Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Spotkanie na styku działów. Jak IT transformuje finanse?
Nowe technologie odgrywają coraz istotniejszą rolę w kształtowaniu przyszłości przedsiębiorstw z niemalże każdego sektora. To sprawia, że wraz z rozwojem ery cyfrowej trendy IT będą odgrywać coraz bardziej kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości wielu branż, w tym także finansowej. W artykule osoby eksperckie z Deloitte wskazują działania i używane narzędzia, które dziś pozwalają być konkurencyjną firmą na dynamicznie zmieniającym się rynku.

Innowacje w sektorze IT nie tylko usprawniają obecne rozwiązania w innych obszarach, ale także otwierają zupełnie nowe możliwości do dalszego rozwoju biznesowego.

Jednym z najważniejszych aspektów, w jaki nowe technologie wpływają na przedsiębiorstwa, jest usprawnianie i przyspieszenie działania procesów. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowemu oraz automatyzacji wiele rutynowych zadań może być wykonywanych znacznie szybciej i efektywniej. To z kolei pozwala na optymalizowanie pracy, oszczędzając głównie czas i zasoby.

Kolejną zauważalną zmianą wprowadzaną dzięki stosowaniu nowych technologii jest rewolucja w dziedzinie analizy danych.

Zaawansowane narzędzia analityczne pozwalają na przekształcenie ogromnej ilości generowanych przez firmy i instytucje danych w cenne informacje i wytyczne. To umożliwia podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych, dostosowywanie strategii do potrzeb klientów i tworzenie bardziej spersonalizowanych produktów i usług.

Warto również wspomnieć o wpływie technologii na rozwój komunikacji i mobilności. Smartfony, aplikacje mobilne, 5G i internet rzeczy (IoT – ang. Internet of Things) rewolucjonizują sposób, w jaki ludzie obecnie się komunikują i korzystają z usług online. To otwiera nowe możliwości dla firm, pozwalając na dostarczanie treści i usług w sposób bardziej dostępny, bezpieczny i spersonalizowany na bazie innowacyjnych technologii wyższych warstw.

Narzędzia i aplikacje w Audit & Assurance

W Deloitte zespół Assurance oferuje rozwiązania technologiczne i usługi, które obejmują analizę procesów, technologii oraz księgowości. Dzięki indywidualnemu podejściu dostosowanemu do konkretnych problemów i charakteru spółki stara się wypracować najlepsze rozwiązania dostosowane do specyfiki każdego klienta.

W portfelu rozwiązań znajduje się wiele narzędzi wspomagających raportowanie, m.in. w zakresie wdrożeń standardów MSSF (Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej) dla sprawozdań finansowych czy konsolidacji sprawozdań, ale i w zakresie usług automatyzacji generowania e-sprawozdań, raportów finansowych oraz raportów ESG. Ponadto tworzymy nowe usługi w obszarze najnowszych, innowacyjnych technologii takich jak technologia blockchain – do zastosowań potwierdzania autentyczności i niezmienności danych – oraz modele wykorzystujące AI w zakresie analityki danych.

Korzystając z naszych rozwiązań technologicznych, oferujemy wsparcie audytu wewnętrznego polegające na testowaniu kontroli wewnętrznych, przygotowaniu opisów procesów biznesowych i przedstawieniu rekomendacji. Do tego można dodać usługi w zakresie identyfikacji nieefektywności oraz optymalizacji procesów przy wykorzystaniu automatyzacji, np. uzgodnienia raportów z różnych systemów, agregacja i obróbka danych czy tworzenie raportów mające na celu przyspieszenie i automatyzację tego procesu.

Zautomatyzowane doradztwo podatkowe

Technologia mocno wpływa również na kształt branży podatkowej. Sam ustawodawca wykorzystuje możliwości, jakie daje technologia, wprowadzając np. JPK czy KSeF, co przekłada się na coraz większą ilość danych, którą podatnicy muszą przekazywać organom. Żeby sprostać tym wymaganiom, klienci muszą rozwijać swoje systemy księgowe i digitalizować procesy, czym właśnie zajmuje się obszar doradztwa.

Jesteśmy w stanie dostarczyć klientom wiedzę i narzędzia potrzebne do przetwarzania danych, aby mogli oni dotrzymać obowiązku raportowania.

Automatyzowanie procesów podatkowych i księgowych nie musi stanowić zagrożenia dla osób z tej branży. Redukując obciążenie związane z powtarzalnymi czynnościami, można poświęcić więcej czasu merytorycznej części pracy, która generuje większą wartość dla firmy. Oczywiście może to również oznaczać zmianę zakresu obowiązków niektórych pracownikówni konieczność nauki nowych rozwiązań.

Zwizualizowane dane

W doradztwie podatkowym w Deloitte używamy takich narzędzi jak Microsoft Power Platform. Pierwsze z nich, Power Automate, pozwala zautomatyzować powtarzalne zadania, wysyłać powiadomienia, zbierać i przetwarzać dane.

