Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
ACCA. Wywiad z Klaudią Zacharą
Klaudia Zachara, młodsza dyrektorka w dziale Alternative Investment Solutions w State Street, opowiada o tym, dlaczego zdecydowała się zdobyć kwalifikację ACCA, co stanowiło największe wyzwanie podczas nauki oraz które aspekty pozyskanej wiedzy są według niej najciekawsze.

Redakcja: Dlaczego zdecydowała się Pani na zrobienie kwalifikacji ACCA?
Klaudia Zachara:
Pracuję obecnie w księgowości funduszy inwestycyjnych, która jest dość specyficznym obszarem finansów i księgowości. Kwalifikacje ACCA dają solidne podstawy do pracy w różnych dziedzinach finansów – uzupełniają i uaktualniają moją wiedzę akademicką. Są to renomowane kwalifikacje, które, mam nadzieję, sprawią, że otworzą się przede mną jeszcze szersze perspektywy rozwoju kariery w finansach. 

Które aspekty kwalifikacji ACCA są Pani zdaniem najciekawsze? 
Nie spodziewałam się, że egzaminy ACCA pokrywają tak obszerny zakres wiedzy, to nie tylko księgowość i sprawozdania finansowe, ale również finanse przedsiębiorstw, analiza finansowa, finanse publiczne, rynki finansowe, podatki i prawo. Ilość materiałów i artykułów dostępnych dla studentów ACCA jest ogromna i daje możliwość zgłębienia tematów, które nas najbardziej zainteresują. Cenię sobie studiowanie ACCA także za elastyczność: wybieram tempo i sposób nauki, kolejność tematów egzaminów oraz ich formę. 

Jak wygląda przygotowanie do egzaminu?
Do egzaminu przygotowuję się sama, korzystając z materiałów zatwierdzonych przez ACCA (Kaplan). Wymaga to regularnego przeglądania kilkusetstronicowych podręczników i ćwiczeń, przygotowywania notatek, powtórek, a w moim przypadku nauki przed pracą i często również po pracy. Gdy uda się zaliczyć egzamin, radość i satysfakcja będą ogromne!  

Co jest największym wyzwaniem w trakcie nauki?
W wielu przypadkach może to być język angielski, choć materiały są napisane całkiem przystępnym językiem. Ilość materiałów może również onieśmielić i zniechęcić, ale jest to również kwestia odpowiedniego rozplanowania czasu i nauki – jeśli jesteśmy systematyczni wszystko powinno się udać. W mojej podróży z ACCA staram się znaleźć równowagę pomiędzy nauką, życiem zawodowym i prywatnym. 

Czytaj także  ACCA

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Klaudia Zachara
Młodsza dyrektorka w dziale Alternative Investment Solutions w State Street State Street

Absolwentka studiów finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, obecnie młodsza dyrektorka w dziale Alternative Investment Solutions w State Street zajmującym się kompleksową obsługą, księgowością i wyceną funduszy hedgingowych.

Prywatnie lubi spędzać czas z naturą, odkrywać świat i jeździć konno. Pasjonuje się rozwojem świadomości, psychobiologią i pracą z przekonaniami rodowymi.