Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Pssst, iskierka zgasła, czyli o wypaleniu zawodowym w środowisku księgowych

Na początku jest moc, zapał do pracy, który pozwala przenosić góry. Z czasem sił do pokonywania codziennych wyzwań ubywa i powoli, powolutku ulatuje z człowieka energia jak z dziurawej dętki...
Kategoria: Wiadomości
02.03.2021
Fot. Unsplash

Wypalenie zawodowe to dziś problem powszechny, który dotyka wielu ludzi pracujących w najróżniejszych zawodach. Specjaliści dostrzegają coraz poważniejsze skutki tego zjawiska dla zdrowia. Dość napisać, że w zeszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD) jako tzw. syndrom zawodowy. Czy ten problem dotyczy też księgowych? W jakim stopniu? Z czego wynika? Odpowiedzi na te trzy pytania (i więcej) szukali autorzy książki "Ocena środowiska pracy księgowych w Polsce pod kątem ryzyka wypalenia zawodowego". Podążyliśmy ich tropem i mamy dla Was kilka ciekawych wniosków z przeprowadzonych przez nich badań. 

1. Ankietowe badanie przeprowadzone wśród ponad 600 księgowych potwierdziło hipotezę autorów – środowisko pracy księgowych sprzyja wypaleniu. Średnia ogólna ocena wystawiona przez badanych wynosiła 2,87, co interpretuje się jako niedopasowanie pracy i pracownika, prowadzące często do wypalenia zawodowego.

2. Wyniki, wskazujące na zjawisko wypalenia zawodowego, pojawiły się w odpowiedziach księgowych obu płci, niemal dla wszystkich przedziałów stażów pracy, wszystkich szczebli stanowisk i prawie wszystkich rodzajów miejsca pracy. Pozytywnym wyjątkiem były osoby pracujące we własnych biurach rachunkowych, ale nawet i one uskarżają się na przeciążenie pracą i są umiarkowanie zadowolone z wynagrodzeń. 

3. Wypaleniu zawodowemu sprzyja uciążliwe środowisko pracy. Uczestnicy badania narzekali na przeciążenie pracą. Przeciętną złą ocenę wystawili także dwóm innym spośród sześciu tzw. obszarów życia zawodowego: nagrodom i poczuciu sprawiedliwości.

Kombinacja wysiłku i niedostatecznych nagród jest mieszanką wybuchową, bardzo dużym czynnikiem wypalenia zawodowego. 

Książka o wypaleniu zawodowym

"Ocena środowiska pracy księgowych w Polsce pod kątem ryzyka wypalenia zawodowego"
dr hab. Aleksandra Baszczyńska, dr hab. Przemysław Kabalski oraz mgr Joanna Szwajcar, Uniwersytet Łódzki

Książka międzywydziałowego zespołu (w składzie: Joanna Szwajcar i Przemysław Kabalski z Katedry Rachunkowości Wydziału Zarządzania oraz Aleksandra Baszczyńska z Katedry Metod Statystycznych Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego) jest zapisem procesu badawczego mającego na celu ocenę środowiska pracy księgowych w Polsce pod kątem wypalenia zawodowego. 

Książka może być interesująca nie tylko dla naukowców (z zakresu zarządzania, psychologii, medycyny pracy itp.), ale także  – a może przede wszystkim – dla obecnych i przyszłych księgowych, którzy dzięki niej dowiedzą się, jak innym pracuje się w tym zawodzie i jakie są w nim czynniki tzw. ryzyka psychospołecznego.

Książkę możecie pobrać za darmo. Hasło do otwarcia pliku to: Wypalenie2020SIZ

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również