Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Transfer Agency – z czym to się je? Od absolwenta do specjalisty

Co to jest Transfer Agency (TA), jak przebiega proces Investor Onboarding i czym na co dzień zajmują się agenci transferowi? Temat przybliżają: Piotr Morawski i Denis Bujanowski, członkowie zespołu Transfer Agency w Brown Brothers Harriman.
Artykuł sponsorowany
Akcja redakcyjna: Okiem eksperta
Kategoria: Wiadomości
08.11.2019
Fot. Unsplash

Czym jest Transfer Agency?

Zapewne wielu z Was rozważających karierę w finansach kojarzy Fund Accounting, Financial Reporting, Fund Services etc. Z mojego doświadczenia wiem jednak, że zdecydowana mniejszość wie, co to jest Transfer Agency (TA). W olbrzymim skrócie jest to podmiot pośredniczący między inwestorem a funduszem, który zajmuje się prowadzeniem rejestru funduszu, wprowadzaniem nowych inwestorów do rejestru tzw. inwestor onboarding oraz realizuje dyspozycje nabycia i wykupu jednostek uczestnictwa. Przez inwestora rozumiem tutaj osoby fizyczne, ale też i prawne (spółki, instytucje finasowe, fundacje, towarzystwa inwestycyjne etc.)

Jednym z najistotniejszych obszarów pracy agenta transferowego jest ocena inwestora pod kątem zgodności z przepisami o przeciwdzialaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu teroryzmu tzw. AML/KYC/Investor Onboarding. AML/KYC to procedury pozwalające zweryfikować tożsamość inwestora, przetestować jego profil biznesowy, źródła majątku oraz monitorować jego aktywność inwestycyjną.

Od ponad 7 lat Brown Brothers Harriman świadczy w Krakowie usługi z zakresu agenta transferowego. Naszymi klientami są głównie globalne fundusze inwestycyjne oraz firmy zarządzające aktywami tzw. asset managers. Na dzień dzisiejszy w krakowskim TA pracuje ponad 200 osób, z czego połowa to obszary Investor Onboarding (AML/KYC). Drugą połowę stanowią zespoły transakcyjne realizujące wykupy i umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach oraz zespoły wspierające płatności i kontakt z inwestorami.

Co to jest AML/KYC i Investor Onboarding?

Pojęcie AML pojawiło się w 1980 roku, kiedy to instytucje finansowe w kilku państwach sformułowało listę standardów AML w celu wprowadzenia ustandaryzowanego podejścia do aktywności związanych ze zwalczaniem zakazanych praktyk prania brudnych pieniędzy. Zdefiniowana lista standardów jest znana pod nazwą FATF (Financial Action Task Force). Standardy FATF zaczęły być obligatoryjnie używane przez instytucje finansowe na całym świecie w październiku 2001 roku po ataku na World Trade Center.

AML/KYC – jako proces skierowany na przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy jest regulowany przez prawo międzynarodowe, które wprowadza procedury zapobiegające i blokujące wprowadzanie pieniędzy, pochodzących z nielegalnych przedsięwzięć do powszechnego systemu gospodarczego. Procedury AML mają na celu ciągłe monitorowanie transakcji klientów instytucji finansowych i uniemożliwienie finansowanie zakazanych praktyk, takich jak: teroryzm, handel bronią i inne kryminalne interesy.

Proces Investor Onboarding stanowi początkową fazę AML/KYC, kiedy to instytucja finansowa pozyskuje niezbędne informacje i dokumenty, pozwalające na ocenę źródeł uzyskiwanych dochodów, stałe miejsce pobytu inwestora, dokumenty rejestrowe w przypadku instytucji i inne. Analiza pozwala wykluczyć powiązania inwestora z zakazanymi prawnie praktykami albo przestepczością zorganizowaną. Wynik analizy opiera sie również o inne powszechnie dostępne źródła informacji: media, internet, krajowe i międzynarodowe rejestry itd. Decyzja odnośnie otwarcia rejestru dla inwestora nie jest jednoznaczna i opiera się na sprawdzeniu wszystkich aspektów przewidzianych przez metodologię AML/KYC.

Od absolwenta do specjalisty...

Zakres funkcji, które wspieramy jako zespół TA Investor Onboarding jest na tyle szeroki, że mamy zarówno stanowiska wysoce specjalistyczne, wymagające ekspertyzy w AML/KYC, jak i stanowiska typowo procesowe, gdzie można zdobyć pierwsze doświadczenia w zakresie analizy i monitorowania aktywności inwestorskiej. Z tego też względu zarówno absolwenci uczelni wyższych (głównie ekonomicznych bądź prawniczych, chociaż nie zamykamy się tylko na tę specjalności), jak i specjaliści z doświadczeniem AML/KYC znajdą u nas ciekawą pracę dostosowaną do ich obecnych umiejętności i doświadczenia.

Niepodważalnym atutem jest możliwość zbudowania własnej kariery i jej dalszy rozwój w globalnym zespole AML/KYC. Pracujemy w międzynarodowym środowisku z kolegami z Europy, Azji i USA. Stawiamy na wiedzę naszych pracowników, dlatego też aktywnie spieramy ich udział w różnego rodzaju szkoleniach, treningach i międzynarodowych programach certyfikacyjnych (CAMS/ACAMS, ACCA, studia podyplomowe itp.). 

Autor: Piotr Morawski
Vice President Brown Brothers Harriman

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie (dzisiejszy UEK). Posiada 18-letnie doświadczenie w międzynarodowych instytucjach finansowych na stanowiskach eksperckich i kierowniczych w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych m.in. BBH, UBS, Danske Bank, Dealogic, Kredyt Bank.

Od 2012 r. związany z bankiem Brown Brothers Harriman (Poland), który posiada swoje europejskie centrum kompetencyjne w Krakowie. W latach 2012-2017 kierował departamentem Obsługi Aktywów (Asset Servicing). Obecnie Vice President w departamencie Transfer Agency, w którym odpowiada za zarządzanie rejestrem inwestorów oraz monitorowanie aktywności transakcyjnej (Transfer Agency Investor On-boarding and Ongoing Monitoring). Członek Komitetu ds. Przeciwdziałania Praniu Brudnych Pieniędzy przy Agencie Transferowym BBH (TA Anti-Money Laundering Governance Committee).

Autor: Denis Bujanowski
Assistant Vise President Brown Brothers Harriman

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej w Krakowie. Posiada ponad 13-letnie doswiadczenie pracy w różnych międzynarodowych korporacjach (Google, HCL, Shell). Nadzorował pracę działów obsługi klienta i sprzedaży, zarządzał licznymi projektami związanymi z migrowaniem operacji do innych lokalizacji, jak i zajmował się budowaniem nowych jednostek organizacyjnych w kraju i za granicą.

Od roku 2018 r. jest częścią zespołu Transfer Agency w banku Brown Brother Harriman (Poland), gdzie pełni funkcję Assistant Vise President i zarządza zespołami Investor Onboarding.

Zobacz również