23-08-2012 | Jakub Jański

ACCA: kwalifikacja, kursy, zakres wiedzy, egzamin, perspektywy

Informacje na temat kwalifikacji zawodowej ACCA: kursy, zarobki, czas trwania kursów, perspektywy rozwoju. Dowiedz się więcej o kwalifikacji ACCA.
 
ACCA to międzynarodowa kwalifikacja z dziedziny rachunkowości. Dane podstawowe


ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) jest organizacją zrzeszającą ponad 140 tys. członków i 404 tys. studentów w ponad 170 krajach. ACCA jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z dziedziny rachunkowości. Kwalifikacja ta jest najbardziej popularna w Europie, gdzie oficjalnie została uznana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Poza Europą ACCA funkcjonuje w Ameryce Północnej i Południowej, Azji oraz Australii. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie www.accaglobal.com.


Zobacz oferty kursów ACCA »Zakres wiedzy


Aby zdobyć kwalifikację ACCA należy zdać 14 egzaminów oraz wykazać się odpowiednią praktyką zawodową. Większość z 14 egzaminów poświęconych jest oczywiście rachunkowości finansowej oraz zarządczej, ale wiedzę zdobywa się również z takich dziedzin jak podatki, prawo, audyt, a także analiza biznesowa.


PEŁNA LISTA EGZAMINÓW (podajemy w jęz. ang.)


PROFESSIONAL


OPTIONS (2 to be completed)
P7 Advanced Audit and Assurance (INT)
P6 Advanced Taxation (only a few countries e.g. UK, CYP, HKG, IRL)
P5 Advanced Performance Management
P4 Advanced Financial Management
ESSENTIALS
P3 Business Analysis
P2 Corporate Reporting
P1 Professional Accountant


FUNDAMENTALS


SKILLS
F9 Financial Management
F8 Audit and AssuranceINT
F7 Financial Reporting (IFRS)
F6 Taxation (PL)
F5 Performance Management
F4 Corporate and Business Law (Global)
KNOWLEDGE
F3 Financial Accounting
F2 Management Accounting
F1 Accountant in Business


Zaletą ACCA jest podejście do nauki oparte na tzw. case studies. Zarówno w trakcie zajęć na kursach, jak i podczas egzaminów, studenci rozwiązują zadania i problemy, z którymi mają lub mogą mieć do czynienia w codziennej pracy. Zaletą jest też fakt, że zajęcia oraz egzaminy odbywają się w języku angielskim.Czas trwania


Należy się liczyć z tym, że od momentu rozpoczęcia szkolenia do jego zakończenia mija średnio od 2,5 do 4 lat. Istnieje jednak pewne ograniczenie - od momentu rejestracji jako student, do momentu zdania ostatniego z 14 egzaminów, nie może minąć więcej niż 10 lat.


W Polsce istnieje kilka firm szkoleniowych, w których można odbyć kursy przygotowujące do egzaminów ACCA odbywających się dwa razy w roku. Średni koszt odbycia kursów przygotowujących do wszystkich egzaminów waha się od dwudziestu kilku do trzydziestu kilku tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć opłaty administracyjne oraz opłaty za egzamin.


Istnieje też możliwość zdawania egzaminów bez uczęszczania na kursy. Jest to o wiele tańsza opcja. W tym przypadku koszt sprowadza się do wniesienia opłat za egzaminy oraz opłat administracyjnych - w sumie ok. 4 tys. zł. za wszystkie egzaminy. W wielu firmach istnieją programy finansowania tej kwalifikacji - warto zapytać o to pracodawcę.Perspektywy rozwoju


Kwalifikacja ACCA jest przeznaczona dla ludzi, którzy chcą osiągnąć wysoką pozycję zawodową w dziedzinie rachunkowości audytu i finansów. Aby rozpocząć naukę nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia, ani wiedzy związanej z finansami i rachunkowością. Zaletą dyplomu ACCA jest fakt, że jest on uznawany w wielu krajach na świecie. Z dyplomem ACCA dużo łatwiej dostać pracę na kierowniczych stanowiskach związanych z finansami i rachunkowością za granicą. Miesięczne zarobki brutto w Polsce osób posiadających kwalifikację ACCA zaczynają się od ok. 8 tys. zł. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem zawodowym wynagrodzenie rośnie i nierzadko po kilku latach przekracza poziom 20 tys. zł.


Zobacz oferty kursów ACCA »Przykładowe stanowiska, które łatwiej osiągnąć posiadając kwalifikację ACCA:


Działy finansowo-księgowe:
Dyrektor finansowy
Kontroler finansowy
Główny księgowy


Centra BPO/SSC:
Process Manager


Audyt Wewnętrzny:
Manager


Audyt Zewnętrzny:
Supervisor
Manager


Opracowanie na podstawie The Association of Chartered Certified Accountants.

Temat pod lupą

Teamwork to nie tylko hasło

Na pytanie: Czy potrafisz pracować w zespole?, większość z nas odpowiada twierdząco. Zarządzanie projektowe i praca zespołowa są w modzie biznesowej, nic zatem dziwnego, że chcemy się wykazać ich znajomością. Wymagają one jednak zarówno kompetencji u pracownika, jak i przygotowania ze strony organizacji.

Więcej artykułów
Awanse
Jakub Wojnarowski

Jakub Wojnarowski nowym dyrektorem ACCA Polska

Jakub Wojnarowski obejmie w kwietniu funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego przedstawicielstwa ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Let’s Begin the Tax Game

W imieniu organizatora zapraszamy do udziału w konkursie Tax’n’You 2017. To możliwość sprawdzenia się i rozpoczęcia kariery w charakterze doradcy podatkowego w jednym z biur KPMG w Polsce, a także szansa zdobycia nagród finansowych i rzeczowych.

Więcej wydarzeń
UE