Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Finance Development Program – trampolina do rozwoju kariery
Głównym celem Finance Development Program jest rozwijanie silnych liderów oraz specjalistów w zakresie szeroko pojętych finansów. Po pomyślnym zakończeniu FDP uczestnicy otrzymują szansę kontynowania swojej kariery zawodowej w strukturach Ecolab Services na stanowiskach, które dają dalszą możliwość rozwoju i zwiększają ich zakres odpowiedzialności.

Finance Development Program (FDP) to ustrukturyzowany, trzyletni program rotacyjny skierowany do absolwentów kierunków finansowych, który umożliwia im zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego oraz daje solidne podstawy rozwoju kariery w Ecolab Services.

Uczestnicy programu w ciągu trzech lat poznają różne działy. Każdego roku zgłębiają inny obszar: planowania i analizy finansowej (Planning & Analysis), zarządzania projektami (Project Management), procesów księgowych (AR i AP) czy finansów komercyjnych (Commercial Finance). Dzięki temu poznają działanie i funkcjonowanie organizacji w szerszej perspektywie. Program jest prowadzony przez specjalistów ds. finansów z Ecolab Services oraz mentorów. 

Od obserwacji do realizacji:

– Obserwowaliśmy przebieg kariery studentów zatrudnianych w naszej organizacji i na tej podstawie doszliśmy do wniosku, że możliwość poznania firmy od strony różnych procesów już na wczesnym etapie kariery zawodowej mocno procentuje w dalszym rozwoju naszych pracowników – mówi Magdalena Staszko, Senior Talent Acquisition Specialist w Ecolab Services.

Dlatego w firmie powstał ustrukturyzowany program dający pracownikom możliwość szybkiego nabycia praktycznego doświadczenia i wiedzy z zakresu finansów, jak również rozwoju zawodowego.

Kto może zostać uczestnikiem?

Uczestnikami FDP mogą być absolwenci kierunków finansowych zainteresowani intensywnym rozwojem kariery w obszarze finansów, posługujący się swobodnie językiem angielskim oraz MS Excel. Kandydaci powinni przy tym posiadać zdolności analitycznego myślenia, wykazywać proaktywną postawę i nie obawiać się nowych wyzwań. Dodatkowo osoby biorące udział w programie muszą być dostępne w wymiarze pełnego etatu.  Proces selekcji kandydatów jest wymagający i składa się z kilku etapów, m.in. rozmowy, odpowiedzi na pytania i nagrania ich w formie wideo, testów SHL oraz Assessment Center. Celem rekruterów jest zidentyfikowanie potencjału kandydatów i wyłowienie najlepszych talentów, dlatego najwięcej uwagi poświęca się na sprawdzeniu umiejętności i wiedzy nabytej przez kandydatów w trakcie studiów. 

Magdalena Staszko, Senior Talent Acquisition Specialist w Ecolab Services:
Finance Development Program to świetna szansa dla młodych ludzi. Szukamy talentów, którym zapewniamy rozwój i zdobycie cennego doświadczenia zawodowego z różnych obszarów finansów. Zazwyczaj firmy skupiają się na kandydatach już mających doświadczenie, my dajemy możliwość przełożenia wiedzy teoretycznej zdobytej w trakcie studiów na praktykę i rozwój umiejętności zarówno technicznych, jak i miękkich. Każdy rok to nowy dział, zadania i możliwości. Zachęcam wszystkich absolwentów do aplikowania i podjęcia wyzwania!

Sukcesy:

Miarą sukcesu Finance Development Program są imponujące ścieżki kariery pracowników. Uczestnicy pierwszej edycji, którzy w 2015 roku stawiali w organizacji swoje pierwsze zawodowe kroki, szkolili się pod okiem doświadczonych kolegów i poznawali różne obszary firmy, dziś – po 5 latach – zajmują w Ecolab Services odpowiedzialne role.

Poznaj historie absolwentów tego programu

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach.