Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z MAHLE Shared Services Poland. Rekrutacje w 2021 roku

Karolina Brzezińska, HR Business Partner w MAHLE Shared Services Poland zdradza plany rekrutacyjne firmy na 2021 rok i opowiada o tym, dlaczego tak ceniona u pracowników jest empatia.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
05.05.2021
Fot. Unsplash

1. Jak przebiega proces rekrutacji w Państwa firmie? Czy zaszły jakieś zmiany w związku z pandemią?

Karolina Brzezińska, HR Business Partner w MAHLE Shared Services Poland: Pomimo zmian związanych z pandemią, nie zwalniamy tempa i nadal prowadzimy procesy rekrutacyjne. Zmianie uległa jedynie ich forma. Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo obecnych pracowników, jak również kandydatów nie prowadzimy tradycyjnych spotkań „face to face”. Rekruter, manager, kandydat – wszyscy korzystają z rozwiniętych narzędzi telekonferencji, które sprawnie zastępują tradycyjne metody. Osoby nowo zatrudnione wchodzą od razu w tryb pracy zdalnej, którą będą kontynuować do czasu zakończenia pandemii, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

2. Jakie są Państwa plany rekrutacyjne w 2021 roku?

W związku z ciągłym rozwojem MAHLE Shared Services we Wrocławiu, do końca roku planujemy zwiększyć zatrudnienie o kolejne 80 osób w takich działach jak: finanse i księgowość, kontroling finansowy, sprzedaż, IT oraz HR.

3. Jakie 3 umiejętności miękkie, Pani zdaniem, będą kluczowe u kandydatów do pracy?

Obecna sytuacja zmienia oblicze rynku pracy, co z kolei wymusza konieczność rozwijania kompetencji innych niż dotychczas. Pracodawcy poszukują osób o zdecydowanie większej elastyczności oraz umiejętności szybkiego uczenia się i adaptowania do nowej rzeczywistości.

Ogromnego znaczenia nabrało pojęcie empatii, czyli umiejętności rozpoznawania i wczuwania się w stan emocjonalny drugiej osoby. Poczucie zrozumienia i wsparcia ze strony kolegów z zespołu pozytywnie wpływa na motywację danego pracownika, poczucie własnej wartości, a co za tym idzie także na jakość relacji międzyludzkich.

Zachęcam do rozwijania empatycznego podejścia do drugiego człowieka, ponieważ w sytuacji pandemii staje się to wspólną społeczną powinnością.

Empatia nie powinna kojarzyć się z odczuwaniem tego samego co druga osoba, ale ze spojrzeniem oczami drugiego człowieka bez krytycznego oceniania.

4. Znajomość, których programów jest mile widziana lub obowiązkowa w pracy na stanowiskach związanych z finansami?

Głównymi narzędziami są SAP, pakiet Microsoft Office, z naciskiem na Excel oraz VBA. Oczywiście wymagany poziom ich znajomości zależy od stanowiska.

5. Jak wygląda onboarding nowego pracownika w Państwa firmie?

Obecna sytuacja zdefiniowała, że najlepszym w naszym przypadku sposobem radzenia sobie w sytuacji ograniczonych kontaktów międzyludzkich jest organizacja onboardingu za pośrednictwem internetu i przeznaczonych do tego celu narzędzi. Kontakty bezpośrednie ograniczamy do minimum, dlatego w pierwszym dniu pracy przekazujemy nowym pracownikom umowy o pracę oraz niezbędny sprzęt, na którym zainstalowane jest oprogramowanie niezbędne do pracy zdalnej. Organizowany też jest krótki instruktaż, jak korzystać z narzędzi do pracy zdalnej. Drugiego dnia spotykamy się już za pośrednictwem platformy MS Teams, która daje szerokie możliwości pracy i współpracy pomiędzy trenerami a nowo zatrudnionymi pracownikami.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Karolina Brzezińska
HR Business Partner MAHLE Shared Services Poland

Posiada ponad 12 lat doświadczenia w obszarze Human Resources. Z ogromną pasją łączy pracę na polu rekrutacji i zarządzania talentami. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również