Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
ACCA. Wywiad z Kamilą Gawarecką
Kamila Gawarecka, RTR (Record to Report) Process Lead w Bridgestone Europe SSC opowiada o tym, jak przygotowywała się do egzaminów ACCA i dlaczego warto zdobyć tę kwalifikację.

Redakcja: Wiem, że stara się Pani o uzyskanie kwalifikacji ACCA. Na jakim etapie jest Pani obecnie?

Kamila Gawarecka, RTR (Record to Report) Process Lead w Bridgestone Europe SSC: Zdałam 9 egzaminów z poziomu Applied Knowledge and Applied Skills. Żeby uzyskać kwalifikację, został mi do zaliczenia poziom Strategic Professional. Jeden egzamin z poziomu F4 (obecnie LW) zdawałam komputerowo w Warszawie, a kolejne, w formie papierowej, na studiach podyplomowych UE w Poznaniu akredytowanych przez ACCA. 

Jak przygotowuje się Pani do egzaminów?

Przygotowanie do jednego egzaminu zajmowało mi około tygodnia-dwóch, w zależności od ilości materiału i polegało na czytaniu treści z podręcznika i materiałów zamieszczanych na stronie internetowej ACCA oraz rozwiązywaniu zadań praktycznych i przykładowych egzaminów.

Jak bardzo angażujące jest przygotowanie do egzaminu?

Przygotowanie do egzaminów jest bardzo angażujące, wymaga poświęcenia sporo czasu na powtórkę materiału i rozwiązywanie zadań.

Szczególnie jest to trudne, jeśli pracuje się zawodowo i wychowuje dwójkę małych dzieci.

Który egzamin do tej pory sprawił Pani największą trudność?

Najwięcej trudności sprawił mi egzamin z podatków, ponieważ jest to dziedzina, w której nie czuję się ekspertem i nie pracuję na co dzień z tematyką podatkową.

Co, Pani zdaniem, może być pomocne w przygotowywaniu się do egzaminów?

Pomocna w przygotowaniu do egzaminów jest dobra strategia, odpowiedni dobór materiałów (tzw. Approved Content Providers), sprawdzenie dobrych praktyk poprzez czytanie forów i na koniec stworzone planu, który musi być realny i elastyczny. Mocno należy rozważyć ofertę kursów online przygotowujących do egzaminów.

Które aspekty kwalifikacji ACCA są Pani zdaniem najciekawsze?

Myślę, że aspekty praktyczne, takie jak moduł etyczny i możliwość korzystania z materiałów zamieszczanych przez ACCA na stronie globalnej oraz możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych webinarach i konferencjach.

Jak wiedza potrzebna do przygotowania się do egzaminów ACCA przydaje się w Pani pracy?

Wiedzę uzyskaną w ACCA wykorzystuję w codziennej pracy. Pracuję w dziale RTR (GL), czyli księdze głównej i w związku z tym, że prowadzimy księgowość dla kilkudziesięciu jednostek europejskich, obowiązuje nas znajomość międzynarodowych standardów rachunkowości.

Jakie perspektywy zawodowe otwierają się po uzyskaniu kwalifikacji ACCA?

ACCA to jedna z najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z zakresu finansów i rachunkowości, doceniana przez pracodawców na całym świecie. Dzięki niej można łatwo znaleźć pracę w kraju i za granicą i zwiększyć swoje szanse na awans na kierownicze stanowisko oraz sukces zawodowy.

Które egzaminy chciałaby Pani jeszcze zdać? Jaki jest Pani plan?

Plan na lata 2021-2025 lata to zdanie egzaminów z poziomu Strategic Professional i zdobycie członkostwa w ACCA. Mam nadzieję, że obecna sytuacja na świecie, związana z pandemią koronawirusa, nie wywróci do góry nogami moich planów.

Dziękuję za rozmowę. 

Wszystko na temat kwalifikacji ACCA

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Kamila Gawarecka
RTR (Record to Report) Process Lead Bridgestone Europe SSC

Od sierpnia 2020 roku RTR Process Lead (Kierownik procesów) w Bridgestone Europe SSC.