Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z ABB Business Services. Rekrutacje w 2020 roku

Zobacz oferty pracy

Marcin Kwiecień, Talent Acquisition Partner w ABB Business Services opowiada o tym, jak przygotować się do wideorozmowy kwalifikacyjnej od strony technicznej i merytorycznej.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
21.05.2020
Fot. Unsplash
Zobacz
oferty pracy

Rozmowy kwalifikacyjne

1. W jaki sposób przebiegają obecnie rozmowy kwalifikacyjne prowadzone w Państwa firmie?

Marcin Kwiecień, Talent Acquisition Partner w ABB Business Services: W związku z aktualnymi ograniczeniami i w trosce o komfort naszych kandydatów prowadzimy głównie rekrutacje online. Organizujemy wideorozmowy, które zastąpiły tradycyjne spotkania rekrutacyjne w naszym biurze. W takiej rozmowie może uczestniczyć kilka osób z ABB. Zwykle też prosimy kandydatów o włączenie kamery.

Przygotowanie do wideorozmowy (aspekty techniczne)

2. Jak przygotować się do wideorozmowy kwalifikacyjnej?

Mimo że sam charakter rozmowy jest trochę inny, zachęcam do równie dobrego przygotowania się jak do tradycyjnego spotkania. W związku z nowymi okolicznościami, z pewnością warto przetestować wcześniej połączenie internetowe i zasięg oraz sprawdzić, czy mamy możliwość odbycia swobodnej rozmowy. Rekomenduję także sprawdzić samo narzędzie, które posłuży do organizacji spotkania. 

Zachęcam do upewnienia się, że dobrze nas słychać (tutaj szczególnie pomocne mogą okazać się dobre słuchawki z mikrofonem) i widać. A skoro o widoczności mowa, nie zapominajmy o tym, jak się prezentujemy w oku kamerki. Mimo że rozmowa odbywa się z domu, należy zadbać o profesjonalny i schludny wygląd zarówno nas samych, jak i naszego otoczenia.

Gdy już wiemy, o której godzinie ma odbyć się rozmowa, warto zadbać o ciszę w domu (o ile oczywiście jest to możliwe), czyli znaleźć odpowiednie miejsce i wyciszyć telefony. Natomiast pozostałe wskazówki są niezmienne.

Przygotowanie do rozmowy o pracę od strony merytorycznej

3. Jak w takim razie, od strony merytorycznej, powinni przygotować się kandydaci do rozmów kwalifikacyjnych, niezależnie od tego, czy są one prowadzone online czy w biurze?

Zachęcam do zapoznania się z profilem firmy, jej działalnością, wartościami i osiągnięciami.

Warto ponownie przeczytać opis roli i, jeśli nie wszystko jest zrozumiałe, zrobić małe „śledztwo” starając się zrozumieć codzienne obowiązki: z czego one wynikają i na co mają wpływ.

Można też przygotować listę pytań dotyczących niejasnych kwestii. Ponieważ znaczna część rozmowy rekrutacyjnej jest prowadzona w języku angielskim, przygotowanie się pod kątem językowym zawsze będzie pomocne.

Przed rozmową zachęcam też do ustrukturyzowania swojego wcześniejszego doświadczenia zawodowego oraz przemyślenia dobrych przykładów obrazujących odniesione sukcesy i pozytywnie rozwiązane trudne sytuacje. Potem pozostaje już tylko pojawienie się na rozmowie z motywacją, zaangażowaniem i dobrą energią.

Kluczowe umiejętności kandydatów

4. W sieci jest dużo poradników na temat tego, jakie umiejętności powinien zaprezentować kandydat na rozmowie o pracę. Czy jest coś, na co szczególnie zwracają Państwo uwagę?

Myślę, że odpowiadając na to pytanie, warto odnieść się do wartości ABB, jakimi są: Collaboration & Trust (Współpraca i zaufanie), Customer Focus & Quality (Koncentracja na kliencie i jakość), Ownership & Performance (Poczucie współwłasności i efektywność), Innovation & Speed (Innowacyjność i szybkość w działaniu) oraz Safety & Integrity (Bezpieczeństwo i uczciwość w biznesie). Podczas spotkań rekrutacyjnych, poza badaniem poziomu wiedzy i doświadczenia kandydata, równie istotny jest dla nas aspekt zachowań i prezentowanych wartości, tożsamych z naszymi, oraz popartych dobrymi przykładami.

Poszukiwani pracownicy

5. Na jakie stanowiska prowadzą Państwo obecnie najwięcej rekrutacji?

Dynamika środowiska i rynku jest bardzo wysoka. Na naszej stronie abb.pl/kariera można znaleźć listę aktualnie otwartych stanowisk. W tym momencie mamy najwięcej otwartych rekrutacji w obszarze Finansów.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Marcin Kwiecień
Senior Talent Acquisition Partner ABB Global Business Services

Absolwent Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Fotografii. Od 8 lat zajmuje się doradztwem personalnym oraz rekrutacją dla dużych firm, głównie w obszarze finansów. W ABB pracuje w roli Senior Talent Acquisition Partnera, będąc odpowiedzialnym za koordynację procesów rekrutacyjnych.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również