Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Asset & Fund Services
Na czym może polegać opiekowanie się tzw. "portfelem", czyli aktywami funduszy inwestorów? O tym, że może być to naprawdę ciekawa praca opowiadają specjaliści BNP Paribas Securities Services Polska.

Zarówno możliwości inwestycyjne, jak i potrzeby inwestorów oraz podmiotów poszukujących środków na sfinansowanie swojej działalności, są obecnie znacznie większe niż jeszcze dekadę temu i stale rosną. Proces inwestycyjny nie ogranicza się już wyłącznie do nabywania akcji i obligacji w emisji na rynku pierwotnym bądź wtórnym, lecz może dotyczyć również bardziej złożonych instrumentów finansowych, które funkcjonują w obrocie poza rynkiem giełdowym. Inwestowanie w XXI wieku wymaga więc już nie tylko czasu, lecz także specjalistycznej wiedzy, co z kolei często przekracza możliwości potencjalnego inwestora. Liczne możliwości inwestowania kapitału sprawiają, że coraz większą popularnością cieszą się profesjonalne instytucje oferujące usługi powiernicze (ang. securities services). Zadaniem fund managerów, którzy pracują w ramach takich organizacji, jest zarządzanie kapitałem inwestorów, tzn. wdrażanie strategii inwestycyjnych i opiekowanie się tzw. „portfelem”, czyli aktywami funduszy.

Proces zarządzania aktywami funduszu obejmuje szereg kluczowych obszarów, począwszy od definiowania produktu inwestycyjnego, poprzez ocenę efektywności i stopnia ryzyka, po sprawozdawczość oraz kontrolę realizowanych działań. Stąd zapotrzebowanie na Asset & Fund Services – obsługę procesów związanych z administrowaniem funduszami inwestycyjnymi z całego świata, w ramach której wyróżnia się:

  • Fund Accounting – monitorowanie transakcji na funduszach inwestycyjnych, kalkulacja oraz potwierdzanie wartości aktywów netto,
  • Investor Reporting Performance – analiza i raportowanie wyników funduszy inwestycyjnych oraz szacowanie ryzyka portfela inwestycyjnego,
  • Depositary and Fiduciary Services – kontrola zgodności strategii i polityki inwestycyjnej klientów z przepisami prawa międzynarodowego,
  • Fund Dealing Services – dostarczanie usług obrotu oraz rozliczania jednostek funduszy inwestycyjnych na rynkach pozagiełdowych,
  • Transfer Agency – kompleksowa obsługa, zarządzanie i analiza transakcji kupna-sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz nadzorowanie rejestru ich członków,
  • Private Equity & Real Estate – kompleksowa obsługa oraz monitorowanie transakcji,
  • Data Administration – tworzenie i utrzymywanie danych dotyczących papierów wartościowych oraz walidacja ich cen,
  • Operation Risk & Permanent Control – analiza i zabezpieczenie ryzyka operacyjnego,
  • Middle Office – potwierdzanie transakcji klienta na rynku, prowadzenie rejestru pozycji klienta oraz weryfikacja własności pozycji klienta wynikająca z regulacji rynkowych.

Taki rodzaj wsparcia oferują instytucje finansowe, które dysponują szeroką wiedzą o rynkach kapitałowych, np. banki – depozytariusze, takie jak BNP Securities Services. Polska, od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej, należy do grupy najszybciej rozwijających się rynków w tej branży.

Poszukiwane umiejętności

Praca w Asset & Fund Services może być ciekawa dla osób, które interesują się funkcjonowaniem globalnych rynków finansowych, ponieważ pozwala przyjrzeć się im z bliska oraz poznać specyfikę tak funduszy inwestycyjnych, jak i instrumentów powiązanych z ich prowadzeniem.

Kandydaci do pracy w Asset & Fund Services, którzy posiadają wykształcenie ekonomiczne, są mile widziani, jednak ukończenie studiów z zakresu finansów nie jest warunkiem koniecznym. Kluczowa w pracy jest znajomość języków obcych, która pozwala na swobodną komunikację zarówno z klientami, jak i w ramach zespołów, które często są międzynarodowe. Internacjonalizacja to jedna z głównych zalet pracy w obsłudze procesów związanych z administrowaniem funduszami inwestycyjnymi.

