Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Underwriter

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę Underwritera. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia Underwriter.
Branża: Ubezpieczenia
28.06.2013

Głównym zadaniem Underwritera jest ocena ryzyka związanego z klientem lub grupą klientów i wyliczenie, jaką cenę powinien on zapłacić za polisę. Każda z firm ubezpieczeniowych ma własne wytyczne dotyczące tolerancji ryzyka, ale wszystkie opierają się na podobnych modelach. Zmienne, jakie są brane pod uwagę przy obliczeniach, jakie wykonuje Underwriter, zależą od produktu ubezpieczeniowego i specyfiki klienta lub grupy klientów. W przypadku dużych klientów i nietypowych transakcji wyceny przygotowywane są indywidualnie. Rolę Underwritera można porównać do funkcji analityka kredytowego w bankowości.

Zakres obowiązków

  • udzielanie gwarancji ubezpieczeniowych zgodnie z procedurami, analiza ryzyka,
  • analiza kondycji finansowo-ekonomicznej klientów oraz potencjalnych klientów,
  • przygotowywanie ofert oraz tworzenie programów ubezpieczeniowych dla klientów,
  • współpraca z brokerami i agentami, budowanie długoterminowych relacji z nimi,
  • negocjowanie szczególnych warunków umów ubezpieczenia w zakresie określonych kategorii produktów ubezpieczeniowych,
  • współpraca z innymi działami w zakresie realizacji zadań sprzedażowych,
  • cykliczna analiza wyników technicznych poszczególnych klientów oraz całego portfela,
  • ochrona firmy przed zagrożeniami, które mogą wynikać z  niedoszacowania ryzyka,
  • przeprowadzanie szkoleń produktowych, z zakresu obowiązujących przepisów prawa, oraz ogólnych warunków ubezpieczeń dla sieci sprzedaży.

Profil

Karierę w obszarze analizy ryzyka ubezpieczeniowego można rozpocząć zaraz po studiach. W ramach branży ubezpieczeniowej na stanowisku Underwritera pracują osoby, które zdobywały doświadczenie w obszarze likwidacji szkód lub sprzedaży. Underwriterem może zostać również osoba posiadająca doświadczenie na stanowisku analityka kredytowego w bankowości. Od kandydatów na to stanowisko pracodawca oczekuje umiejętności analitycznych i dobrej komunikacji.

Perspektywy rozwoju

Underwriter może kontynuować karierę w obszarze analizy ryzyka ubezpieczeniowego lub awansować na stanowisko managera produktu. Alternatywna ścieżka kariery to praca w firmie brokerskiej i bliski kontakt z klientem lub praca w bankowości na stanowisku analityka kredytowego.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku Underwritera, gdzie średni udział premii to 5-15%:

dolny kwartyl mediana górny kwartyl
10 500 zł 12 500 zł 14 000 zł

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2023.