Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z IBM BTO Business Consulting Services

Artur Lewandowski, Talent Acquisition Partner, opowiada o tym, jakie umiejętności miękkie są najwyżej cenione u kandydatów, którzy chcą objąć stanowiska związane z finansami oraz jak w trakcie rekrutacji w IBM BTO BCS jest weryfikowana znajomość języków obcych.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
21.02.2019

Proces rekrutacji

Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie? Czy jest stały od lat?

Artur Lewandowski: Tak, od lat stawiamy na prosty i szybki proces rekrutacji, by nie narażać kandydatów na wiele dodatkowych etapów. W przypadku stanowisk finansowych ograniczamy się do jednego spotkania i staramy się, by była to obustronna wymiana informacji – oprócz zadawania pytań przekazujemy też jak najwięcej informacji o firmie i stanowisku.

Języki obce

Znajomość których języków obcych jest mile widziana bądź wymagana w Państwa firmie? Jak jest weryfikowana w procesie rekrutacji?

Na co dzień pracujemy z kilkudziesięcioma różnymi krajami świata, więc oczywiście znajomość języków jest dla nas kluczowa. Na wielu stanowiskach wystarczy język angielski, ale mile widziane są także najpowszechniejsze języki europejskie, takie jak niemiecki, francuski, włoski czy hiszpański, ale również te rzadziej w Polsce spotykane, jak hebrajski czy chiński

Podczas rekrutacji stosujemy testy językowe, ale najważniejsza jest dla nas zazwyczaj rozmowa. Oczywiście zawsze zachowujemy sporą dozę elastyczności – niektóre stanowiska wymagają tylko pracy z dokumentami w danym języku, inne uczestniczenia w telekonferencjach i generalnie dużej ilości kontaktu z językiem mówionym, co rzecz jasna wpływa na nasze podejście podczas rekrutacji.

Umiejętności miękkie

Jakie umiejętności miękkie najwyżej cenią Państwo u kandydatów na stanowiska związane z finansami? Czy warto pisać o nich w CV?

Fraza „praca zespołowa” jest już praktycznie wszechobecna, zarówno w opisach stanowisk, jak i CV, przez co może wydawać się oklepanym wyrażeniem, ale ostatecznie niemal wszystkie stanowiska wymagają umiejętności dobrej współpracy w grupie i na pewno zależy nam na zatrudnianiu osób, które są zorientowane nie tylko na indywidualny, ale i zespołowy sukces. Poza tym komunikacja, szczególnie międzykulturowa, pozostaje bardzo istotna w korporacyjnym świecie, w którym trzeba stale pamiętać, że to, co oczywiste w naszym kręgu kulturowym, może być niezrozumiałe dla kogoś z innej części świata.

Pisanie o umiejętnościach miękkich w CV nigdy nie zaszkodzi, ale znacznie ważniejsze jest zaprezentowanie ich na rozmowie.

List motywacyjny

Czy list motywacyjny jest wymogiem w aplikacji do Państwa firmy? Jak go napisać, żeby zyskać przychylność rekrutera?

Zdecydowanie nie wymagamy od kandydatów listu motywacyjnego, ale w niektórych przypadkach może on być bardzo pomocny. Warto na przykład napisać list, gdy ktoś planuje zmianę ścieżki kariery i aplikuje na stanowisko niezwiązane ze swoim wcześniejszym doświadczeniem i wykształceniem. Można w tej formie przedstawić swoje plany zawodowe i wyjaśnić chęć zmiany drogi zawodowej. Wobec dzisiejszego, bardzo dynamicznego rynku pracy, zmiany ścieżki kariery i chęć wejścia do zupełnie nowej branży nikogo nie dziwią, ale można sobie dodatkowo ułatwić taki zwrot, pisząc list, który rozwieje wątpliwości rekrutera i podkreśli, że nie jest to przypadkowa aplikacja, lecz efekt świadomej i z góry zaplanowanej chęci zmiany branży.

Rozwój pracowników

W jaki sposób firma wspiera rozwój swoich pracowników?

Szkolenia na początku pracy są bardzo ważne, ale nie zapominamy też o ciągłym kształceniu i stwarzaniu nowych możliwości dla bardziej doświadczonych pracowników. Inwestujemy zarówno w wiedzę merytoryczną, umiejętności techniczne z zakresu obsługi rozmaitych programów, jak i kompetencje miękkie. Od lat jesteśmy dumni z tego, że większość stanowisk liderskich/managerskich w firmie jest obsadzanych drogą awansu wewnętrznego i stale rozbudowujemy programy pozwalające osobom z potencjałem liderskim rozwijać się w tym kierunku.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Artur Lewandowski
Talent Acquisition Partner IBM BTO Business Consulting Services

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2013 roku pracuje w branży rekrutacyjnej. W IBM zajmuje się rekrutacją na stanowiska specjalistyczne oraz managerskie w obszarze finansów i IT.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również