Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Asset & Fund Services. Wywiad z Kamilem Wnukiem-Lipińskim
Kamil Wnuk-Lipiński, dyrektor działu księgowości funduszy depozytariusza w BNP Paribas SA, opowiada nam o swoim doświadczeniu w Asset & Fund Services i kluczowych umiejętnościach w tym obszarze.

Redakcja: Co należy do Pana zakresu obowiązków jako dyrektora w BNP Paribas?
Kamil Wnuk-Lipiński:
Na stanowisku dyrektorskim nie zajmuję się już codziennym procesem. Skupiam się na ryzyku w biznesie, czyli zmianach operacyjnych oraz na inicjowaniu działań w tym zakresie. Najwięcej czasu poświęcam pracownikom i ich problemom. Moim zadaniem jest eliminowanie wszystkich trudności, które przeszkadzają pracującym w firmie w wypełnianiu swoich obowiązków.

Do moich obowiązków należy także planowanie strategiczne i taktyczne. Słowa, które niegdyś niewiele dla mnie znaczyły, a wiele ich słyszałem od dyrektorów, dzisiaj nabierają innego koloru. W obszarze taktycznym zajmuję się tym, jak dziś zmienia się firma i adaptuje do aktualnych problemów.

Podczas wprowadzania zmian w firmie jest kilka czynników, które bierzemy pod uwagę. Oprócz nastawienia na efektywność firma zwraca dużą uwagę na zadowolenie pracownika oraz klienta. Z tego względu istotną sprawą staje się automatyzacja pracy, czyli jak najmniej klikania, a więcej myślenia i analizowania. Wdrażamy projekty związane z zarządzaniem ryzykiem, aby zapobiegać potencjalnym błędom. Jeśli nie zaadresuje się pewnych kwestii z wyprzedzeniem, mogą one dotknąć naszych pracowników bardziej niż samych klientów.

Co sprawia Panu największą satysfakcję w pracy? Co Pan w niej ceni?
Bezsprzecznie najbardziej satysfakcjonującym momentem są wewnętrzne maile z awansami w departamencie. Wywołują ogromny entuzjazm zarówno u osób promowanych, u przełożonych, ale przede wszystkim wśród kolegów z pracy. Poczucie bycia docenionym za zaangażowanie i wkład w pracę wpływa motywująca na każdego.

Drugą satysfakcjonującą kwestią w mojej pracy są zmiany operacyjne, które jednocześnie zapewniają klientom odpowiedni poziom zadowolenia, a pracownikom przynoszą ulgę. Jest to swego rodzaju siła równowagi pomiędzy biznesem a pracownikiem – jedna strona nie może istnieć bez drugiej. Jeśli firma skupi się wyłącznie na pracownikach, to klienci odejdą. Jeśli tylko na kliencie – to odejdą pracownicy. Ten balans jest oczywiście niezbędny.

Jakie umiejętności, Pana zdaniem, są kluczowe w pracy w Asset & Fund Services?
Po pierwsze adaptowalność. W środowisku finansowym wiele czynników jest zmiennych, więc jest to jedna z kluczowych umiejętności. Po drugie ważna jest umiejętność nauki i chęci zdobywania wiedzy. Po trzecie istotne są wzajemny szacunek i zaufanie, a także etyka zawodowa. Te umiejętności składają się na kulturę korporacyjną, którą poznaje się i zdobywa wraz z doświadczeniem. Jest to czynnik determinujący sukces już w pierwszych miesiącach pracy. Od niego zależy, w jaki sposób ułożymy sobie relacje, czy pokażemy swój profesjonalizm jako osoba, która wykonuje zadania od A do Z, ale też potrafi pytać kolegów, doceniać ich i się socjalizować.

Czytaj także – Asset & Fund Services

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Kamil Wnuk-Lipiński
Dyrektor działu księgowości funduszy depozytariusza BNP Paribas SA

Dyplomowany księgowy liceum ekonomicznego. 
Absolwent wydziału zarządzania