30-09-2012 | Joanna Urbaniak

Dyrektor oddziału/centrum korporacyjnego: opis stanowiska, zakres obowiązków

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę dyrektora oddziału/centrum korporacyjnego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia dyrektor oddziału/centrum korporacyjnego.

Przejdź do pełnej listy opisów stanowisk w finansach »

Dyrektor oddziału w bankowości korporacyjnej odpowiada za kompleksowe zarządzanie odziałem banku. W przypadku jeżeli dany odział zajmuje się obsługą średnich i dużych klientów biznesowych, to oddział nosi często nazwę centrum korporacyjnego. Dyrektor odpowiada za bieżące funkcjonowanie oddziału, obsługę firm oraz za ryzyko związane z portfelem obsługiwanych klientów. Poziom wynagrodzenia na tym stanowisku jest wyjątkowo zróżnicowany i zależy od wielkości oddziału, wartości obsługiwanego portfela kredytowego oraz lokalizacji.

Zobacz oferty pracy w bankowości »

Zakres obowiązków

  • zarządzanie i organizacja sprzedaży w segmencie klientów korporacyjnych obsługiwanych przez odział/centrum korporacyjne
  • bezpośredni kontakt i budowanie relacji z największymi klientami obsługiwanymi przez oddział/centrum korporacyjne
  • nadzorowanie i rozliczanie wyników sprzedaży podległych Relationship Managerów, nadzór nad realizacją zadań, motywowanie i bieżący coaching członków zespołu
  • realizacja wyznaczonych celów budżetowych oraz podejmowanie działań mających na celu wsparcie i zwiększenie sprzedaży
  • monitorowanie poziomu rezerw, przekroczenia limitów oraz zapisów w umowach w odniesieniu do klientów oddziału/centrum korporacyjnego
  • monitorowanie konkurencyjności portfela produktów bankowych oferowanych klientom biznesowym przez inne instytucje finansowe

Profil

Kandydat na stanowisko dyrektora oddziału w bankowości korporacyjnej powinien mieć przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w bankowości korporacyjnej na stanowisku Relationship Managera. Dodatkowo od dyrektora oddziału wymagana jest również znajomość wewnętrznych regulacji dotyczących ryzyka obowiązujących w banku i zasad analizy finansowej. Dyrektor oddziału powinien posiadać wysoko rozwinięte umiejętności zarządzania zespołem, motywowania oraz ponadprzeciętne umiejętności budowania relacji z klientem na poziomie zarządu i właścicielskim największych firm.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora oddziału/centrum korporacyjnego

Typ banku Dolny kw. Mediana Górny kw.
Bank korporacyjny 18 500 zł 21 600 zł 27 800 zł
Średni udział premii   19%

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2015

Perspektywy rozwoju

Dyrektor oddziału/centrum korporacyjnego może awansować na stanowisku dyrektora regionu, który najczęściej raportuje bezpośrednio do zarządu banku. Alternatywna ścieżka kariery dla dyrektora oddziału dotyczy objęcia funkcji dyrektora ds. ryzyka. Niektórzy z dyrektorów posiadających doświadczenie w bankowości korporacyjnej decydują się na kontynuację kariery poza bankiem na przykład na stanowisku dyrektora finansowego. Jeżeli któryś z bankowców nosi się z takim zamiarem, to warto pomyśleć o kwalifikacji ACCA lub CIMA.

Dyrektor oddziału w organizacji

Przełożeni Podwładni
Dyrektor makroregionu Relationship Manager
  Analityk kredytowy

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2015

Temat pod lupą

Wynagrodzenia w branży finansowej w 2017 roku

Aktualny raport Goldman Recruitment na temat wynagrodzeń na stanowiskach finansowych przynosi informacje, które mogą przydać się profesjonalistom podczas rozmów z pracodawcą o wynagrodzeniu, a także absolwentom w planowaniu ścieżki kariery.

Więcej artykułów
Awanse
Zbigniew Jagiełło

Zbigniew Jagiełło ponownie prezesem PKO BP

Rada nadzorcza banku PKO BP ponownie powołała Zbigniewa Jagiełłę na stanowisko prezesa zarządu banku.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Kongres dla bankowości – nowości i trendy w bezpieczeństwie oraz technologiach

W imieniu organizatora serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Banking Tech & Security”, która odbędzie się 29 czerwca w Warszawie.

Więcej wydarzeń
UE