Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Znaczenie rozwoju osobistego

Dziś rozwój osobisty nie jest tylko miłym dodatkiem, ale koniecznością. Decyduje o tym, czy jesteśmy aktywnymi uczestnikami zmian, jak zachodzą na świecie, czy stoimy i przyglądamy się im z boku. Znaczenie rozwoju osobistego jest więc kluczowe zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Kategoria: Raporty
20.11.2023
Midjourney

Rozwój osobisty na stale wpisał się w naszą codzienność. Jego rola wzrasta proporcjonalnie do dynamicznych zmian, jakie dostarcza nam rzeczywistość. Znaczące transformacje ostatniej dekady sprawiły, że każdy potrzebuje rozwijać się w nowych obszarach,  takich jak zdrowie psychiczne, kompetencje cyfrowe i wystarczająca produktywność.

Według raportu 3 globalne trendy, które kształtują rynek pracy 61% respondentów odczuwa potrzebę zdobycia nowych kompetencji, by przygotować się na przyszłość.

46% badanych stawia na kompetencje cyfrowe, 45% na produktywność, a 42% na zdrowie psychiczne i ogólny dobrostan. Jaką rolę pełnią poszczególne obszary w różnych grupach wiekowych?

W grupie poniżej 35 lat najważniejsze wydaje się zdrowie psychiczne (42% wskazań). Dla osób w średnim wieku, czyli w przedziale 35-45 lat kluczowa jest produktywność (45%). Respondenci 50+ stawiają na kompetencje cyfrowe (48%).

Czytaj także: Fal, nie ma fal... Elastyczność w świecie zmian

Stała potrzeba rozwoju

Szkolenia online, wielotematyczne podcasty i wykłady czy poradniki dotyczące zdrowia psychicznego nigdy nie cieszyły się większą popularnością. Każdy z nas stale szuka nowych możliwości, które zapewniają nam dostęp do rozwoju osobistego i pogłębiania naszej wiedzy. Ten trend będzie tylko narastał.

Obecny czas wielokrotnie uświadamiał nam, że istotną kompetencją jest odnajdywanie się w zmieniających się realiach[1]. By to było możliwe, potrzebne są podstawy do podejmowania świadomych działań, które układają się w długofalową skuteczność. Jednym ze sposobów na produktywne, nastawione na rozwój podejście jest model wysokosprawczości. Skupia się na proaktywnym podejściu zarówno do pracy, jak i swojego życia osobistego.

Wysokosprawczość uczy samostanowienia o sobie i działania w dynamicznym środowisku. Wydaje się również słuszną odpowiedzią na sposób funkcjonowania w popandemicznej, ale także technologicznej rzeczywistości. Rewolucja technologiczna ma również znaczący wpływ na branże na rynku pracy. Stąd kompetencje wymagane od pracowników ulegają ciągłej transformacji.

Czytaj także: Jak stać się człowiekiem sukcesu, czyli wszystko o wysokosprawczości

Rosnące znaczenie rozwoju osobistego

Ludzi coraz częściej napędza rozwój. Chcemy zdobywać nowe umiejętności i wykorzystywać szanse budowania kariery w firmach, w których pracujemy. Oczywiście ważną kwestią jest także utrzymanie swojej konkurencyjności na rynku pracy. Celem staje się dążenie do tego, by być pożądanym kandydatem z konkretnym zestawem kompetencji. To ma zapewniać stabilność zatrudnienia i poczucie bezpieczeństwa.

Osoby pracujące nie traktują rozwoju osobistego już tylko jako dobrze widzianego dodatku, ale już jako must have. Tradycyjny styl życia – studia, praca, emerytura – zmienił się. Dlatego zwracamy coraz większą uwagę na to, co oferują organizacje – nasi potencjalni pracodawcy  – w kontekście zaspokajania osobistych potrzeb.

Z badań wyłania się nowy trend, w którym pracownicy oczekują możliwości rozwoju w godzinach pracy. Traktują to jako część swojej ścieżki kariery, a nie cel który mogą osiągać „po godzinach”.

Czytaj także: Quiet quitting: wszystko, co musisz wiedzieć o cichej rezygnacji

Rozwój osobisty w miejscu pracy – must have?

Liczby alarmują, że tylko 4 z 10 pracowników nie ma żadnego planu rozwoju osobistego.

Pracownicy chcą w pracy wzrastać. 39% deklaruje, że chętnie usłyszałoby, że może poświęcać więcej czasu rozwojowi osobistemu w trakcie pracy.

Niestety zaledwie około połowy pracowników na świecie czuje, że przełożony zachęca ich do rozwoju nowych umiejętności. 44% liderów HR uważa, że ich organizacje nie oferują atrakcyjnych ścieżek kariery. Z kolei aż 61% badanych osób odpowiedziała, że ma potrzebę zdobycia nowych kompetencji, by przygotować się na przyszłość.

Nasze oczekiwania stają się koniecznością, o którą muszą zadbać pracodawcy. Biorąc pod uwagę globalne trendy, takie jak kurczące się zasoby personelu, ciche odchodzenie, wzrastająca inflacja czy światowe spowolnienie wzrostu gospodarczego, naturalną konsekwencja jest zmiana podejścia – pracownicy wymagają dziś innych standardów.

84% pracowników na świecie wskazuje brak możliwości rozwoju osobistego jako powód, dla którego rozstaliby się z obecnym pracodawcą – w ciągu roku!

Badania wskazują także, że pracownicy rozstają się ze swoimi pracodawcami dla lepszych możliwości rozwoju podobnie często, jak dla wyższego wynagrodzenia. Nie trzeba dodawać, że rozwój osobisty decyduje o poczuciu szczęścia pracowników i o tym, jak postrzegają oni swoje doświadczenie związane z pracą.

Rozwój osobisty staje się równie ważny jak wynagrodzenie, więc coraz chętniej opuszczamy pracodawców w pogoni za możliwościami wzrostu. To zainspirowało narodziny nowego typu przywództwa: skupionego na człowieku.

Źródła:

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również