Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Audyt. Wywiad z Magdaleną Kuśmierską
Magdalena Kuśmierska, Manager w dziale Audytu w EY opowiada o swoich zawodowych wyzwaniach i o tym, dlaczego praca audytora w branży produkcyjnej może być ciekawa.
Fot. Unsplash

Redakcja: Co sprawiło, że zdecydowała się Pani na pracę w audycie?

Magdalena Kuśmierska, Manager w dziale Audytu w EY: Dla mnie kluczowym czynnikiem determinującym chęć rozpoczęcia pracy w audycie była ciekawość poznawania biznesu od kuchni od samego początku kariery, a także jasna ścieżka rozwoju zawodowego w określonym horyzoncie czasowym.

Już młodzi stażem audytorzy otrzymują ciekawe, ambitne i różnorodne zadania, a dzięki temu, że mogą poznać wiele różnych branż, co daje możliwość zyskania szeroko zakrojonego spojrzenia na biznes.

Jakie były Pani początki w pracy w audycie?

Zaczynałam pracę jako młody audytor/praktykant w Łodzi w Centrum Usług Wspólnych EY, w nowym dziale, świadczącym usługi wsparcia dla wszystkich regionalnych biur w naszym kraju: Poznań, Gdańsk, Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław.

Po pewnym czasie pojawiła się szansa transferu do audytu ogólnego w Warszawie. Zdecydowałam się przenieść, gdyż w pewnym momencie chciałam prowadzić kompleksowe projekty audytowe i sprawdzić się nieco w innej roli, czy wyzwaniach podczas pracy z klientem.

Obecnie w Łodzi posiadamy również komórkę audytu i realizujemy kompleksowe badania także tam.

Jaka jest teraz Pani specjalizacja?

Od początku swojej kariery, miałam szansę pracować z dużymi klientami, w tym również spółkami publicznymi, notowanymi na GPW w Warszawie. Oczywiście są to bardzo złożone i skomplikowane badania, jednak dają szeroką perspektywę rozwoju. Przez długi okres czasu pracowałam z klientami z branży usługowej, natomiast w ostatnim czasie byłam mocno zaangażowana w badania spółek produkcyjnych, a także intensywnie działam w obszarze projektów wewnętrznych w naszej organizacji.

Co ciekawego jest w pracy audytora w branży produkcyjnej?

Sektor produkcyjny znajduje się obecnie w okresie transformacji cyfrowej, która w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest wyzwaniem, a jednocześnie szansą na wielkie zmiany. Z kolei zmiany w przedsiębiorstwach i na rynku determinują również podejście audytów do badania, które przybiera coraz częściej formę cyfrową tj. „Digital Audit”, gdzie punktem startowym jest analiza danych.

Wyzwaniem, a zarazem kluczem do przeprowadzenia badania audytowego najwyższej jakości spółki produkcyjnej, jest dokładne i rzetelne zrozumienie: procesów produkcyjnych, procesu ustalania cen produktów, czy rozliczania kosztów i wreszcie przyjęcie szeroko zakrojonej perspektywy zarządczej. Po zrozumieniu powyższego, kolejnym etapem działania dla audytora, jest zaprojektowanie procedur badania, które umożliwią weryfikację prawidłowości rozliczania procesów w praktyce oraz odpowiednią prezentacje wyników – co jest dla mnie jednym z najciekawszych zadań dla audytora.

Dodatkowo podczas badania spółek z branży produkcyjnej, a także innych branż, bardzo lubię spotkania z osobami z działu kontrolingu, które dostarczają wielu cennych informacji do analizy danych i wyciągania wniosków, a także zrozumienia biznesu w praktyce i co najważniejsze, zawsze są bardzo ciekawe.

Co obecnie należy do Pani głównych zadań, obowiązków?

Obecnie jestem doświadczonym seniorem w audycie ogólnym. Zajmuję się koordynowaniem kilku projektów, a moim podstawowym zadaniem jest organizacja i prowadzenie badań audytowych. Od 2019 r. jestem również członkiem zespołu szkoleniowego i zajmuję się projektowaniem oraz prowadzeniem szkoleń dla młodszych stażem pracowników i pomagam wdrożyć się nowym kolegom  i koleżankom do pracy w naszym zespole.

Od czego zaczyna Pani dzień pracy? Czy do pracy audytora wkrada się rutyna, czy każdy wygląda zupełnie inaczej?

Zawsze dzień zaczynam od kawy (w kuluarach mówi się, że prawdziwy audytor zawsze ma obok siebie hektolitry kawy). Następnie przeglądam kalendarz, by sprawdzić, jakie zadania mam zaplanowane na najbliższy czas oraz spotykam się z zespołem w celu weryfikacji statusu poszczególnych zadań w trakcie badania – w dobie pandemii są to spotkania online.

Praca audytora nie jest powtarzalna – każdy dzień stawia przed nami nowe wyzwania, aby zrealizować to, co się zaplanowało, a także na bieżąco planować nowe przedsięwzięcia z naszymi klientami.

Co więcej, będąc audytorem można pracować na wielu różnych projektach w trakcie roku, z różnych branż, z różnymi osobami i zdobywać przy tym nowe umiejętności.

