Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

3 x CV, czyli jak napisać CV chronologiczne, funkcjonalne lub kreatywne

Zobaczcie, czym różni się CV chronologiczne od funkcjonalnego czy kreatywnego: które wybrać i jak je napisać, by zaskarbić sobie przychylność rekrutera.
Kategoria: Poradnik kariery
15.11.2018

CV to podstawowy dokument, który jest wykorzystywany w procesie rekrutacji. Odpowiednia redakcja, czy jak uważają inni – autopromocja w CV, może być kluczem do sukcesu i w konsekwencji otwartym zaproszeniem na rozmowę o pracę. Jak zaznaczyć swoje mocne strony, schować w cień te słabsze i wykreować swoją osobę na superbohatera danej rekrutacji? Zacznijcie od zastanowienia się nad najlepszą formą CV. 

– Forma CV ma znaczenie przede wszystkim dlatego, że ten dokument jest wizytówką potencjalnego pracownika. Wiele zależy od zainteresowania stanowiskiem i liczby aplikacji, ponieważ im większa konkurencja, tym bardziej rośnie znaczenie detali. Na pewno jednak szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmową kwalifikacyjną maleją, jeśli osoba rekrutująca musi poświęcić dużo czasu, żeby odnaleźć kluczowe informacje w CV kandydata – mówi Witold Górczyński, Senior Consultant w Hays Poland.

CV chronologiczne

CV chronologiczne to rodzaj życiorysu, z którym rekruterzy spotykają się najczęściej. W CV tego typu najwięcej miejsca poświęca się opisaniu historii zatrudnienia i wykształcenia, w odwróconym porządku chronologicznym. W ten sposób rekruter, gdy spojrzy na dane CV na samej górze aplikacji znajdzie najaktualniejsze informacje, które najbardziej go interesują.

Opis przeszłości zawodowej kandydata powinien mieć swój ustalony schemat zapisu, np. 

[Data rozpoczęcia pracy]-[Data zakończenia pracy]: [Nazwa firmy], [Nazwa stanowiska]
[Opis obowiązków na danym stanowisku]

CV chronologiczne to idealny typ CV dla osób, które mają bogate doświadczenie zawodowe i mogą pochwalić się rozwojową ścieżką kariery bez dłuższych przerw czy luk w życiorysie. Dzięki takiej formie zapisu – czytelnej i przejrzystej, rekruter będzie mógł łatwo prześledzić drogę zawodową kandydata, by poznać jego główne motywacje do rozwoju. 

– W finansach preferowana jest forma chronologiczna, pokazująca w uporządkowany sposób życiorys zawodowy. Bardzo często pracodawcy poszukują u kandydatów cech takich jak sumienność, dokładność i dobra organizacja, więc CV zawierające informacje w określonym schemacie (data, firma, stanowisko, zakres obowiązków) to dodatkowa szansa na ich pokazanie – mówi Witold Górczyński. 

CV funkcjonalne

W tym rodzaju CV chronologia nie ma znaczenia. Głównym jego celem jest przedstawienie wybranych kwalifikacji, umiejętności oraz doświadczenia kandydata pod kątem przyszłej pracy. W związku z tym jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się przekwalifikować lub mają luki w doświadczeniu (np. urlop wychowawczy, pracę niezwiązaną z dotychczasową ścieżką zawodową). 

Przygotowanie CV, w którym na pierwszym miejscu opisane byłyby kompetencje kluczowe dla kandydata nie jest proste. Największą trudność może sprawić zachowanie przejrzystego, czytelnego układu. Dodatkowo, należy uważać, by takie CV nie stało się laurką pełną pustych haseł bez pokrycia. Rekruter nie powinien odnieść wrażenia, że kandydat chce jakieś dane zataić. Dlatego oprócz spisu zalet, należy zadbać o ich dobrą oprawę – najlepiej w formie faktów. 

Funkcjonalne CV zdarzają się coraz częściej, choć są nadal w mniejszości. Ich wadą dla wielu osób jest mała uniwersalność. W przypadku aplikacji osób posiadające doświadczenie w wielu organizacjach na różnych stanowiskach, dotarcie do informacji o posiadanych kompetencjach oraz przyporządkowanie ich do odpowiedniego okresu w karierze, jest bardzo trudne. Taka forma utrudnia również prześledzenie kariery i rozwoju kandydata – mówi Witold Górczyński. – Z drugiej strony, warto rozważyć CV funkcjonalne – przynajmniej częściowo, jeśli dzięki temu uwypuklone zostaną aspekty kluczowe dla danej rekrutacji. Zachęcam jednak do formy łączonej – najpierw wymienienia kluczowych z punktu widzenia danego stanowiska elementów, później przejście do formy chronologicznej. Wówczas elementy istotne dla kandydata zostają lepiej zaprezentowane, a CV nie straci na przejrzystości.

CV kreatywne

O ile w powyższych dwóch formach CV: funkcjonalnym i chronologicznym można pisać o porządku, pewnych zasadach czy układzie, o tyle CV kreatywne ucieka od wszelkich konwenansów i - zgodnie z nazwą - pozwala autorowi CV na wykazanie się w pełni swoją kreatywnością. Można rzucić wodze fantazji i stworzyć najbardziej niestandardowe CV, jakie kiedykolwiek widzieliście. Kolory, wykresy, rysunki - wszystkie chwyty dozwolone. Mało tego - takie CV wcale nie musi się mieścić na kartce papieru! 

Oczywiście CV kreatywne nie jest dobrym pomysłem w rekrutacjach do wszystkich branży. Do tych finansowych? Raczej, a na pewno nie!

Za to ciekawy pomysł na CV i nietypową koncepcję na przedstawienie swoich dokonań i kwalifikacji powinni docenić rekruterzy z branży kretywnych: reklamowych, artystycznych czy medialnych. 

Przykłady różnych form CV

Poniżej przedstawiamy różne formy CV: chronologiczne, kreatywne i funkcjonalne. Wszystkie szablony zostały wykonane w programie Canva. Idealne CV można przygotować nawet w programie Word - rekruterzy, przynajmniej z branży finansowej, wysoko cenią to narzędzie. 

Źródło: S. Konik, J. Wydra, "Praca wymarzona. Jak ją skutecznie znaleźć?", 2014. 

Ekspert: Witold Górczyński
Senior Consultant Hays Poland

Ekspert Hays Poland, związany z poznańskim oddziałem firmy. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w zarządzaniu i rekrutacjach na stanowiska menedżerskie średniego i wyższego szczebla. Obecnie specjalizuje się w projektach z zakresu szeroko pojętych finansów. Posiada również doświadczenie w szkoleniach związanych z procesem rekrutacji.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również