Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Księgowość. Wywiad z Joanną Miklaszewską
Joanna Miklaszewska, Główna Księgowa w Dziale Usług Księgowych w Mazars opowiada o współczesnych wyzwaniach księgowego i o wpływie nowych technologii na pracę.

Redakcja: Dlaczego zdecydowała się Pani na pracę w Mazars?

Joanna Miklaszewska, Główna Księgowa w Dziale Usług Księgowych w Mazars: Rok 2007, w którym dołączyłam do zespołu Mazars, odznaczał się dużą rotacją w działach usług księgowych. Również ja zdecydowałam się wtedy zmienić pracodawcę. Chciałam poszerzać horyzonty poprzez pracę w międzynarodowej firmie, w której klientami są nie tylko spółki z różnych branż, ale również podmioty z kapitałem zagranicznym. Firmę Mazars poleciła mi koleżanka tam pracująca, która doceniała Mazars za możliwość rozwoju osobistego, zdobywanie wiedzy, jak również za atmosferę tu panującą. W firmie dominuje pozytywne nastawienie, ogólna wzajemna życzliwość, a nowi pracownicy mogą liczyć na pomoc starszych stażem kolegów.

Co należy do Pani głównych obowiązków?

Odpowiadam za pełną księgowość spółek handlowych, czyli prowadzę księgi rachunkowe, rozliczam podatki i sporządzam deklaracje podatkowe, przygotowuję sprawozdania finansowe i inne, do których składania jest zobligowana nasza firma. Od niedawna, w ramach części etatu, dołączyłam do działu technicznego – Działu Optymalizacji i Robotyzacji, w którym odpowiadam za usprawnienia procesów księgowych, ich automatyzacje i optymalizacje oraz prowadzę szkolenia dla współpracowników z programu księgowego. Do moich obowiązków należy również pomoc księgowym w bieżących problemach technicznych. Ogólnie mówiąc – pełnię rolę wsparcia technicznego księgowych przy ich operacyjnej pracy.

Które z nich należą do Pani ulubionych?

Oba zajęcia sprawiają mi satysfakcję. Dzięki temu, że cały czas zajmuję się rozliczaniem firm prowadzących pełną księgowość, mogę przekładać swoje pomysły na usprawnienia na realnych danych i sprawdzać ich efekt. Łatwiej jest mi też zrozumieć problemy w zespołach księgowych i proponować pomoc w ich rozwiązaniu.

Jakie kompetencje Pani zdaniem powinien posiadać pracownik księgowości?

Uważam, że osoby spostrzegawcze z umiejętnościami analitycznymi doskonale poradzą sobie w księgowości. Dodatkowo ważne są chęci zdobywania wiedzy, gdyż praca w księgowości wymaga ciągłego rozwoju i uczenia się nowych rzeczy oraz radzenia sobie w gąszczu zmieniających się wciąż przepisów.

Dlaczego, spośród różnych innych specjalności w finansach, wybrała Pani pracę w tym dziale?

Już w liceum wybrałam profil ekonomiczny, z dużą ilością przedmiotów zawodowych. Wśród nich była również rachunkowość, która najbardziej mi się spodobała. Połączenie matematyki, logiki, analizy oraz prawa pozwalające rozwiązywać ciekawe zadania zdominowało pozostałe zainteresowania i dlatego postanowiłam rozwijać się w kierunku rachunkowości.

Co można uznać za największe wyzwanie w Pani pracy?

Największym wyzwaniem w pracy księgowego, szczególnie w biurze rachunkowym, jest wielozadaniowość oraz ułożenie harmonogramu prac w sposób umożliwiający terminową realizację zadań.

Ważne jest również nadawanie odpowiednich priorytetów zaplanowanym działaniom i jednocześnie elastyczność w podejściu do obowiązków tak, by móc przesuwać prace, które są mniej ważne w danym momencie, w celu wykonania tych pilnych. 

Jaki wpływ na Pani codzienną pracę ma technologia?

