Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CISM (Certified Information Security Manager)

Powszechność przecieków informacji w organizacjach sprawiła, że zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie zarządzania bezpieczeństwem informacji w ostatnich latach rośnie. CISM jest globalnie uznawaną kwalifikacją w tym właśnie zakresie.
Kategoria: Audyt
22.12.2021

 

 

CISM (Certified Information Security Manager) jest międzynarodową kwalifikacją w dziedzinie zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Dane podstawowe

Certyfikat CISM przyznawany jest przez międzynarodową organizację ISACA. ISACA jest stowarzyszeniem działającym na skalę globalną, zrzeszającym specjalistów w zakresie zarządzania systemami informatycznymi (audyt, kontrola). 

Zakres

Aby otrzymać certyfikat CISM należy posiadać co najmniej pięcioletnie doświadczenie w branży security, w tym trzy lata w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji, a także zdać egzamin opracowany przez organizację ISACA.

Istnieje możliwość przystąpienia do egzaminu nie posiadając doświadczenia zawodowego, jednak należy je zdobyć w ciągu pięciu lat od daty przystąpienia do egzaminu.

Zakres wiedzy potrzebnej do zdobycia kwalifikacji obejmuje następujące obszary:

  1. Information Security Governence;
  2. Information Risk Management;
  3. Information Security Program Development & Management;
  4. Information Security Incident Management.

Żeby uzyskać certyfikat trzeba:

  • w ciągu ostatnich 5 lat zdać egzamin, 
  • mieć odpowiednie doświadczenie w pracy w pełnym wymiarze godzin, związane z zakresem wiedzy sprawdzanej na egzaminie CISM,
  • przesłać wniosek certyfikacyjny CISM, w tym opłatę za rozpatrzenie wniosku.

Perspektywy rozwoju

Certyfikat CISM przeznaczony jest dla osób zarządzających i oceniających systemy bezpieczeństwa w organizacjach. Certyfikowany CISM może pracować jako menedżer lub audytor systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Opracowanie na podstawie ISACA

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć