Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Finanse w kinematografii: filmy i seriale, które rzucają światło na świat finansów

W filmach i serialach często wykorzystywany jest motyw branży finansowej jako tło do niezwykłych historii o sukcesie, ryzyku i poświęceniu. Jakie popularne produkcje przedstawiają pracę związaną z finansami?
Kategoria: Poradnik kariery
26.10.2023
Midjourney

Przygotuj się na podróż przez świat kinematografii, podczas której poznasz produkcje, które przybliżają kulisy pracy w finansach.

Wall Street (1987) 

Klasyczny film w reżyserii Olivera Stone'a przenosi nas na Wall Street, gdzie główny bohater, Bud Fox, zostaje uwikłany w sieć intryg i chciwości przez Gordona Gekko, ikonę bezwzględnego spekulanta. Film ten stał się symbolem kina finansowego, a słynna fraza "Greed is Good" (chciwość jest dobra) do tej pory cytowana. 

Wall Street: Pieniądz nie śpi (2010) 

Kontynuując temat finansowego kina, nie można pominąć sequelu Wall Street. Film ten odnosi się do wydarzeń kryzysu finansowego z 2008 roku, historia przedstawia konflikt między starą i nową gwardią na Wall Street oraz związane z tym dylematy moralne. To również przypomnienie, że świat finansów jest nieustannie zmieniającym się miejscem, a sukces w tej branży wymaga ciągłego dostosowywania się do nowych wyzwań i okoliczności. 

Inside Job (2010) 

Inside Job to dokumentalny film, który dokładnie analizuje przyczyny kryzysu finansowego z 2008 roku. Twórca filmu, Charles Ferguson, ujawnia, jakie ukryte mechanizmy doprowadziły do globalnego kryzysu. Dokument pomaga zrozumieć, jak działa system finansowy, jakie są jego słabe punkty oraz co należy robić, aby zapobiegać katastrofom gospodarczym. 

Boiler Room (2000) 

Boiler Room przenosi nas w świat nieuczciwego maklera, Setha Davisa, który bierze udział w oszustwach na rynku akcji. Film ten ujawnia ciemne strony świata finansów, gdzie nieuczciwość jest nagradzana, a uczciwi płacą wysoką cenę. Jednym z najważniejszych przesłań filmu Boiler Room jest rola uczciwości i etyki w finansach oraz przestroga przed zgubnymi skutkami drogi na skróty. 

American Psycho (2000) 

American Psycho to mroczny portret Patricka Batemana, maklera z Wall Street, który prowadzi podwójne życie jako seryjny morderca. Film ten nie tylko ukazuje negatwyną stronę finansowego sukcesu, ale także analizuje konsumpcjonizm w życiu prywatnym.

Chciwość (2011) 

Chciwość to opowieść o banku inwestycyjnym stojącym na skraju katastrofy finansowej. Film ukazuje dramatyczne chwile przed ogłoszeniem upadłości, kiedy tajne informacje wyciekają na jaw. Realizacja pokazuje, że w finansach, czasem muszą zostać podjęte trudne decyzje, a uczciwość i odpowiedzialność odgrywają istotną rolę w trudnych sytuacjach. 

Wilk z Wall Street (2013) 

Leonardo DiCaprio w roli Jordana Belforta prezentuje opowieść o życiu i pracy na Wall Street na krótko przed kryzysem w 2008 roku. To nie tylko historia oszałamiających sukcesów i rozrzutności, ale także upadku i konsekwencji chciwości. 

The Big Short (2015) 

Film jest oparty na faktach i przedstawia wydarzenia związaną z kryzysem finansowym w 2008 roku. Reżyser Adam McKay w niezwykle przystępny sposób tłumaczy widzom skomplikowane pojęcia finansowe, takie jak kredyty hipoteczne typu subprime. Bohaterowie filmu przewidzieli kryzys i zarobili miliardy, inwestując w ryzykowne instrumenty finansowe.

W garniturach (2011-2019) 

Przechodząc na grunt seriali telewizyjnych, trudno nie wspomnieć o tym serialu. Choć skupia się głównie na życiu prawników z nowojorskiej kancelarii adwokackiej, to wiele wątków dotyczy firm ze świata finansowego. Główni bohaterowie to mistrzowie w swoich dziedzinach, a walka o klientów i przetrwanie w nieprzewidywalnym świecie prawniczo-finansowym może dostarczyć wielu emocji. 

Billions (2016-2023) 

Na koniec, nie mogę pominąć tego serialu, którego fabuła skupia się na konflikcie między bezwzględnym inwestorem Axe'em Axelrodem a surowym prokuratorem Chuckiem Rhoadesem. Billions to prawdziwa uczta dla miłośników finansów. Serial jest pełen intryg, negocjacji i rozgrywek na Wall Street. Ponadto, ukazuje, jakie korzyści i zagrożenia niesie za sobą nieuchronna konfrontacja interesów finansowych i sprawiedliwości. 

Świat finansów jest pełen emocjonujących inwestycji i wyjątkowych wyzwań, a także stanowi źródło inspiracji dla wielu reżyserów. Mam nadzieję, że powyższe przykłady będą dla Ciebie nie tylko doskonałą rozrywką, ale także poszerzą Twoją wiedzę branżową. 

Autor: Sylwia Zając
Redaktorka naczelna Grupa MBE

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również