Podobnie jak w życiu codziennym, technologia wkracza na każdym etapie pracy. Czasami korzystanie z niej jest tak oczywiste, że nawet jej nie zauważamy. I tak zaczynając od najprostszych czynności jak ustawienia poczty, terminarza, przypomnień, po automatyzacje księgowań, sprawdzanie poprawności danych czy nawet robotyzację w pracach powtarzalnych, czasochłonnych i monotonnych, jest ona wszechobecna. Technologia przyspiesza pracę, ułatwia ją oraz pozwala zminimalizować ewentualne pomyłki, a czasami wręcz je wyklucza.

Czy mogłaby Pani podać przykłady automatyzacji, które znacznie ułatwiają pracę na Pani stanowisku?

Automatyzacji jest wiele. Pierwsza grupa to import wpisów księgowych, takich jak sprzedaż, zakup, polecenia księgowania, listy płac bezpośrednio z szablonów importowych. Druga grupa to wykorzystanie robota w pracach takich jak np. sprawdzanie białej listy podatników i zapisywanie pdf z przeprowadzonej weryfikacji, ściąganie kursów walut czy przygotowanie deklaracji podatkowych do elektronicznej wysyłki. Dużym ułatwieniem jest też wykorzystanie Power Query do ściągania danych bezpośrednio z programu księgowego w ujednolicony sposób dla każdej bazy danych. Standaryzacja raportów dla różnych klientów, możliwa dzięki PQ, ułatwia i przyspiesza pracę, gdyż ustawiając jeden schemat raportowy możemy go powielać w innych firmach.

Bez których programów nie wyobraża sobie Pani pracy? Dlaczego?

Cały pakiet Office jest niezwykle przydatny i pomocny w pracy, ale używa się go już odruchowo. Dla księgowych ciągle niezastąpiony będzie Excel, który przy wsparciu Power Query, jest idealnym rozwiązaniem przy raportach czy weryfikacji danych. Podczas zdalnej pracy najczęściej komunikujemy się za pomocą aplikacji Teams, bez której również nie wyobrażam sobie pracy, chociaż początkowo moje podejście do niej było raczej sceptyczne. Aplikacja zdecydowanie zmniejszyła dystans miedzy pracującymi zdalnie.

Czy w przypadku pracowników działów księgowego praca zdalna jest możliwa? Których zadań nie są Państwo w stanie wykonać z domu?

Z uwagi na fakt, że w Mazars część osób dojeżdża spoza Warszawy, zdalna praca była już stosowana dużo wcześniej, a każdy pracownik miał okazję z niej skorzystać, przetestować i złościć ewentualne problemy. Z dnia na dzień całe biuro musiało przejść na pracę w systemie home office, co było nie lada wyzwaniem, w szczególności dla działu IT. Jednak poradziliśmy sobie wspaniale. Większość naszych klientów już dawno zdecydowała się przejść na elektroniczny obieg dokumentów, a ci którzy tego nie zrobili, zostali zmuszeni do zmiany podejścia przez pandemię, więc nie odczuliśmy problemów z przekazywaniem dokumentów, które dla mnie byłoby jedynym utrudnieniem w pracy zdalnej.  Nawet w przypadku nielicznych przesyłek dokumentów papierowych zawsze pomocą służyła osoba z recepcji, która przesyłała zeskanowane dokumenty.

Zastanawialiśmy się jak poradzą sobie nowe osoby dołączające do Mazars w tym trudnym okresie, ale dzięki aplikacjom pozwalającym na połączenia za pomocą kamerek internetowych zachowaliśmy swoje koleżeńskie standardy, a wdrożenie do pracy przebiegło podobnie jak w warunkach biurowych.

Co sprawia Pani największą satysfakcję w pracy?

Wiele rzeczy w pracy księgowego przynosi satysfakcję, ale chyba największą czujemy wtedy, gdy uda nam się rozwiązać trudny problem księgowy. Czasami uzgodnienie różnicy kwotowej potrafi sprawić, że się uśmiechniemy z zadowoleniem. Pracując w dziale optymalizacji, mam możliwość pomagania w rozwiązywaniu problemów lub przyspieszaniu pracy kolegów z innych teamów. Gdy moje wskazówki, dyspozycje przynoszą realną korzyść, wtedy satysfakcja jest większa.

Dziękuję za rozmowę. 

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pracy w księgowości

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Joanna Miklaszewska
Główna Księgowa w Dziale Usług Księgowych Mazars