Temat tygodnia
M.in. o tym, co wspólnego ma praca w obszarze ryzyka w banku z lotem helikopterem.
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

FIA (Foundations in Accountancy)

Choć FIA jest odrębną kwalifikacją, część egzaminów pokrywa się z egzaminami obowiązkowymi podczas ubiegania się o kwalifikację ACCA. Dlatego też posiadacze certyfikatu FIA zainteresowani zdobyciem ACCA zwolnieni są z egzaminów F1, F2 oraz F3.
Kategoria: Księgowość
30.12.2013

FIA (Foundations in Accountancy) to międzynarodowa kwalifikacja z dziedziny rachunkowości.

Dane podstawowe

Kwalifikacja FIA przyznawana jest przez ACCA - Association of Chartered Certified Accountants – organizację specjalizującą się w egzaminowaniu i wydawaniu certyfikatów w zakresie finansów. ACCA posiada oddziały na terenie całej Europy, m.in. w Polsce. Choć Foundations in Accountancy jest odrębną kwalifikacją, jej materiał częściowo pokrywa się z zakresem wymaganym podczas przystępowania do egzaminów certyfikacyjnych ACCA. Dlatego też posiadacze kwalifikacji FIA, ubiegając się o certyfikat ACCA zwolnieni są z egzaminów F1, F2 oraz F3.

Zakres

Ubiegając się o certyfikat FIA, w przeciwieństwie do certyfikatu ACCA, kandydat nie musi posiadać wyższego wykształcenia, a jedynie ukończoną szkołę średnią.

Aby otrzymać kwalifikację FIA należy przystąpić do 9 egzaminów i uzyskać wynik z każdego z nich na poziomie co najmniej 50%.

Egzaminy podzielone zostały na 4 kategorie:

Introductory Certificate:

FA1 : Recording Financial Transactions;

MA1 : Management Information.

Intermediate Certificate

FA2 : Maintaining Financial Records;

MA2 : Managing Costs and Finances.

Diploma

FAB : Accountant in Business;

FMA : Management Accounting;

FFA : Financial Accounting.

CAT Qualification (wybrane 2)

FAU : Foundations in Audit;

FTX : Foundations in Taxation;

FFM : Foundations in Financial Management.

Egzaminy odbywają się dwa razy w roku – w czerwcu oraz w grudniu.  Koszt przystąpienia do egzaminów jest bardzo zróżnicowany. Ceny wahają się między 48 a 225 funtów, a na różnice wpływa kategoria, do której przyporządkowany został egzamin oraz termin zgłoszenia. 

Organizowaniem kursów przygotowujących do egzaminów certyfikacyjnych FIA zajmuje się BPP Professional Education – brytyjska organizacja posiadająca oddziały m.in. w Polsce w Krakowie i Warszawie, gdzie istnieje możliwość zapisania się zarówno na zajęcia w formie stacjonarnej, jak i kursy online.

Perspektywy rozwoju

Kwalifikacja FIA przeznaczona jest dla studentów i absolwentów szkół wyższych, którzy wkraczają na rynek pracy. Mniej wymagająca od kwalifikacji ACCA, jest poświadczeniem posiadania szerokiej wiedzy teoretycznej w zakresie księgowości, a także podstawowej wiedzy w zakresie podatków i audytu. Polecana jest osobom, które planują ubieganie się o uzyskanie kwalifikacji ACCA w przyszłości.

Opracowanie na podstawie The Association of Chartered Certified Accountants.

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć