Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Transformacja działu finansów (ABB)
W zmiennej rzeczywistości kluczowym czynnikiem jest czas reakcji. Aby skutecznie realizować cele organizacji, funkcje wspierające biznes – takie jak działy finansowe – powinny działać sprawnie i efektywnie. W takim przypadku dobrze sprawdza się model scentralizowany, co zauważyło ABB. Obecnie organizacja jest w trakcie transformacji realizowanej w ramach globalnego projektu Finance Transformation Program (FTP).

Opis projektu

Finance Transformation Program (FTP) w ABB jest największą transformacją finansową w historii firmy. Projekt obejmuje 3 najważniejsze obszary organizacji (tzw. golden triangle): ludzie, procesy oraz technologie. Nadrzędnym celem projektu transformacji finansowej w ABB jest natychmiastowy, bieżący (tzw. real-time) dostęp do wiarygodnych i szczegółowych informacji finansowych. W końcu są one kluczem do podejmowania decyzji biznesowych. Wgląd w te dane pozwoli również lepiej i szybciej komunikować się z inwestorami.

Dziś szybki dostęp do wysokiej jakości informacji finansowych decyduje o realnej przewadze konkurencyjnej na rynku. Transformacja pozwoli zminimalizować monotonną, manualną pracę i umożliwi szybsze „zamykanie miesiąca” w księgowości. Usprawni też raportowanie danych finansowych.

Prace nad projektem

Transformacja w Grupie ABB to m.in. przejście z ponad 30 lokalnych ERP (ang. Enterprise Resources Planning) do jednego, wiarygodnego źródła informacji finansowych, jakim będzie SAP S4/HANA Central Finance (CFIN). Pierwszym etapem tego procesu była implementacja narzędzia do zarządzania danymi podstawowymi (master data), dotyczącymi kwestii finansowych oraz dostawców i klientów – MDG (Master Data Governance). Wdrożenie samego systemu SAP S4/HANA Central Finance jest realizowane fazami w krajach. Pierwsze kraje zaczęły operować w nowym środowisku w 2023 roku.

Zespół projektowy

Ze względu na to, że transformacja obejmuje obszary technologii, procesów, ale i organizacji pracy, w poszczególne zadania zaangażowanych jest wiele działów.

Działy finansowe – zarówno te w hubach, jak i w lokalnych, krajowych organizacjach finansowych, są bezpośrednio zaangażowane w testowanie nowych narzędzi i systemów.

Działy IT – których wsparcie jest niezbędne, by rozwiązać problemy techniczne związane z implementacją nowego systemu.

Dział HR – zajmuje się kwestiami pracowniczymi.

Dział komunikacji – dba o transparentną komunikację podczas przeprowadzanych zmian między wszystkimi zainteresowanymi stronami.

­Project Management Office PMO (PMO) – koordynuje wysiłki pozostałych działów i wspiera realizację projektu poprzez monitorowanie i kontrolowanie postępu oraz zapewnienie płynnego przepływ informacji.

Przyszłość

Wprowadzenie jednego systemu SAP S4/HANA Central Finance sprawi, że pracownicy ABB będą mogli korzystać z jednego zaufanego źródła informacji finansowych, niezależnie od tego, w której części geograficznej świata się znajdują. Obok korzyści dla biznesu, ten zaawansowany program pozytywnie wpłynie również na pracę działu księgowości.

Wdrożenie systemu pozwoli na stopniowe zastępowanie powtarzalnych i odtwórczych zadań. Umożliwi to pracownikom objęcie bardziej angażujących intelektualnie funkcji kontrolnych oraz analityczno-doradczych. W ten sposób działy finansów i księgowości będą dostarczały wartość dodaną dla biznesu – analizując zagregowane i ujednolicone dane, by na ich podstawie podejmować istotne decyzje. Co więcej, eliminując spiętrzenie zadań w procesie zamykania miesiąca (month-end closing), nowy system korzystnie wpłynie na utrzymanie odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

FIN, SAP S/4HANA i automatyzacje to potężne narzędzia do analizy danych. Pracownicy muszą być biegli w analizie, wizualizacji oraz interpretacji złożonych zestawów danych, aby pomagać firmie wyciągać z nich sensowne wnioski. Istotne jest, aby oswoić się z nową technologią, czuć się komfortowo korzystając z niej, być gotowym do nauki, podnoszenia kwalifikacji czy nawet zmiany profilu.

Wyzwania

Transformacja i nowe technologie odgrywają istotną rolę w poprawie zarządzania ryzykiem. Zamiast wielu lokalnie wykonywanych kontroli możliwa staje się ich globalizacja, automatyzowanie i wbudowywanie w procesy. Kontrole detekcyjne mogą być zastępowane prewencyjnymi. Jest to duża szansa, ale niesie ze sobą również zagrożenia. Jak efektywnie zarządzać kontrolami w tak dużej globalnej organizacji jaką jest ABB? Odpowiedzią na to wyzwanie są nowotworzone zespoły – Process Compliance oraz Center of Excellence. Te wyspecjalizowane zespoły eksperckie mają za zadanie efektywnie zarządzać ryzykiem i zagwarantować zgodność procesów z globalnymi zasadami i polityką firmy.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Marta Płonka
O2C Delivery Manager w ABB
Ekspert: Bartłomiej Jabłoński
R2R Delivery Manager w ABB

ABB jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Integrując produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych z rozwiązaniami cyfrowymi, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. utalentowanych pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130 letnią historię ABB.