– Niedawno miałam okazję powitać nowego team leadera, który pochodzi z Brazylii – mówi Ewa Skała, Private Equity & Real Estate Manager w BNP Paribas Securities Services. – Nasza firma pomaga w relokacji i formalnościach osobom pochodzącym z odległych zakątków świata.

Ścieżki kariery

Osoby, które nie mają doświadczenia, mogą zacząć pracę w BNP Paribas Securities Services od stanowiska trainee. Następnie można awansować i objąć stanowisko assistant, junior specialist, specialist i senior specialist. Po zdobyciu stanowiska specjalisty otwierają się przed pracownikiem różne ścieżki rozwoju, m.in.: managerska, ekspercka lub zarządzania klientem.

– Nawet świeżo upieczony absolwent odnajdzie się w naszej organizacji i otrzyma perspektywy rozwoju – mówi Ewa Skała. – To dobre miejsce dla osób, które chcą budować karierę w dużej organizacji o wielkim potencjale.

W BNP Paribas Securities Services co roku przeprowadzana jest standardowa procedura ewaluacyjna, podczas której ocenia się potencjał pracowników. Dość często zdarzają się migracje między departamentami.

– Pierwszy rok spędziłem w dziale PE&RE, ale chciałem rozwijać się też w innych dziedzinach – mówi Kevin Matthys, Transfer Agency Hedge Fund Services Specialist w BNP Paribas Securities Services. – Mój manager wspierał mnie w mojej decyzji, ponieważ polityka firmy stawia na rozwój i sukces pracowników. Złożyłem więc aplikację i przeszedłem przez wewnętrzny proces rekrutacyjny.

Autor: "Kariera w Finansach i Bankowości"

"Kariera w Finansach i Bankowości" to przewodnik stworzony z myślą o studentach i absolwentach, którzy chcieliby związać swoją przyszłość zawodową z sektorem finansowym – unikalne kompendium wiedzy o trendach w tej branży.

Ewa Skała

Private Equity & Real Estate Manager w BNP Paribas Securities Services, Securities Services (BNP Paribas S.A. Oddział w Polsce)

Wykształcenie: Marketing i Zarządzanie (spec. Informatyka Gospodarcza) – studia II stopnia na Politechnice Białostockiej

Największy dotychczasowy projekt: Ulepszenie platformy funduszy inwestycyjnych i związana z nią globalna migracja do e-Front FIA w BNP Paribas Securities Services.

Największe plusy mojej pracy: Dynamiczne i międzynarodowe środowisko, możliwości rozwoju, nowe wyzwania każdego dnia.

Dlaczego warto pracować w BNP Paribas Securities Services: To miejsce pracy z wieloma możliwościami rozwoju.

Moje plany zawodowe: Rozwój w roli lidera i bycie w niej jak najlepszą!


 

Czym zajmuje się dział Asset & Fund Services? Jakiego rodzaju zadania są w nim realizowane?

Chociaż oboje z Kevinem pracujemy z alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, ja jestem managerem. Odpowiadam za trzy zespoły, które zajmują się Private Equity & Real Estate. Naszym
głównym zadaniem jest weryfikacja tego, czy zarządzający funduszem odpowiednio szacuje zawartość swojego portfolio. Można więc powiedzieć, że pełnimy funkcję kontrolną.

Co wchodzi w skład departamentu Alternatives?

Alternatives składa się z dwóch obszarów: PE&RE (Private Equity & Real Estate), który reprezentuję, oraz Hedge Fund Services, w którym pracuje Kevin.

Czy Państwa praca ma określony schemat, którego należy przestrzegać każdego dnia?

ES: Jako manager nie mogę powiedzieć, że moje dni opierają się na jakimkolwiek ustalonym schemacie – każdy przynosi coś innego. Z pewnością są pewne powtarzalne elementy, takie jak określone spotkania, wideokonferencje i zebrania zespołów, ale mimo wszystko nie zaciera się ekscytujący charakter tej pracy, która w głównej mierze opiera się według mnie na udanej priorytetyzacji. Skuteczne zarządzanie zadaniami to podstawa, bo wszystko wokół w naszej pracy jest dynamiczne i zmienne.

