Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Commercial Risk
Dział Commercial Risk ma istotne znaczenie dla funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Na czym jednak polegają zadania realizowane w tym obszarze? Odpowiedź w artykule.

Dział Commercial Risk pomaga zarządzać ryzykiem handlowym, czyli rodzajem niepewności związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przejawia się onow postaci niebezpieczeństwa poniesienia strat w rezultacie podejmowanych decyzji (wybór dostawców, portfel produktów, inwestycje) oraz w wyniku działań konkurencji. W tej kategorii mieszczą się również ryzyka wynikające ze zdarzeń poza kontrolą zarówno gospodarczą (zmiany kursów walut, stóp procentowych czy stawek celnych), jak i naturalną (huragany, trzęsienia ziemi, pożary). Commercial Risk zapewnia szereg usług pozwalających klientom zarządzać ryzykiem w sposób przemyślany i kontrolowany.

W różnych zespołach Commercial Risk specyfika pracy jest nieco odmienna. W krakowskim centrum Aon wspomaga cztery obszary ryzyka komercyjnego: analizy aktuarialne, fuzje i przejęcia (M&A), inspekcje techniczne zakładów produkcyjnych (Risk Control & Engineering RCE), zarządzanie zależnymi zakładami ubezpieczeń (Captive Insurance Management).

– W dziale aktuarialnym zespół zajmuje się przede wszystkim modelowaniem ryzyka, czyli matematycznym opisem, który pozwoli klientom na uzyskanie na rynku ubezpieczeniowym najlepszej możliwej ochrony za najniższą cenę. W dziale fuzji i przejęć praca polega przede wszystkim na analizie, ocenie oraz identyfikacji rozwiązań w następujących obszarach: ubezpieczeń dla firm i ochrony prawnej, programach benefitowych oraz planach emerytalnych, zabezpieczeniach sieci przed atakami cybernetycznymi, ubezpieczeniach dla inwestycji infrastrukturalnych. Doradztwo wykonywane jest w ramach szerszej analizy dochodowości danej transakcji, fuzji bądź przejęcia lub określenia wymogów do spełnienia dla danej inwestycji, którą przeprowadza nasz klient – wyjaśnia Bartłomiej Baryła, Senior Operations Manager Commercial Risk Solutions w Aon.

Technologie

Podstawowymi narzędziami pracy w Commercial Risk są Excel oraz inne narzędzia pakietu biurowego Microsoft. Analizy, komponowanie tekstu oraz prezentacje tworzone są w dobrze znanych i współpracujących ze sobą narzędziach.
 

– Coraz częściej korzystamy również z narzędzi takich jak MS PowerBI oraz Tableau. Pozwalają one na lepszą wizualizację naszych analizi wniosków oraz dodają element interakcji z danymi. W niektórych zadaniach musimy wykonać dziesiątki tysięcy symulacji, do których używamy narzędzi stworzonych w naszej firmie (np. ReMetrica). Sztuczną inteligencję wykorzystujemy w ograniczonym stopniu,  głównie do przekształcania dokumentów w formę cyfrową, ale wciąż analizujemy możliwości użycia jej do naszych procesów analitycznych. Jesteśmy gotowi na tę zmianę operacyjnie, ale czekamy na bardziej dojrzałe rozwiązania w obszarze AI – komentuje Bartłomiej Baryła.

Poszukiwane umiejętności

W branży Commercial Risk ważne jest analityczne myślenie, komunikatywność, proaktywność, wielozadaniowość oraz umiejętność rozwiązywania problemów. Istotną kompetencją jest również łączenie danych liczbowych i informacji niemierzalnych. W zależności od konkretnej roli wymagane jest też doświadczenie zawodowe oraz wiedza z zakresu ubezpieczeń, finansów, modelowania matematycznego.

– Szukamy absolwentów matematyki, prawa, kierunków ekonomicznych i finansowych, ale patrzymy przede wszystkim na umiejętności analityczne i komunikacyjne. Kierunek studiów i doświadczenie są sprawą drugorzędną – mówi Bartłomiej Baryła.

W zależności od rynku, z którym będzie współpracować kandydat, konieczna może być znajomość języków: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego czy szwedzkiego.

Ścieżki kariery

Rozwój w branży Commercial Risk to najczęściej wybór między dwoma ścieżkami: profesjonalną a menadżerską. Pierwszy wariant zaczyna się od ról bardziej administracyjnych, poprzez specjalistyczne, aż po role konsultantów. Drugi to kolejno role Team Leader, Operations Manager i Head of Department. Awanse zależą głównie od jakości pracy i dostępności danej roli w strukturze firmy. W Aon duży nacisk kładzie się również na tworzenie programów mentoringowych oraz coachingowych.

– W dziale M&A niektórzy pracownicy zdobywają dodatkowe kwalifikacje w ramach The Chartered Insurance Institute (CII), natomiast w dziale aktuarialnym w ramach The Institute and Faculty of Actuaries (IFoA). Dla naszych pracowników w zespole Cyber planujemy również wdrożenie szkoleń w ramach CompTIA Security Plus certificate – wymienia Bartłomiej Baryła.

Czytaj więcej Commercial Risk. Wywiad z Anną Kolasą

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Bartłomiej Baryła
Senior Operations Manager Commercial Risk Solutions Aon

Natura działalności gospodarczej powoduje, że nie można wyeliminować ryzyka bez utraty zysku. Naszym zadaniem jest takie ukształtowanie tego ryzyka, aby w najlepszy sposób odpowiadało potrzebom naszych klientów – Bartłomiej Baryła, Senior Operations Manager Commercial Risk Solutions w Aon.