Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Zawody, które zmienią Twoją przyszłość

W roku 2015 warto przemyśleć swoją karierę i obserwować rankingi serwisów poświęconych karierze. Każdy rynek pracy, również w ujęciu globalnym, odzwierciedla zmiany społeczne, które dotyczą wszystkich pracowników. Glassdoor, jeden z największych serwisów związanych z karierą, pod koniec stycznia opublikował ranking 25 najlepszych zawodów w 2015 roku dla Stanów Zjednoczonych. Te trendy dotrą już niedługo do Polski. Dlaczego?
Kategoria: Wiadomości
06.02.2015

Kalifornijski serwis kariery opublikował własną metodologię, według której rokrocznie publikuje ranking top zawodów w USA. Tzw. Glassdoor Job Score opiera się na trzech kluczowych wskaźnikach; są nimi: potencjalne wynagrodzenie (w oparciu o średnią rocznej pensji podstawowej), rating rozwoju zawodowego oraz liczba wolnych miejsc pracy.

Na pierwszym miejscu znalazł się Physician Assistant (Physician Associate), czyli medyczny asystent, który wspiera specjalistów w diagnostyce i procesie leczenia pacjentów. To jeden z najbardziej regulowanych zawodów w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Dlaczego może okazać się profesją przyszłości? Z dwóch powodów – z jednej strony społeczeństwa się starzeją, z drugiej – dzięki rozwojowi technologii medycznych jesteśmy w stanie leczyć o wiele więcej chorób. Drugie miejsce w rankingu nie powinno dziwić nikogo. W związku z dynamicznym rozwojem IT firmy będą poszukiwać osób na stanowisku Software Engineer. Takich specjalistów będą poszukiwały również banki oraz ubezpieczyciele do rozwoju produktów i usług finansowych oraz analizy dużej liczby danych, którymi dysponują.

Trzecie miejsce natomiast Glassdoor przyznał Business Development Managerowi. Współczesny rynek pracy potrzebuje w końcu liderów, którzy nie tylko będą w stanie motywować zespoły specjalistów, ale również stworzyć nową wizję biznesową dla swoichu przedsiębiorstw, które działają w konkurencyjnym środowisku biznesowym.

W pierwszej piątce rankingu znalazł się również zawód Finance Manager – jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów w związku z rosnącym znaczeniem takich usług finansowych dla przedsiębiorstw, jak księgowość, audyt i kontroling. Według raportu Hays, o którym pisaliśmy niedawno, łączenie funkcji księgowych z kontrolingowymi to jeden z najważniejszych trendów w finansach na rok 2015. Finance Manager staje się de facto najważniejszym partnerem dla biznesu. Jego zdanie ma ogromne znaczenie w podejmowaniu ważnych dla przedsiębiorstwa decyzji biznesowych.

Finance Manager to stanowisko zbliżone do Finance Business Partnera. Poznaj tajniki tego zawodu »

Redakcja Glassdoor zamieściła jeszcze dwa zawody, które są powiązane z finansami i biznesem. Jednym z nich jest analityk biznesowy, mający ogromny wpływ na rozwój produktów informatycznych w instytucjach finansowych, oraz Audit Manager. To stanowisko powinniśmy traktować szerzej, ponieważ np. w bankach coraz częściej spotykamy również managerów odpowiedzialnych za audyt procesów informatycznych.

Więcej o stanowiskach związanych ze strukturami IT w bankach przeczytach w edycji przewodnik "Kariera w Finansach i Bankowości" na rok 2014/15. Przejdź do artykułu »

Osoby zajmujące się sprzedażą lub marketingiem usług bankowych lub ubezpieczeniowych powinny pomyśleć o zawodzie Product Manager, ktory znalazł się również w zestawieniu Glassdoor. Product Manager ma ogromne znaczenie w łączeniu funkcji front office'owych z back office'owymi banku lub ubezpieczyciela. Tworzenie nowych produktów ma ogromne znaczenie jeszcze z jednego powodu. Banki i ubezpieczyciele muszą walczyć o zaufanie, a nic nie zachęca jak dobrze zaprojektowany produkt odpowiadający potrzebom klientów.

Zobacz również