Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z DSV International Shared Services

Patrycja Boczkowska, Senior Recruitment Specialist, opowiada o szczegółach procesów rekrutacji w DSV International Shared Services i o tym, na co warto zwrócić uwagę, aby odnieść sukces.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
13.05.2019
Fot. Joshua Earle / Unsplash

Proces rekrutacji

Redakcja: Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie? 

Patrycja Boczkowska, Senior Recruitment Specialist: Proces rekrutacji do DSV ISSC jest podzielony na kilka etapów.

Pierwszym w nich jest selekcja CV kandydatów i kontakt telefoniczny rekrutera z wybranymi osobami. Selekcja odbywa się na bieżąco, więc czas od wysłania CV do otrzymania telefonu jest zazwyczaj bardzo krótki.

Analizując aplikacje, zawsze staramy się wziąć pod uwagę wszystkie otwarte w danym momencie procesy rekrutacyjne i ewentualnie zaproponować kandydatowi inny proces, bardziej pasujący do jego profilu. Podczas tej pierwszej rozmowy telefonicznej staramy się poznać oczekiwania kandydata w stosunku do nowego pracodawcy – w tym finansowe oraz jego dostępność. W związku z tym, że język angielski jest naszym językiem korporacyjnym, zawsze zadajemy także kilka pytań w tym języku, aby wstępnie zweryfikować jego poziom. 

Kolejnym etapem jest zazwyczaj bezpośrednie spotkanie rekrutacyjne. Bierzemy pod uwagę także wideo-konferencję, jeżeli kandydat jest spoza Warszawy. Bardzo często proces rekrutacji jest jednoetapowy i kończy się po pierwszym spotkaniu, jednak to zależy od stanowiska i danego procesu. Rekrutacja może obejmować także drugi etap czy wypełnienie testu osobowościowego.

Decyzję o zatrudnieniu zawsze przekazujemy w ciągu maksymalnie dwóch tygodni, jednak staramy się, aby ten czas był dużo krótszy.

Rynek pracy dynamicznie się zmienia, dlatego też wciąż udoskonalamy i dostosowujemy nasze procesy do aktualnych potrzeb rekrutacyjnych. Zaczęliśmy organizować „Speed Recruiting Event” na który zapraszamy w momencie zwiększonego zapotrzebowania na nowych prawników, podczas m.in przejmowania nowych procesów przez DSV ISSC.

Stworzyliśmy także ankietę Candidate Experience, której celem jest zbieranie opinii naszych kandydatów na temat przebytego procesu rekrutacji. Ich analiza umożliwia nam nieustanny rozwój i udoskonalanie naszych działań.

Znajomość języków obcych

2. Znajomość których języków obcych jest mile widziana bądź wymagana w Państwa firmie? Jak jest weryfikowana w procesie rekrutacji?

Pracujemy w międzynarodowym środowisku, a naszym językiem korporacyjnym jest angielski – wykorzystujemy go w codziennej komunikacji. Jednak poziom, który wymagamy od naszych kandydatów jest różny i zależy od konkretnego procesu rekrutacji. Co ważne, wszystkim pracownikom oferujemy możliwość udziału w bezpłatnych zajęciach Business English, więc kandydaci nie powinni się obawiać 😊. Angielski weryfikowany jest zawsze podczas rozmowy rekrutacyjnej, następnie po zatrudnieniu – przez metodyka, który dopasowuje pracownika do konkretnej grupy.

W strukturach  DSV ISSC w Warszawie są także zespoły posługujące się innymi językami, m.in. niemieckim, szwedzkim, duńskim, francuskim, hiszpańskim, tureckim czy też rosyjskim. Zachęcamy więc do aplikowania każdego, kto chciałby wykorzystywać znajomość języków obcych w codziennej pracy.

Pytania, które padają na rozmowie o pracę

Jakie pytanie zawsze pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych w Państwa firmie?

Podczas rozmów rekrutacyjnych z całą pewnością pojawią się pytania o motywację do pracy w danym zespole, w firmie DSV czy też w konkretnym obszarze. Rekruter zada także pytania „miękkie”, dotyczące osobowości kandydata, m.in. mocnych stron, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Podczas rozmowy weryfikowane jest także doświadczenie zawodowe kandydatów. W zależności od stanowiska, mogą również pojawiać się pytania techniczne, sprawdzające poziom wiedzy i kompetencji.

Ważna jest dla nas także motywacja do współpracy, umiejętność pracy w grupie oraz poznanie oczekiwań kandydata w stosunku do stanowiska czy przełożonego.

Formy integracji pracowników

Jakie są formy integracji pracowników w Państwa firmie? 

Bardzo ważne jest dla nas, aby wśród pracowników panowała dobra i przyjacielska atmosfera, dlatego każdy zespół, co kwartał, ma możliwość zorganizowania wyjścia integracyjnego. Pomysły na spędzenie tego czasu są różnorodne tematycznie, na przykład mój zespół podczas ubiegłej integracji zorganizował przejażdżkę zabytkowym autobusem po Pradze.

Oprócz spotkań kwartalnych, raz do roku odbywa się impreza świąteczna dla wszystkich pracowników firmy.

Wspieramy także aktywność fizyczną naszych pracowników, którzy mają możliwość dołączenia do grup sportowych. W tym momencie są to: grupy piłki nożnej, badmintona, biegowe oraz rowerowe. Być może w przyszłości powstaną kolejne.

Jako firma staramy się także angażować pracowników w akcje CSR – co roku organizujemy zbiórkę prezentów dla jednego z Warszawskich Domów Dziecka, a także dołączamy do Akcji Szlachetnej Paczki.

Najnowszą inicjatywą pracowników jest grupa „planszówkowa”. Pracownicy spotykają się raz w tygodniu i wspólnie grają w gry planszowe.

Nowe biuro DSV na Mokotowie, do którego przeniesiemy się już na początku 2020 roku, jeszcze bardziej ułatwi integrację zespołów. Będziemy mogli korzystać ze wspólnej siłowni, elastycznych przestrzeni do wspólnej pracy, licznych „coffee point”. Na każdym z siedmiu pięter znajdą się „strefy tematyczne”. gdzie będą spotykać się osoby pracujące w różnych zespołach.

Ostatnia rada przed rozmową o pracę

Jaką radę dałaby Pani naszemu czytelnikowi, który chwilę po przeczytaniu tego wywiadu będzie miał właśnie rozmowę kwalifikacyjną w Państwa firmie?

Przyszłemu kandydatowi powiedziałabym, że najważniejsze jest pozytywne nastawienie oraz zaangażowanie w pracę. Niemniej jednak, zdecydowanie warto przygotować się do takiej rozmowy, zaznajomić z profilem firmy oraz specyfiką działania SSC. 

Staramy się, aby rozmowy rekrutacyjne przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze, a najwyższe standardy DSV w tym zakresie potwierdza nasze członkostwo w Koalicji Przyjaznej Rekrutacji.

Zachęcam się do zapoznania się z profilem firmy i informacjami o rekrutacji na stronie www.kariera.pl.dsv.com

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Patrycja Boczkowska
Senior Recruitment Specialist DSV International Shared Services
Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również