Czy może Pani zdradzić coś na temat projektów, nad którymi pracujecie obecnie? Co czyni je ciekawymi?

W moim przypadku wiele rzeczy jest ekscytujących. Chociażby z tego powodu, że do firmy dołączyłam nie tak dawno, bo w grudniu 2017 roku. Nadal wiele uczę się w nowej roli. Moje zespoły, poza procesami biznesowymi, zajmują się też innymi, mniej szablonowymi projektami. Obecnie na przykład wdrażamy platformę do zarządzania PE&RE. Jest ona obecnie standardem na rynku, używa jej wiele firm, które prowadzą działalność w zakresie alternatywnych funduszy inwestycyjnych na całym świecie. Dla nas jest to więc ważny moment, by stać się członkiem globalnej rodziny korzystającej z tej aplikacji.

Dlaczego wybrała Pani tę konkretną ścieżkę – Asset & Fund Services?

Sześć lat pracy w irlandzkim banku przekonało mnie, by podążać w kierunku finansów. Po powrocie do Polski kolejne dwa lata spędziłam w innym banku, a potem w jeszcze innym obszarze. Pewnego dnia dostałam propozycję pracy w BNP Paribas, chociaż fundusze inwestycyjne były dla mnie czymś zupełnie nieznanym. Zależało mi na pracy w roli lidera, ponieważ lubię ludzi i praca z nimi przynosi mi dużo satysfakcji. Tu mogę realizować tę potrzebę w innym środowisku biznesowym. W trakcie rekrutacji dotarłam do wielu pozytywnych opinii na temat pracy w BNP Paribas Securities Services.

Co w tej pracy przynosi najwięcej satysfakcji?

Uważam, że najciekawsze jest międzynarodowe środowisko. Sześć lat pracy poza Polską uświadomiło mi, że ciężko będzie mi odnaleźć się w mniej różnorodnym zespole. Na szczęście w BNP Paribas Securities Services spotykamy mnóstwo osób z podobnym międzynarodowym doświadczeniem. Ekscytuje mnie praca w ciągu jednego dnia z osobami z Madrytu, Paryża czy Luksemburga. Ponadto naprawdę lubię ludzi w moim zespole, na który obecnie składa się 26 osób. Dzięki nim również zyskuję wiele motywacji. Cenię sobie atmosferę współpracy, i chociaż wiele zadań wymaga indywidualnego podejścia, to najlepsze wyniki osiągamy jako zespół.

Jakiego rodzaju technologie sprawdzają się w Państwa pracy?

Jesteśmy dumni z wielu rozwiązań, które aktualnie wprowadzamy. Idziemy z duchem czasu, wdrażając zarówno narzędzia opierające się na sztucznej inteligencji, jak i robotyzacji. Warszawskie biuro jest pod tym względem pionierem, chociaż w moim zespole nie mamy jeszcze robotów. Robotyzacja nie odbija się na zatrudnieniu, a wręcz przeciwnie – pracownikom niesie same pozytywne skutki. Dzięki niej mamy czas, by zająć się ciekawymi zagadnieniami w naszej pracy i uwolnić od żmudnego wciskania guzików.

Autor: "Kariera w Finansach i Bankowości"

"Kariera w Finansach i Bankowości" to przewodnik stworzony z myślą o studentach i absolwentach, którzy chcieliby związać swoją przyszłość zawodową z sektorem finansowym – unikalne kompendium wiedzy o trendach w tej branży.

Kevin Matthys

Transfer Agency Hedge Fund Services Specialist w BNP Paribas Securities Services, Securities Services (BNP Paribas S.A. Oddział w Polsce)

Wykształcenie: Business Administration, Master in Financeand Risk Management na Uniwersytecie w Gandawie (Belgia)

Największy dotychczasowy projekt: W departamencie PE&RE (Private Equity & Real Estate) byłem członkiem zespołu Quality Control, który nadzorował naszego lokalnego partnera we Francji. Gdy dołączyłem do zespołu, ten nadal był w trakcie tworzenia, co przekładało się na liczne wyzwania.