Jakich narzędzi używa Pani do planowania pracy, zarządzania czasem?

Jest kilka narzędzi bez których nie wyobrażam sobie funkcjonowania. Podstawą, niezmiennie od wielu lat, jest Ms Excel, który wykorzystuję nie tylko do wyliczeń i pracy  na liczbach, lecz także do planowania. Oprócz tego korzystam też z wielu innych programów z pakietu Microsoft (Outlook, OneDrive, Stream, SharePoint, inne) oraz z wewnętrznych narzędzi w chmurze, dzięki którym na bieżąco dokonują się aktualizacje prac i przebiegu badania, co usprawnia wewnętrzny proces zarządzania projektami. Jestem ogólnie zwolenniczką wykorzystywania wszelkich dostępnych narzędzi i uczę się ich obsługi, czasami metodą prób i błędów.

Jak pandemia wpłynęła na Państwa pracę? Jaką rolę odegrały nowe technologie?

Mogę śmiało przyznać, że nasza firma nie odczuła istotnie wpływu pandemii. Byliśmy dobrze przygotowani pod kątem technologicznym. Szybko przystosowaliśmy się do zdalnych warunków pracy dzięki narzędziom, które mamy i dzięki temu, że od dawna promujemy kulturę pracy zorganizowanej i zaplanowanej oraz wykorzystywania w maksymalny sposób narzędzi IT, które są do naszej dyspozycji.

Nowe technologie, w tym również wyspecjalizowane nakładki na dotychczasowe narzędzia, służące analizie danych, pozwalają w sposób efektywny spełnić oczekiwana na rynku, dotyczące wysokiej jakości badania.

Czego nowego do tej pory nauczyła się Pani w pracy w EY?

Przez ostatnie lata w EY nauczyłam się przede wszystkim czytać i rozumieć dane finansowe w praktyce, pogłębiać wiedzę merytoryczną z szeroko rozumianych finansów czy rachunkowości.Wciąż rozwijam umiejętności miękkie i organizacji pracy własnej. Uczestniczyłam w bardzo dużych projektach audytowych, co wymagało ode mnie zaangażowania i dużego wysiłku organizacyjnego. Dzięki temu posiadam wypracowany własny model zarządzania projektem czy zespołem i dużo łatwiej było mi się przystosować do pracy zdalnej.

Jakie umiejętności Pani zdaniem są kluczowe w pracy audytora?

Myślę, że kluczową umiejętnością jest otwartość i ciekawość poznania i zrozumienia biznesu w praktyce, a pozostałe umiejętności będą pochodną dwóch pierwszych. Ważne jest również poszerzanie wiedzy merytorycznej oraz zdobywanie kwalifikacji, a także płynność w posługiwaniu się pakietem Ms Office, czy też chęć poszerzania umiejętności technicznych poprzez obsługę innych narzędzi cyfrowych.

Duże znaczenie ma również samodyscyplina i efektywne zarządzanie zadaniami. Jeśli od samego początku kariery dobrze ułożymy i zaplanujemy sobie pracę, to będzie nam łatwiej zdobywać kolejne doświadczenia poprzez kolejne etapy kariery.

Jakie są obecnie najciekawsze wyzwania w Pani pracy?

Obecnie zajmuje się wdrożeniem nowej koncepcji przeprowadzania badania, a mianowicie „Digital Audit” – tj. „cyfryzacja i automatyzacja badania”, co przejawia się zorganizowaniem efektywnej transformacji dotychczasowego podejścia. Coraz większą rolę zaczynają odgrywać automatyzacje, zarówno dla audytorów, jak i dla naszych klientów. Kluczowym aspektem są dane w księgach i to na bazie kompleksowej analizy danych powinny być podejmowane wszelkie decyzje strategiczne, co do procedur oraz organizacji pracy, ale przy tym musi być punkt styku ze standardami badania oraz metodologią ze względu na regulowany charakter usług audytorskich.

Jaką radę z perspektywy osoby, która przeprowadza szkolenia dla praktykantów mogłaby Pani przekazać osobom, które dopiero stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki?

Wszystkim osobom, które rozpoczynają swoją karierę zawodową chciałabym powiedzieć, abyście byli otwarci na zmiany, na nowe rzeczy czy technologię i ważne abyście ułożyli sobie własny plan na siebie. Dobrze jest, od samego początku myśleć, gdzie chce się być za kilka lat – to daje inną perspektywę na chęć zdobywania doświadczenia.

Druga rada, którą też chciałabym się podzielić, to otwartość na digitalizację/cyfryzację. Warto już na studiach uczestniczyć w różnych kursach, czy szkoleniach technicznych. To pozwala później szybko wdrożyć się w nowe obowiązki.

A na koniec, wszystkich studentów zachęcam do udzielania się w organizacjach studenckich, zgodnie z Waszymi preferencjami – na własnej skórze wiem, że warto!

Dziękuję za rozmowę. 

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pracy w audycie

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Magdalena Kuśmierska
Manager w dziale Audytu EY
Fot. Unsplash

Fot. Unsplash