Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Product manager (manager produktu)

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę managera produktu (product managera). Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia kierownik ds. produktu.
26.06.2023

Głównym zadaniem managera produktu w bankowości detalicznej jest kreowanie i wdrażanie nowych produktów i usług dla klientów indywidualnych przy uwzględnieniu warunków rynkowych, produktów oferowanych przez konkurencję oraz marży i ryzyka. Rola managera produktu jest kluczowa w bankowości detalicznej, ponieważ w strukturze macierzowej skupia ona odpowiedzialność za oferowany produkt w sposób wielowymiarowy. 

Zakres obowiązków

  • koordynacja i nadzór nad rozwojem oferty w zakresie produktu lub grupy produktów oferowanych przez bank dla klientów indywidualnych (produkty inwestycyjno-ubezpieczeniowe, kredytowe, oszczędnościowe itp.),
  • odpowiedzialność za politykę cenową oraz kontrolę kosztów i budżetu dla zarządzanego produktu,
  • współudział w tworzeniu polityki ryzyka dla produktu,
  • modyfikacja i usprawnianie procedur dla zarządzanego produktu,
  • wspieranie działań sieci sprzedaży mających na celu realizację celów sprzedażowych, w tym prowadzenie szkoleń produktowych,
  • współpraca w zakresie prowadzonych działań marketingowych (kampanie reklamowe, materiały informacyjne),
  • współpraca z działem IT pod kątem wdrażania rozwiązań związanych z produktem,
  • bieżąca analiza rynku pod kątem pozycjonowania produktów.

Profil

Kandydat na stanowisko managera produktu powinien mieć wszechstronną wiedzę zarówno z obszaru marketingu, jak i analizy finansowej, ryzyka czy nawet IT. Do istotnych kompetencji managera produktu należy umiejętność komunikacji, pracy zespołowej i  zarządzanie projektem. Karierę w obszarze zarządzania produktem w bankowości detalicznej mogą realizować zarówno absolwenci, którzy rozpoczynają pracę w tym dziale na stanowiskach asystenckich lub pracownicy innych działów banku, np. marketingu, sprzedaży czy ryzyka, ale pod warunkiem, że posiadają kompetencje i wiedzę wymaganą na stanowisku managera produktu.

Perspektywy rozwoju

Manager produktu jest stanowiskiem eksperckim, ale łączy w sobie również kompetencje z obszaru zarządzania projektem. Perspektywy awansu w przypadku tego stanowiska dotyczą takich stanowisk, jak starszy manager produktu lub dyrektor ds. produktów, a następnie poziomu zarządu banku. Osoby, które zdobyły doświadczenie na stanowisku managera produktu, mogą kontynuować karierę w innych działach banku na stanowiskach kierowniczych, np. w dziale marketingu lub ryzyka. 

Wynagrodzenie

Miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku managera produktu (product managera) w bankowości, to:

dolny kwartyl mediana górny kwartyl
15 000 zł 17 000 zł 25 000 zł

Źródło: Hays Poland Raport Płacowy 2024.