Największe plusy mojej pracy: Mogę pracować z młodymi i zmotywowanymi ludźmi z całego świata, a także na co dzień porozumiewać się w różnych językach obcych.

Dlaczego warto pracować w BNP Paribas Securities Services: Organizacja zapewnia wiele kierunków rozwoju. Ja skorzystałem z możliwości ukończenia CFA Institute Investment Foundations Program.

Moje plany zawodowe: W najbliższym czasie chcę zostać Subject Matter Expertem w departamencie Hedge Fund Services oraz pogłębiać wiedzę o rynkach finansowych. W dalszej perspektywie chciałbym zdobyć doświadczenie w byciu liderem i budowaniu zespołów.


 

Czym zajmuje się dział Asset & Fund Services? Jakiego rodzaju zadania są w nim realizowane?

Kevin Matthys: Pracuję w ramach agencji transferowej w dziale Asset & Fund Services. Zakres moich codziennych obowiązków dzieli się na trzy obszary. Po pierwsze: przetwarzam dyspozycje due diligence dla konkretnych klientów. Ponadto zajmuję się zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi zapytaniami pochodzącymi od nich, a także tworzę raporty dla inwestorów i managerów aktywów.

Czy możecie Pan zdradzić coś na temat projektów, nad którymi pracujecie obecnie? Co czyni je ciekawymi?

Kiedy pracowałem jeszcze w dziale Private Equity & Real Estate, brałem udział w rozwijaniu zespołu Quality Control, który nadzorował naszego lokalnego partnera we Francji. Była to wyjątkowa sytuacja, ponieważ po raz pierwszy to my kontrolowaliśmy Francuzów, a nie oni nas.

Dlaczego wybrał Pan tę konkretną ścieżkę – Asset & Fund Services?

Miałem odpowiednie zaplecze akademickie, ponieważ studiowałem ekonomię i finanse. W BNP Paribas Securities Services miałem możliwość wejścia w świat finansów i poznania go w relatywnie krótkim czasie, najpierw dzięki pracy w dziale PE&RE, potem zaś w Hedge Funds.

Co w tej pracy przynosi najwięcej satysfakcji?

Jako główną zaletę wymieniłbym międzynarodowe środowisko. Mam możliwość pracy wśród wysoce zmotywowanych, młodych ludzi, którzy posługują się wieloma językami – angielskim, polskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i holenderskim. Cieszy mnie również, że procesy, którymi się zajmuję, są tak zróżnicowane, i wreszcie – że dostępna jest bogata oferta szkoleniowa, która stymuluje mnie do dalszego rozwoju.

Jaka jest Pana rada dla osób zaczynających rozwój w Asset & Fund Services?

Bez względu na wykształcenie, zachęcałbym te osoby do opuszczenia strefy komfortu i spróbowania sił w finansach.

Autor: "Kariera w Finansach i Bankowości"

"Kariera w Finansach i Bankowości" to przewodnik stworzony z myślą o studentach i absolwentach, którzy chcieliby związać swoją przyszłość zawodową z sektorem finansowym – unikalne kompendium wiedzy o trendach w tej branży.

Mam możliwość pracy wśród wysoce zmotywowanych, młodych ludzi, którzy posługują się wieloma językami – angielskim, polskim, francuskim. Cieszy mnie również, że procesy, którymi się zajmuję, są tak zróżnicowane, i wreszcie – że dostępna jest bogata oferta szkoleniowa, która stymuluje mnie do dalszego rozwoju.

KEVIN MATTHYS
Transfer Agency Hedge Fund Services Specialist w BNP Paribas Securities Services

 

Moje zespoły, poza procesami biznesowymi, zajmują się też innymi, mniej szablonowymi projektami. Teraz na przykład wdrażamy platformę do zarządzania PE&RE. Jest ona obecnie standardem na rynku, używa jej wiele firm, które prowadzą działalność w zakresie alternatywnych funduszy inwestycyjnych na całym świecie. Dla nas jest to więc ważny moment, by stać się członkiem globalnej rodziny korzystającej z tej aplikacji.

EWA SKAŁA
Private Equity & Real Estate Manager w BNP Paribas Securities Services

Zobacz również