Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z Commerzbanku. Rekrutacje w 2021 roku

Małgorzata Pachlińska, IT Recruitment Specialist w Commerzbanku zdradza plany rekrutacyjne firmy na 2021 rok a także opowiada o tym, jak przebiega proces rekrutacji i pierwsze dni nowego pracownika.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
31.05.2021
Fot. Kaboompics

1. Jak przebiega proces rekrutacji w Państwa firmie? Czy zaszły jakieś zmiany?

Małgorzata Pachlińska, IT Recruitment Specialist w Commerzbanku: Proces rekrutacyjny w naszej firmie jest dla kandydata prosty i przejrzysty. Staramy się działać szybko i na bieżąco odpowiadać na wszystkie pytania czy wątpliwości uczestnika procesu.

Po przeanalizowaniu profili, kontaktujemy się z wybranymi osobami i umawiamy się na 25-30 minutowy screening telefoniczny poświęcony rozmowie na temat naszej organizacji, projektów i doświadczenia kandydata oraz kierunkowi jego potencjalnego rozwoju. Na tym etapie też, omawiamy kwestie organizacyjne, takie jak oczekiwania finansowe czy okres dostępności oraz weryfikujemy znajomość języka angielskiego. Następnie, jeśli pierwszy etap zakończy się pomyślnie, kandydat otrzymuje zaproszenie na rozmowę właściwą – czyli spotkanie z Managerem zespołu oraz rekruterem technicznym. Osoby te, są oczywiście przedstawicielami zespołu projektowego, którym kandydat jest najbardziej zainteresowany.

Aktualnie z powodów pandemicznych, wszystkie nasze rekrutacje odbywają się w trybie online! Jest to bardzo duże ułatwienie i sposób ten cieszy się olbrzymią aprobatą wśród naszych kandydatów. Po przeprowadzeniu wszystkich kroków, mamy 2 tygodnie na feedback, czyli dostarczenie szczegółowej wiadomości zwrotnej.

2. Jakie są Państwa plany rekrutacyjne w 2021 roku?

Nasze plany rekrutacyjne są jak zwykle bardzo ambitne, nasz oddział jest w trakcie nieustającego wzrostu. Z tego względu w maju ubieglego roku otworzyliśmy dodatkowe biuro! Nadal poszukujemy całego przekroju specjalistów – jako, że pracujemy w SCRUMIE staramy się kompletować całe profesjonalne zespołu od Javowców, poprzez testerów, Scrum Masterów, Product Ownerów czy Business Analityków.

3. Na jakich zasadach pracownicy Commerzbanku mogą pracować zdalnie?

Praca zdalna na ten moment to nasz chleb powszedni, ale radzimy sobie świetnie z tym wyzwaniem. Używamy komunikatorów do połączeń video, nie tylko tych związanych z pracą, ale również tak zwanych „online caffé sessions”, żeby mimo trudnych okoliczności utrzymywać przyjacielskie relacje w z zespołach. Interakcje i wspólne rozmowy są niezwykle ważne.

4. Jak wygląda onboarding nowego pracownika w Państwa firmie?

Onboarding nowego pracownika odbywa się zwykle z początkiem miesiąca w siedzibach naszej firmy. Zaczyna się o 9 rano i trwa kilka godzin. W ich trakcie, przewidziane są niezbędne spotkania takie jak np. szkolenie BHP, ale uwzględnione są również części integracyjne, takie jak chociażby lunch czy kawa z zespołem – oczywiście z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków ostrożności związanych z sytuacją pandemiczną. Tego dnia nowy pracownik poznaje biuro, otrzymuje niezbędny do pracy sprzęt. To zapewne bardzo emocjonujący, ale niezwykle potrzebny dzień!

Onboarding to nie tylko pierwszy dzień – to tak naprawdę pierwszych kilka miesięcy pracy, dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby nasz nowy pracownik czuł się jak najlepiej zaopiekowany.

Wspiera nas aplikacja onboardingowa, która zbiera wszystkie najważniejsze punkty i wiedzę, którą warto zdobyć na „dzień dobry”.

Stawiamy na transparentny feedback i zachęcamy do bieżącego sygnalizowania swoich potrzeb, żebyśmy mogli błyskawicznie zareagować, czy to w kwestii samej organizacji pracy, czy nowego projektu. Po miesiącu spotykamy się ponownie, by przeanalizować początki zatrudnienia. Wynika to z naszej nieustającej chęci rozwoju i dopasowania się do bieżących potrzeb naszych pracowników.

5. Jakie możliwości współpracy oferują Państwo studentom?

Mamy wiele możliwości współpracy dla stażystów. Naszą dumą jest wewnętrzny program stażowy „TalentBank”, który kierujemy do osób stawiających pierwsze kroki w świecie profesjonalnej pracy. Szukamy młodych talentów: dociekliwych, myślących niestandardowo i chętnych do nauki. U nas każdy głos się liczy i ma wpływ na cyfrowy świat Commerzbanku, dlatego liczymy na pasję i samodzielność. W zamian oferujemy ogromną dawkę wiedzy, indywidualnie przemyślane ścieżki rozwoju, bogaty pakiet szkoleń i wsparcie mentora.

Współpracujemy także z Politechniką Łódzką. W ramach „Projektu Innowacja” studenci mogą zaliczyć jeden z przedmiotów poprzez pracę z nami przez jeden semestr. To świetny sposób, by wspólnie stworzyć nietuzinkowy projekt, ale też pokazać studentom, że środowisko akademickie i świat biznesu są sobie bardzo bliskie, a wiedza zdobywana na studiach znajduje mnóstwo zastosowań w praktyce. Dzięki współpracy z miastem Łódź bierzemy także udział w programie staży wakacyjnych „Młodzi w Łodzi”. Wierzymy w potencjał osób stojących u progu kariery, dlatego sukcesywnie rozwijamy naszą ofertę skierowaną także do tej grupy.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Małgorzata Pachlińska
IT Recruitment Specialist Commerzbank

Rekruter z 5-letnim doświadczeniem w obszarze rekrutacji w sektorze IT. Od dwóch lat związana z Commerzbankiem, wcześniej pracowała jako Global IT Sourcer w firmie TomTom oraz jako Employer Branding & Recruitment Specialist w łódzkim oddziale STX Next. Zajmuje się koordynowaniem procesów rekrutacyjnych oraz budowaniem wizerunku pracodawcy. Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu łódzkiego.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również