Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Bankowość prywatna

W poniższym artykule wyjaśnimy, czym jest bankowość prywatna w ramach instytucji bankowej.
09.05.2017
W poniższym artykule wyjaśnimy, czym jest bankowość prywatna w ramach instytucji bankowej.

Dowiedz się, czym jest bankowość prywatna, jakie kryteria musi spełniać jej klient i jakie usługi są świadczone w jej ramach.

Czym jest private banking – definicja

Bankowość prywatna (ang. private banking) to usługi świadczone przez bank na rzecz klientów najzamożniejszych, charakteryzujące się zindywidualizowaniem, związane z długoterminowym zarządzaniem aktywami, a także usługi pozafinansowe.

Private banking – klient

Oferta bankowości prywatnej jest przeznaczona dla najzamożniejszych klientów indywidualnych (ang. high net-worth individuals). Kryteria są jasno określone i ustalane przez instytucje świadczące usługi, mogą być różne w poszczególnych bankach, a także różnią się w zależności od państwa. W Polsce od klienta bankowości prywatnej wymagany jest dochód w wysokości 20–50 tys. złotych miesięcznie lub posiadanie aktywów finansowych wartości co najmniej 500 tys. złotych.

Private banking – usługi

Usługi oferowane w ramach bankowości prywatnej są zindywidualizowane i nastawione na długoterminowe, kompleksowe zarządzanie majątkiem. Obejmują indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta produkty, zarówno inwestycyjne, jak i kredytowe (lokaty, depozyty, preferencyjne oprocentowanie produktów finansowych, karty kredytowe).

Obsługą klienta w ramach bankowości prywatnej zajmuje się indywidualny doradca, do którego obowiązków mogą należeć także inne usługi, takie jak kompleksowe doradztwo finansowe, inwestycyjne, podatkowe, a także w zakresie nieruchomości lub działalności charytatywnej.