Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Work-life harmony. Nowa koncepcja relacji między pracą a życiem osobistym

Pandemia covid-19 zredefiniowała podejście do pracy i zwróciła uwagę na potrzebę znalezienia równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Pomimo że terminy „work-life balance" i „work-life harmony" są często używane zamiennie, istnieje między nimi pewna subtelna różnica. Sprawdź, co różni obie koncepcje i jak firmy BPO/SSC dbają o harmonię swoich pracowników.
Kategoria: Wiadomości
23.11.2023
Midjourney

Pandemia a work-life balance

Pandemia covid-19 zredefiniowała podejście do pracy. Przede wszystkim zmiany dotyczą pracowników biurowych, którzy mogą świadczyć swoją pracę, nie wychodząc z domu. Większość nie chce już powrotu do stylu pracy sprzed pandemii, gdzie zwykle 4-5 dni spędzaliśmy w biurze. Badania pokazują, że preferowaną opcją dla pracowników byłaby praca maksymalnie dwa dni z biura.

Wraz ze zmianą podejścia do pracy, zmieniło się także postrzeganie koncepcji work-life balance kojarzonej jako równowaga między pracą a życiem prywatnym. Odnosi się ona do dążenia do równomiernego podziału czasu i uwagi między obowiązkami zawodowymi a aspektami życia osobistego. Oznacza to, że obie sfery są traktowane jako odrębne i często rywalizujące ze sobą elementy. Zatem, wedle tej koncepcji, angażujemy się bardziej w jedną ze sfer kosztem drugiej i sami decydujemy jakie proporcje nas satysfakcjonują.

Czytaj także: Człowiek w świecie BANI. Jak odnieść sukces w stale zmieniającej się rzeczywistości?

Work-life harmony

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, kiedy tempo pracy jest coraz szybsze, a wymagania stawiane przed pracownikami stają się coraz bardziej intensywne, zachowanie harmonii między pracą a życiem prywatnym staje się kluczowym aspektem dla utrzymania zdrowia psychicznego i zadowolenia pracowników BPO/SSC. W tym sektorze praca często wiąże się z obsługą klientów, zarządzaniem procesami biznesowymi i utrzymaniem wysokiego poziomu efektywności, istnieje potrzeba skoncentrowania się na tych aspektach.

Pomimo, że terminy „work-life balance" (równowaga między pracą a życiem prywatnym) i „work-life harmony" (harmonia między pracą a życiem) są często używane zamiennie, istnieje pewna subtelna różnica między nimi.

Work-life harmony oznacza znalezienie równowagi między wymaganiami zawodowymi a osobistymi, co prowadzi do zaspokojenia obu sfer życia.

W kontekście branży BPO/SSC oznacza to nie tylko efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych, ale także dbanie o rozwój osobisty, relacje rodzinne i zdrowie psychiczne. Harmonia między pracą a życiem prywatnym dotyczy tworzenia synergii między pracą a życiem osobistym, tak aby obie sfery współgrały ze sobą i wzmacniały się nawzajem. Koncepcja ta odzwierciedla bardziej holistyczne podejście do harmonii między pracą a życiem. W tej koncepcji harmonię rozumie się jako przenikanie się nawzajem obu sfer. Wówczas pracownik nie rezygnuje z jednej sfery kosztem drugiej.

Czytaj także: Finanse w kinematografii: filmy i seriale, które rzucają światło na świat finansów

Jak firmy wspierają work-life harmony

Firmy z branżyBPO/SSC coraz częściej zdają sobie sprawę, że dbanie o work-life harmony ma bezpośredni wpływ na satysfakcję i zaangażowanie pracowników. W związku z tym Amadeus, jak i inne firmy z tego obszaru wprowadziły różnorodne inicjatywy wspierające tworzenie harmonii między pracą a życiem prywatnym.

  • Elastyczne godziny pracy: Dają pracownikom możliwość dostosowania swojego czasu pracy do swojego życia prywatnego, co zwiększa poczucie kontroli.
  • Praca zdalna. Umożliwienie pracy z domu, pozwala pracownikom na lepszą organizację czasu i unikanie marnowania go np.na dojazdy.
  • „Workation”: To rozwiązanie daje możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie przez pewien czas w roku.
  • Programy oddolnych inicjatyw: Oferty takie jak udział w akcjach charytatywnych, warsztatach jogi czy zdrowego kręgosłupa, wzmacniania świadomości o zdrowym odżywianiu, ale także integracja, działania z zakresu ESG czy proekologiczne akcje.
  • Rozwój zawodowy z uwzględnieniem życia prywatnego: Działania mające na celu umożliwienie pracownikom rozwijania swoich umiejętności zawodowych w sposób zrównoważony, bez nadmiernego obciążenia.

Realizacja wyżej wymienionych inicjatyw pozwala na realizację swoich pasji, hobby także w ramach pracy, co przyczynia się do tworzenia synergii między pracą a życiem.

Czytaj także: Znaczenie rozwoju osobistego

Korzyści work-life harmony w firmach BPO/SSC

W branży BPO/SSC, gdzie tempo pracy jest intensywne, a oczekiwania są wysokie, dbanie o work-life harmony staje się kluczowym elementem utrzymania zadowolenia pracowników. Firmy, które podejmują inicjatywy wspierające równowagę między pracą a życiem prywatnym, nie tylko przyciągają utalentowanych pracowników, ale także budują zdolne i zmotywowane zespoły, co przekłada się na sukces organizacyjny. Dlatego inwestycja w work-life harmony w branży SSC/BPO to inwestycja w ludzi i przyszłość firmy.

Autor: Maciej Pełczewski
Order to Cash Senior Manager Amadeus Polska

Ponad 13 lat w branży SSC/BPO. Odpowiedzialny za dział należności (OTC) w firmie Amadeus.

Absolwent Stosunków Międzynarodowych i studiów podyplomowych z Zarządzania Zasobami Ludzkich na Uniwersytecie Łódzkim. Certyfikowany Menadżer Województwa Łódzkiego. W roku 2023 uzyskał tytuł doktora nauk o zarządzaniu i jakości.

 

Zobacz również