Dyrektor oddziału / centrum korporacyjnego

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę dyrektora oddziału/centrum korporacyjnego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia dyrektor oddziału/centrum korporacyjnego.
27.06.2023

Dyrektor oddziału w bankowości korporacyjnej odpowiada za kompleksowe zarządzanie odziałem banku. W przypadku jeżeli dany odział zajmuje się obsługą średnich i dużych klientów biznesowych, to oddział nosi często nazwę centrum korporacyjnego. Dyrektor odpowiada za bieżące funkcjonowanie oddziału, obsługę firm oraz za ryzyko związane z portfelem obsługiwanych klientów. Poziom wynagrodzenia na tym stanowisku jest wyjątkowo zróżnicowany i zależy od wielkości oddziału, wartości obsługiwanego portfela kredytowego oraz lokalizacji.

Zakres obowiązków

  • zarządzanie i organizacja sprzedaży w segmencie klientów korporacyjnych obsługiwanych przez odział/centrum korporacyjne,
  • bezpośredni kontakt i budowanie relacji z największymi klientami obsługiwanymi przez oddział/centrum korporacyjne,
  • nadzorowanie i rozliczanie wyników sprzedaży podległych Relationship Managerów, nadzór nad realizacją zadań, motywowanie i bieżący coaching członków zespołu,
  • realizacja wyznaczonych celów budżetowych oraz podejmowanie działań mających na celu wsparcie i zwiększenie sprzedaży,
  • monitorowanie poziomu rezerw, przekroczenia limitów oraz zapisów w umowach w odniesieniu do klientów oddziału/centrum korporacyjnego,
  • monitorowanie konkurencyjności portfela produktów bankowych oferowanych klientom biznesowym przez inne instytucje finansowe.

Profil

Kandydat na stanowisko dyrektora oddziału w bankowości korporacyjnej powinien mieć przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w bankowości korporacyjnej na stanowisku Relationship Managera. Dodatkowo od dyrektora oddziału wymagana jest również znajomość wewnętrznych regulacji dotyczących ryzyka obowiązujących w banku i zasad analizy finansowej. Dyrektor oddziału powinien posiadać wysoko rozwinięte umiejętności zarządzania zespołem, motywowania oraz ponadprzeciętne umiejętności budowania relacji z klientem na poziomie zarządu i właścicielskim największych firm.

Perspektywy rozwoju

Dyrektor oddziału/centrum korporacyjnego może awansować na stanowisku dyrektora regionu, który najczęściej raportuje bezpośrednio do zarządu banku. Alternatywna ścieżka kariery dla dyrektora oddziału dotyczy objęcia funkcji dyrektora ds. ryzyka. Niektórzy z dyrektorów posiadających doświadczenie w bankowości korporacyjnej decydują się na kontynuację kariery poza bankiem na przykład na stanowisku dyrektora finansowego. Jeżeli któryś z bankowców nosi się z takim zamiarem, to warto pomyśleć o kwalifikacji ACCA lub CIMA.

Wynagrodzenie

Według danych Hays Poland Raport Płacowy 2024 wynagrodzenie dyrektorów odziałów sprzedaży w centrach korporacyjnych wynoszą:

  MINIMALNE ŚREDNIE MAKSYMALNE
Dyrektor sprzedaży bankowości przedsiębiorstw 27 000 zł 35 000 zł  45 000 zł