Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
IT Security. Wywiad z Maciejem Frymorgenem
Maciej Frymorgen, Security System Engineer w UBS opowiada o specyfice pracy w obszarze IT Security: swoich obowiązkach, wyzwaniach oraz nici współpracy między pracownikami.
Fot. Unsplash

Redakcja: Jak wspominasz swoje początki pracy w obszarze IT Security? Czy była to Twoja pierwsza praca po studiach?

Maciej Frymorgen, Security System Engineer w UBS: Praca w UBS jest moim pierwszym stanowiskiem w obszarze IT Security. Wcześniej, pracując w innych dziedzinach IT miałem wiele okazji, żeby być blisko tematu bezpieczeństwa i współpracować z zespołami IT Security. To bardzo się przydało.

Dlaczego zdecydowałeś się na pracę w UBS?

Sektor finansowy daje specjalistom możliwość zetknięcia się z praktycznie każdą dostępną technologią, na niespotykaną nigdzie indziej skalę. Podejrzewałem, że firma tak złożona i duża jak UBS będzie w stanie dostarczyć mi wielu wyzwań, i nie zawiodłem się w tej kwestii. Dodatkowym plusem jest duża stabilność banku jako pracodawcy.

Co należy do Twoich głównych obowiązków?

Obecnie przewodzę zespołowi inżynierów zajmujących się projektami z dziedziny IT Security. Poza projektowaniem i nadzorowaniem technicznej realizacji jestem również odpowiedzialny za kształtowanie strategii firmy w tej dziedzinie i wspieranie działań integracyjnych między naszymi systemami a pozostałymi sekcjami banku.

Czy praca w obszarze IT Security ma charakter zespołowy?

Zdecydowanie! Nawet pojedyncze proste zadania niewymagające zaangażowania więcej niż jednego specjalisty muszą być uzgadniane wewnątrz zespołu, aby były zgodne z obowiązującymi standardami i strategią.

Z kim ściśle współpracujesz w ramach swoich obowiązków?

Obszar IT Security dotyka każdego systemu i elementu infrastruktury w firmie. Dlatego na co dzień ściśle współpracujemy z przedstawicielami każdej gałęzi organizacji – od zespołów wspierających aplikacje po architektów, projekt managerów czy managerów wyższego szczebla.

Bezpieczeństwo w instytucji finansowej to jeden z najważniejszych tematów, dlatego zainteresowanie i widoczność naszej pracy są bardzo duże.

Jaka jest specyfika prowadzonych przez Ciebie projektów?

Wszystkie projekty, nad którymi pracujemy mają charakter długofalowy – są zakrojone na co najmniej kilka nadchodzących lat. Ich głównym celem jest wprowadzenie nowoczesnych metodologii i technologii w dziale IT Security, aby zastąpić rozwiązania, które były stosowane często dłużej niż dekadę. 

Jakie umiejętności Twoim zdaniem powinien posiadać pracownik obszaru IT Security?

Moim zdaniem, oprócz wiedzy z obszaru IT Security, niezbędna jest przynajmniej podstawowa znajomość z niemal wszystkich pozostałych dziedzin IT. Ponieważ nasza działalność dotyka wszystkich innych systemów, to zarówno umiejętność programowania (skryptowania), jak i znajomość systemów CI/CD czy systemów operacyjnych okazuje się prędzej czy później niezwykle przydatna.

Jaki wpływ na Twoją codzienną pracę ma technologia?

Nasza działalność, tak jak i innych specjalistów IT, jest niemal całkowicie od niej zależna. Bez systemów IDE, kontroli wersji, zarządzania konfiguracją czy choćby zwykłego terminala nie moglibyśmy zrealizować żadnego zadania. Praca, którą wykonujemy wymagałaby dużo więcej czasu, a jakość rezultatów pozostawiałaby wiele do życzenia.

Osoby, które pracują w działach IT są często postrzegane jako introwertycy. Ile w tym prawdy?

Ten stereotyp mógł być prawdziwy dekadę bądź dwie temu, kiedy środowisko IT było dość małe i stosunkowo zamknięte. Obecnie specjaliści IT, w tym także z obszaru IT Security to ogromna grupa ludzi, w której można spotkać każdy typ charakteru i nie daje się odczuć, aby introwertycy w niej dominowali.

Co sprawia Ci największą satysfakcję z pracy?

Największą satysfakcję odczuwam wtedy, kiedy mogę uczynić zadania moich kolegów prostszymi i mniej złożonymi poprzez podzielenie się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Na czym może polegać dalszy rozwój w Twoim zawodzie?

Ponieważ branża IT zmienia się i rozwija każdego dnia, IT Security musi nieustannie podążać za tą zmianą. Rozwój zawodowy, poznawanie nowych systemów i technologii są wręcz wpisane w definicję specjalisty IT Security. Osoby na tych pozycjach posiadają unikalną, szeroką wiedzę na temat struktury IT w firmie. To z kolei często naturalnie, w miarę upływu czasu, prowadzi do zajmowania stanowisk architekta czy Chief Technoloy Officer'a (CTO).

Co można uznać za największe wyzwanie w Twojej pracy? A co – za największy sukces?

Największym wyzwaniem w tej dziedzinie od początków branży IT było zachowanie balansu między komfortem po stronie użytkownika a bezpieczeństwem jego działań, i to do dziś nie uległo zmianie. Myślę, że za największy sukces można uznać osiągnięcie porozumienia pomiędzy działem IT Security a użytkownikiem na tyle, iż rozumie on potrzebę i cel naszych działań oraz docenia ich wpływ na bezpieczeństwo swojej codziennej pracy.

Dziękuję za rozmowę. 

Wszystko o pracy w obszarze IT Security

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Maciej Frymorgen
Security System Engineer UBS
Fot. Unsplash

Fot. Unsplash

We współpracy z