Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Zmiany na rynku pracy w 2024 roku

Nowy rząd zapowiedział zmiany na rynku pracy już od stycznia 2024 roku. Polskich pracowników, oprócz reform zapowiedzianych w umowie koalicyjnej obecnego rządu, czekają zmiany zatwierdzone przez ówczesną władzę. Sprawdź plany zmian na rynku pracy w nowym roku.
Kategoria: Wiadomości
15.12.2023
fot. Aleksander Zieliński / Kancelaria Sejmu

2024 rokiem zmian na rynku pracy? Według zapowiedzi nowego rządu polskich pracowników czekają spore zmiany. Czego możemy się spodziewać?

Zmiany na rynku pracy obejmują grupę ponad 4,3 mln działalności gospodarczych, ok. 602 tys. spółek oraz ponad 17 mln osób aktywnych zawodowo (GUS).

Zmiany na rynku pracy od stycznia

Pierwsze zmiany, które czekają rynek pracy jeszcze w styczniu, dotyczą wzrostu płacy minimalnej o ponad 600 zł. Ta podwyżka jest inicjatywą poprzedniej władzy.

Płaca minimalna wynosi obecnie 3 600 zł lub w przeliczeniu godzinowym 23,50 zł/h. Od stycznia 2024 roku kwota ta wyniesie 4 242 zł, czyli 27,70 zł/h, ale od 1 lipca 2024 roku 4.300 zł i 28,10 zł/h.

Wyższa świadczenia dla pracowników

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej zmianie ulegną również świadczenia takie jak dodatek za pracę w nocy czy kwoty wolne od potrąceń. W przypadku wynagrodzenia nadgodzin nocnych podwyżka ma sięgać 20%. Kwoty wolne od potrąceń mają jednak charakter indywidualny. Dla każdego pracownika należy taką kwotę ustalić osobno, w oparciu o istotne parametry.

Polscy pracownicy będą mogli liczyć na odprawę z tytułu rozwiązaniu umowy w ramach zwolnienia grupowego. Jej wysokość nie może przekroczyć piętnastokrotności minimalnego wynagrodzenia.

Co więcej w życie wejdzie możliwość ubiegania się o odszkodowania za stosowany mobbing lub za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, którego wysokość nie może być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia.

Wzrost pensji dla nauczycieli

Sporą zmianą na rynku pracy ma być zapowiadany wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli. Według zapewnień podwyżka płac ma wynosić aż 30%, a pensje będą wypłacone z ewentualnym wyrównaniem wstecz od początku 2024 roku.

Decyzja ta wydaje się konieczna ze względu na masową rezygnację wykwalifikowanych nauczycieli ze swojego zawodu, czego przyczyn upatruje się w niskich zarobkach. W konsekwencji nauczyciele kolejny raz trafili listę zawodów deficytowych w 2024 roku.

Podwyżka dla pracowników służby cywilnej

W nowym roku w życie wchodzą również zmiany w służbie cywilnej. Między innymi zostaną wprowadzone nowe zasady rekompensowania nadgodzin, zarówno w dzień, jak i w nocy. Oprócz tego budżetówka może liczyć na wzrost pensji o 20%.

Zmiany na rynku pracy w 2024 roku

Wśród reform, które proponuje nowy rząd, swoje miejsce maja działania wspierające kobiety na rynku pracy. Ich celem jest likwidacja różnic płacowych i zniesienie barier utrudniających równe traktowanie.

Nowymi inicjatywami są również program „Aktywna mama”, który gwarantuje 1500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem oraz Bon Opiekuńczy dla pracujących opiekunów osób niesamodzielnych w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia.

Na liście 100 konkretów nowego rządu znajdują się również obniżenie podatków i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej nastąpić ma likwidacja „pułapki rentowej”, która umożliwi podjęcie pracy osobom z niepełnosprawnościami, nie tracąc przy tym renty. Ulec zmianie ma także sytuacja żołnierzy niesłusznie zwolnionych po 2015 roku. Otrzymają oni możliwość powrotu do służby.

Koalicja chce wprowadzić poprawki w ustawie o statusie artysty. Dzięki nim artystki i artyści będą mieć zagwarantowane minimum zabezpieczenia socjalnego, dostęp do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, uwzględniający specyfikę ich pracy.

Z planowanych reform mogą być niezadowoleni pracownicy handlu. Rząd chce znieść zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik ma mieć zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne (weekendowe).

Pomoc przedsiębiorcom

Kolejny krok nowego rządu dotyczy pomocy przedsiębiorcom. Program skierowany w ich stronę obejmuje wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej. Celem tego przedsięwzięcia ma być zatrzymanie potężnego wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach. Koalicja chce wprowadzić zasadę, według której chorobowe pracownika już od pierwszego dnia będzie płacone przez ZUS.

W planach jest także kasowa metoda rozliczania podatku PIT przez przedsiębiorców oraz możliwość czasowego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne.

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również