Drugie, Power Apps, daje możliwość tworzenia aplikacji biznesowych odpowiadającym na potrzeby organizacji. W prosty sposób dostosowuje interfejs, który umożliwia zbieranie informacji, automatyzację czy integrację z różnymi źródłami danych. Natomiast Power BI wizualizuje dane zgromadzone za pomocą wcześniejszych narzędzi i znajduje zastosowanie w analizie danych oraz prezentacji wyników. W rezultacie pozwala podejmować trafniejsze decyzje biznesowe oraz monitorować procesy przebiegające w firmie. Wszystko to przekłada się na optymalizację wykonywania pracy.

Poza narzędziami Microsoft Power Platform wykorzystujemy również oprogramowanie do automatyzacji procesów biznesowych UiPath oraz języki programowania takie jak Python czy VBA.

Rozwiązania technologiczne proponowane przez Deloitte umożliwiają zautomatyzowanie i standaryzację procesów. Oferujemy wiele narzędzi, które pozwalają na generowanie deklaracji, formularzy czy sprawozdań w formatach wymaganych przez organy podatkowe. Tworzymy również dopasowane, indywidualne rozwiązania ze względu na specyficzny problem klienta lub niedoskonałości systemów ERP, z których korzysta.

Programowanie a zarządzanie ryzykiem

Obszar zarządzania ryzykiem wykorzystuje szeroki wachlarz języków programowania, takich jak Python, SQL, VBA czy R. Praca w Risk Advisory to ciągła nauka, więc w razie potrzeby jesteśmy w stanie szybko zdobyć podstawy dowolnego języka programowania, korzystając z naszych baz wiedzy oraz doświadczenia koleżanek i kolegów z zespołu. W niektórych przypadkach możliwe jest przyspieszenie pracy z kodem za pomocą modeli językowych sztucznej inteligencji.

Czasami używamy także specjalnych systemów bankowych do zarządzania ryzykiem oraz wycen instrumentów finansowych, takich jak SAS lub Kondor.

Narzędzia w branży zarządzania ryzykiem obejmują najczęściej wyceny instrumentów finansowych, modele zarządzania ryzykiem stopy procentowej lub ryzykiem płynności, analizy scenariuszowe czy wyznaczanie zabezpieczeń za pomocą instrumentów pochodnych.

Programowanie jest wykorzystywane w przypadku dużych zbiorów danych, np. do projektowania analiz lub prognoz oraz do stworzenia instrumentów potrzebnych do wizualizowania uzyskanych wyników.

Aplikacje

Oprócz prostych rozwiązań, czyli przygotowywania odpowiednio rozbudowanych arkuszy kalkulacyjnych czy wdrażania i testowania nowych systemów bankowych, branża zarządzania ryzykiem korzysta ze stworzonych wewnątrz firmy aplikacji.

Ostatnim zrealizowanym w naszym dziale projektem jest innowacyjna w tej części Europy aplikacja do zarządzania ryzykiem stopy procentowej, która oferowana będzie nie tylko bankom w Polsce, ale i na całym świecie.

Szanse i wyzwania

Ciągły rozwój branż zespolonych z działami IT oznacza, że pracujący muszą być chętni do nauki i gotowi na stałe dostosowywanie się do nowych realiów biznesowych. Ważne jest, by również pracodawcy byli świadomi obecnych oraz przyszłych zmian w swoich organizacjach. To pozwoli im na zaplanowanie i realizację odpowiednich działań, które będą zapobiegać ewentualnym problemom na tej drodze.

Odpowiedzią na obecne wyzwania może być zarówno dostęp do programów rozwojowych, jak i dbałość o zdrowie psychiczne pracowników czy oferowanie elastycznych modeli pracy.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Autor: Marek Marczuk
Director, Audit & Assurance Deloitte

„Ogromne ilości danych generowanych przez firmy i instytucje można teraz analizować i przekształcać w cenne informacje za pomocą zaawansowanych narzędzi analitycznych.”

Autor: Natalia Grygiel
Senior Consultant, Tax & Legal Deloitte

„Tworzymy rozwiązania technologiczne, które pozwolą na zautomatyzowanie i standaryzację procesów w firmach.”

Autor: Jędrzej Miś
Senior Consultant, Risk Advisory Deloitte

„Technologie bardzo szybko potrafią zmienić całe branże, a obszar finansów nie jest wyjątkiem, dlatego cały czas musimy trzymać rękę na pulsie.”

Co wyróżnia Deloitte?

Przygotowujemy rozwiązania „szyte na miarę” dla naszych klientów – potrzebne do przeprowadzenia transformacji cyfrowej w ich organizacjach.

– Realizujemy innowacyjne projekty zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Możemy pochwalić się pełną obsługą „end to end” przy wdrażanych narzędziach. Charakteryzuje nas globalny know- how i możliwość skorzystania z wiedzy technicznej czy biznesowej kolegów i koleżanek z firmy, pracujących np. w innych krajach.

– Stawiamy na rozwój pracowników m.in. poprzez wsparcie finansowe certyfikacji. Jesteśmy cenionym partnerem dla organizacji z różnych branż.

– Odpowiadamy za projekty w najszerszym spektrum technologii, a mniejsze firmy skupiają się na jednym obszarze, np. software albo rozwiązaniach pudełkowych.

– Używamy na bieżąco niemal wszystkich mainstreamowych technologii oraz kilku niszowych rozwiązań.