcyjnej platformy skierowanej dla każdego przedsiębiorcy, który znajdzie tam dokładnie taką usługę finansową, jakiej w danym momencie potrzebuje, a także spersonalizowane podpowiedzi i analizy finansowe. Wszystko online, bez wychodzenia z domu i papierkowej roboty.

Chcemy upraszczać finanse polskich firm i automatyzować procesy z nimi związane, ponieważ pracując nad platformą w kontekście biznesowym, naszą uwagę zwrócił fakt, że wciąż wśród prowadzących działalność istnieje przekonanie, że korzystanie z usług finansowych jest skomplikowane i nieintuicyjne.

Produkcja platformy fintech – wyzwanie dla developera

Rozpoczęliśmy więc pracę nad integracją wielu usług, czyli rozwojem intuicyjnej aplikacji do zarządzania finansami, która nie wymaga logowania się do różnych portali, gdyż użytkownik znajduje wszystko, czego mu potrzeba w jednym miejscu. Ogromne możliwości rozwoju oferuje platformie zezwolenie na dostęp do informacji o rachunkach bankowych – AIS, które jako spółka Comarch Finance Connect otrzymaliśmy w 2021 roku od Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki temu możemy budować portal finansowy niezależny od banku, ale dający dostęp do szerokiego wachlarza usług finansowych.

W jaki sposób produkujemy naszą aplikację? Przede wszystkim budujemy platformę opartą w 100% na technologii chmurowej, która uruchomiona została w architekturze mikroserwisowej w Comarch Data Center. Dział produkcji pracuje w metodologii Agile – tworzymy produkt dla końcowego klienta i na bieżąco zbieramy feedback, więc ta metoda pracy sprawdza się u nas świetnie.

Nasze zespoły projektowe tworzą specjaliści z Krakowa, Katowic, Warszawy i Kielc. Codzienna komunikacja jest dla nas priorytetem – pozwala na efektywne prowadzenie działań i dostarczanie użytkownikom takiego produktu, jakiego oczekują. To dla nas ogromne wyzwanie, a także satysfakcja wynikająca z pozytywnych recenzji klientów.

Apfino – to dopiero początek!

W tym momencie nasi użytkownicy korzystają z usługi faktoringu, która pozwala na wcześniejszy dostęp do gotówki, niż jest on zawarty na fakturze, a także z windykacji polubownej, której celem jest odzyskiwanie należności z przeterminowanych faktur. Usługi świadczą profesjonaliści w swoich dziedzinach – firma SMEO (faktoring) oraz Kaczmarski Inkasso (windykacja).

Apfino jest zintegrowane z systemami Comarch ERP (XT, Optima, XL). To pozwala przedsiębiorcom na kompleksowe zarządzanie swoim biznesem i niezwykłą oszczędność czasu, w momencie kiedy wszystkie operacje można wykonać w obrębie jednego systemu.

Plany mamy bardzo ambitne, jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnymi partnerami, dzięki którym zaoferujemy użytkownikom coraz więcej możliwości w zakresie dbania o płynność finansową swojego biznesu.

Aby uniknąć sytuacji, w której ogon macha psem, to właśnie zwinna metodyka Agile pozwala nam na dopasowywanie się do nowych szans biznesowych, zmieniających się potrzeb i oczekiwań klienta – tworzymy rzeczy potrzebne i innowacyjne.

Zainteresowało Cię to, nad czym pracujemy? Obecnie rozszerzamy nasze zespoły Scrumowe m.in. o programistów Angular oraz Java – skontaktuj się z nami!

Czekamy na Twoją wiadomość na Facebooku Apfino lub na kariera.comarch.pl, gdzie znajdziesz też wszystkie aktualne oferty pracy.

Autor: Michał Wylon
Production Director (Apfino) Comarch

Doświadczony manager z ponad 10-letnią praktyką w zarządzaniu IT na rynkach międzynarodowych. Odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie wdrożonych produktów dla sektora bankowego. Obecnie w pełni zaangażowany w R&D Apfino.

Zobacz również