30-09-2012 | Joanna Urbaniak

Dyrektor oddziału/centrum korporacyjnego: opis stanowiska, zakres obowiązków

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę dyrektora oddziału/centrum korporacyjnego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia dyrektor oddziału/centrum korporacyjnego.
 

Przejdź do pełnej listy opisów stanowisk w finansach »

 

Dyrektor oddziału w bankowości korporacyjnej odpowiada za kompleksowe zarządzanie odziałem banku. W przypadku jeżeli dany odział zajmuje się obsługą średnich i dużych klientów biznesowych, to oddział nosi często nazwę centrum korporacyjnego. Dyrektor odpowiada za bieżące funkcjonowanie oddziału, obsługę firm oraz za ryzyko związane z portfelem obsługiwanych klientów. Poziom wynagrodzenia na tym stanowisku jest wyjątkowo zróżnicowany i zależy od wielkości oddziału, wartości obsługiwanego portfela kredytowego oraz lokalizacji.

 

Zobacz oferty pracy w bankowości »


 

Zakres obowiązków

  • zarządzanie i organizacja sprzedaży w segmencie klientów korporacyjnych obsługiwanych przez odział/centrum korporacyjne
  • bezpośredni kontakt i budowanie relacji z największymi klientami obsługiwanymi przez oddział/centrum korporacyjne
  • nadzorowanie i rozliczanie wyników sprzedaży podległych Relationship Managerów, nadzór nad realizacją zadań, motywowanie i bieżący coaching członków zespołu
  • realizacja wyznaczonych celów budżetowych oraz podejmowanie działań mających na celu wsparcie i zwiększenie sprzedaży
  • monitorowanie poziomu rezerw, przekroczenia limitów oraz zapisów w umowach w odniesieniu do klientów oddziału/centrum korporacyjnego
  • monitorowanie konkurencyjności portfela produktów bankowych oferowanych klientom biznesowym przez inne instytucje finansowe

 

Profil

 

Kandydat na stanowisko dyrektora oddziału w bankowości korporacyjnej powinien mieć przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w bankowości korporacyjnej na stanowisku Relationship Managera. Dodatkowo od dyrektora oddziału wymagana jest również znajomość wewnętrznych regulacji dotyczących ryzyka obowiązujących w banku i zasad analizy finansowej. Dyrektor oddziału powinien posiadać wysoko rozwinięte umiejętności zarządzania zespołem, motywowania oraz ponadprzeciętne umiejętności budowania relacji z klientem na poziomie zarządu i właścicielskim największych firm.


 

Wynagrodzenie

 

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora oddziału/centrum korporacyjnego

 

Typ banku Dolny kw. Mediana Górny kw.
Bank korporacyjny 18 500 zł 21 600 zł 27 800 zł
Średni udział premii   19%  

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2015

 

Zobacz oferty pracy w bankowości »


 

Perspektywy rozwoju

 

Dyrektor oddziału/centrum korporacyjnego może awansować na stanowisku dyrektora regionu, który najczęściej raportuje bezpośrednio do zarządu banku. Alternatywna ścieżka kariery dla dyrektora oddziału dotyczy objęcia funkcji dyrektora ds. ryzyka. Niektórzy z dyrektorów posiadających doświadczenie w bankowości korporacyjnej decydują się na kontynuację kariery poza bankiem na przykład na stanowisku dyrektora finansowego. Jeżeli któryś z bankowców nosi się z takim zamiarem, to warto pomyśleć o kwalifikacji ACCA lub CIMA.


 

Dyrektor oddziału w organizacji

 

Przełożeni Podwładni
Dyrektor makroregionu Relationship Manager
  Analityk kredytowy

 

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2015

Temat pod lupą
Na zdj. Edyta Gałaszewska-Bogusz

W naszej organizacji stawiamy na indywidualność

W XXI wieku, w którym praca coraz częściej wyraża naszą osobowość i odzwierciedla nasze zainteresowania, jak nigdy dotąd o wysokiej jakości miejsca pracy świadczy kultura organizacyjna, różnorodność i poszanowanie indywidualności. O tych wyzwaniach, które dotyczą zarówno pracowników, jak i pracodawców rozmawiamy z Edytą Gałaszewską-Bogusz, Dyrektorem Accenture Operations w Polsce.

Więcej artykułów
Awanse
Maciej Harczuk

Maciej Harczuk w zarządzie Euler Hermes

3 lutego 2017 roku Rada Nadzorcza Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes SA powołała Macieja Harczuka, Członka Zarządu Euler Hermes Services Polska Sp. z o.o. oraz CEO spółki Euler Hermes Collections Sp. z o.o., na stanowisko Członka Zarządu.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Jedyne w tym roku szkolenia asesorów konkursu Polish Project Excellence Award 2017

Zapraszamy do wzięcia udziału w jedynych w tym roku warsztatach asesorów oceniających projekty w konkursie na najlepiej zarządzany projekt, organizowanym przez Stowarzyszenie IPMA Polska.

Więcej wydarzeń
UE