Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Commercial Risk. Wywiad z Anną Kolasą
Anna Kolasa, menadżerka zespołu AMATS Risk & Insurance Continental Europe w Aon, opowiada o swojej pracy w obszarze ryzyka – głównych zadaniach, ciekawych projektach i szansach rozwoju.

Redakcja: Co sprawiło, że zdecydowałaś się na pracę w obszarze ryzyka?
Anna Kolasa: Rozpoczęcie pracy w AMATS, czyli Aon Mergers & Acquisitions & Transaction Solutions było jedną z łatwiejszych decyzji, ponieważ mogłam tu połączyć moje wcześniejsze doświadczenie zawodowe oraz zainteresowania. Przez większość mojej kariery związana byłam z produktami ubezpieczeniowymi oraz sądowym i pozasądowym rozwiązywaniem sporów wynikających ze sprzedaży tego typu produktów. Natomiast tuż przed zatrudnieniem się w Aon miałam możliwość współpracy jako konsultantka przy jednej z większych transakcji na rynku w ostatnich latach – Mergers & Acquisition, co uświadomiło mi, jak ciekawy jest to rynek i rozbudziło na nowo moje zainteresowanie światem finansów.

Jak przebiegała Twoja dotychczasowa kariera w Aon?
Pracę w Aon rozpoczęłam w listopadzie 2019 roku, w zespole AMATS Risk & Insurance (R&I), jako Project Analyst. Cały dział AMATS w Krakowie liczył wtedy niespełna 10 osób i naszym głównym zadaniem był rozwój współpracy z osobami pracującymi w Wielkiej Brytanii. W moim przypadku była to współpraca przy przeprowadzaniu procesów due diligence programów ubezpieczeniowych firm będących przedmiotem transakcji M&A. Nasze wsparcie zaczęło być bardzo szybko doceniane, co zaowocowało rozwojem zarówno mojego obszaru (R&I DD), jak i całego działu AMATS w Krakowie. W 2021 roku awansowałam na stanowisko Senior Project Analyst, a następnie w związku z rozwojem współpracy na inne regiony w Europie, przyjęłam rolę Team Coordinatora, gdzie moim głównym zadaniem była bieżąca alokacja projektów oraz praca nad dalszym rozwojem współpracy z poszczególnymi działami i regionami.

Od maja 2023 roku jestem Team Managerem jednego z zespołów R&I. Myślę, że rozwój zespołu Risk & Insurance, stanowiącego jedynie część AMATS, najlepiej obrazują liczby – w 2019 roku zespół R&I składał się z 2 osób, a dziś jest to ponad 20 pracowników podzielonych na 3 niezależne zespoły, które wspierają więcej typów transakcji, ale i również cały europejski AMATS oraz Kanadę.

Co obecnie należy do Twoich głównych zadań?
Jest to przede wszystkim wsparcie pracowników w ich nauce oraz rozwoju w naszej firmie, wsparcie biznesu, dalszy rozwój współpracy pomiędzy zespołami oraz tworzenie nowych rozwiązań, które mogą usprawnić naszą pracę. To także bieżące działania polegające na nadzorowaniu alokacji zadań i ich dostarczeniu, monitorowaniu postępów oraz opracowywaniu modeli współpracy z poszczególnymi regionami, a także usprawnianie istniejących już procesów.

Jakie umiejętności zdobyłaś podczas pracy w AMATS?
Poza poszerzeniem wiedzy dotyczącej ubezpieczeń, zwłaszcza na rynku brytyjskim, praca w AMATS rozwinęła moją umiejętność patrzenia na całość sytuacji, rozwiązywania problemów, myślenia poza schematami, zdyscyplinowania, a także empatię i umiejętności mediacyjne.

Co sprawia Ci największą satysfakcję w pracy?
Największą satysfakcję daje mi to, jak bardzo AMATS w Krakowie rozwinął się przez te 4 lata oraz świadomość, że również przyczyniłam się do tego nie tylko poprzez jakościową pracę, ale także przyjmowanie nowych wyzwań i obowiązków.

Jakie umiejętności, są kluczowe w pracy w AMATS?
Ważna jest chęć do nauki i rozwoju. Nie wymagamy od nowych osób ani wiedzy, ani doświadczenia w naszej branży, gdyż wszystkiego mogą nauczyć się tutaj. Poza tym dość istotne są umiejętności analityczne i dokładność, a także doskonała znajomość języka angielskiego.

Czy masz swoim koncie jakiś ciekawy projekt?
W ciągu kliku lat miałam okazję pracować przy wielu interesujących projektach. Niektóre dotyczyły dużych międzynarodowych firm, było także kilka związanych z naszym polskim rynkiem. Projekt, który jednak najbardziej zapadł mi w pamięć, dotyczył kompleksu klubów i restauracji przy stadionie Wimbledon. Rozpoczął się w lutym 2020, tuż przed lockdownem związanym z pandemią. Ostatniego dnia pracy z biura miałam jeszcze spotkanie dotyczące tego projektu, jednak z uwagi na rodzaj działalności, rosnące restrykcje oraz niepewność co do przyszłości tego typu biznesów, bardzo szybko wszyscy zainteresowani potencjalnym zakupem się wycofali. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że po niecałych 2 latach projekt pojawił się ponownie i jeden z naszych klientów zdecydował się na zainwestowanie w to przedsiębiorstwo, co dla mnie stanowiło bardzo wyczekiwany sygnał, że życie powoli wraca do normy.

Od zawsze podobał mi się w tej pracy absolutny brak nudy – w jednym tygodniu możemy pracować nad projektem dotyczącym szpitala w zachodniej części Londynu i zapoznawać się ze wszystkimi aspektami dotyczącymi prowadzenia takiej działalności. W następnym przenosimy się na farmę wiatrową w Hiszpanii i będziemy rozpracowywać ryzyko związane z pozyskiwaniem prądu tą metodą.

Jaką radę mogłabyś przekazać osobom, które myślą o pracy w obszarze Commercial Risk?
Mogę udzielić tylko jednej rady – nie ma co się zastanawiać, każdy może na własnej skórze przekonać się jak ciekawa, satysfakcjonująca i rozwijająca jest to praca. Nie znam osoby, która żałowałaby rozpoczęcia pracy w naszym zespole.

Czytaj także – Commercial Risk

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Anna Kolasa
Menadżerka zespołu AMATS Risk & Insurance Continental Europe Aon

Absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku ekonomia oraz Wydziału Prawo i Administracja Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku prawo.

Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie oraz uzyskała tytuł radcy prawnego. W zawodzie radcy prawnego pracowała przez ponad 7 lat, specjalizując się prawie handlowym i finansowym.

Od 2019 roku związana z Aon Spółka z o.o. w Krakowie, gdzie obecnie kieruje zespołem Risk & Insurance Continental Europe.