Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

3 najlepsze darmowe kursy języka angielskiego online dla początkujących

Zestawienie darmowych kursów języka angielskiego w wersji online dla osób, które nigdy wcześniej nie uczyły się tego języka lub mają już pewną wiedzę, ale chcą powtórzyć sobie podstawy.
Kategoria: Poradnik kariery
07.11.2018

Znajomość języków obcych to dzisiaj standard na rynku pracy. Zapis o choćby podstawowej umiejętności posługiwania się językiem angielskim pojawia się właściwie we wszystkich ogłoszeniach rekrutacyjnych. Tymczasem, jak wynika z najnowszych badań IBRiS, 43% Polaków deklaruje, że nie zna żadnego języka obcego a znajomością angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację może pochwalić się tylko 33% Polaków powyżej 18. roku życia. Lekcje z języka angielskiego odbywają się już nawet w przedszkolach, są też obowiązkowe w szkołach, dlatego w perspektywie kilku lat na pewno będzie można zauważyć wyraźny wzrost poziomu znajomości języków obcych wśród Polaków. 

Dla tych, którzy powszechną edukację mają już za sobą i mogą dzisiejszej młodzieży tylko pozazdrościć możliwości nauki, dobra wiadomość jest taka, że w sieci znaleźć można wiele kursów języka angielskiego, które można wykonać bez wychodzenia z domu albo wprost przeciwnie - właśnie w drodze do pracy czy na uczelnię. Wystarczy dobre łącze internetowe, sprawny laptop lub smatfon i – przede wszystkim – chęć do nauki! 

"Podstawowa" znajomość języka angielskiego, czyli jaka?

Za podstawową znajomość języka obcego nie można przyjąć jedynie umiejętności przedstawienia się czy przywitania. Klasyfikacja przyjęta przez Radę Europy, znana pod nazwą: Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ, ang. Common European Framework of Reference for LanguagesCEFR) szczegółowo określa umiejętności w mówieniu, słuchaniu, czytaniu i pisaniu w języku obcym, wymagane dla konkretnych poziomów - w tym dla poziomu podstawowego A1 i A2.

Zobaczcie, jakich umiejętności może wymagać od Was rekruter, jeśli w CV wpisaliście "podstawową" znajomość języka angielskiego (warto wiedzieć, że skala jest uniwersalna - można ją stosować do oceny każdego języka obcego):

Poziom Opis wymaganych umiejętności
A1
  • rozumie i potrafi stosować podstawowe zwroty potoczne i wyrażenia dotyczące życia codziennego,
  • potrafi przedstawiać siebie i innych, 
  • potrafi formułować pytania z zakresu życia prywatnego, dotyczące np. miejsca, w którym mieszka, ludzi, których zna i rzeczy, które posiada,
  • potrafi prowadzić prostą rozmowę, pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno, zrozumiale i jest gotowy do pomocy.
A2
  • rozumie wypowiedzi i często używane wyrażenia w zakresie tematów związanych z życiem codziennym (są to np.: podstawowe informacje dotyczące rozmówcy, jego rodziny, zakupów, otoczenia, pracy),
  • potrafi porozumiewać się w rutynowych, prostych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie bezpośredniej wymiany zdań na tematy znane i typowe,
  • potrafi w prosty sposób opisywać swoje pochodzenie i otoczenie, w którym życj, a także poruszać sprawy związane z najważniejszymi potrzebami życia codziennego.

Przedstawiamy zestawienie trzech kursów, które pomogą Wam wystartować z nauką języka angielskiego i poznać podstawy. Dla osób, które już kiedyś uczyły się tego języka, przedstawione szkolenia mogą być dobrą okazją do odświeżenia wiedzy. 

Wszystkie wybrane szkolenia są: darmowe i dostępne w wersji online (także do pobrania w formie aplikacji na telefon). 

1. Darmowe kursy języka angielskiego online – Memrise

Memrise to aplikacja, która może być (cytat ze strony internetowej): "w Twojej kieszeni, w Twoim łóżku i na Twoim biurku", czyli wszędzie tam, gdzie Twój telefon. Kurs można ściągnąć smartfon w formie aplikacji mobilnej. Co ciekawe, kurs zawiera liczne nagrania audio i wideo z udziałem native speakerów, dosłownie z ulic Londynu. 

Memrise ma oprócz darmowej, także opcję płatną, wzbogaconą o kilka fajerwerków, które pozwolą na szybszą i jeszcze bardziej efektywną naukę. 

2. Darmowe kursy języka angielskiego online – Duolingo

Duolingo to darmowa platforma językowa, którą można pobrać na telefon w formie aplikacji mobilnej albo otwierać w przeglądarce na komputerze. Program wykorzystuje zasady grywalizacji - pozwala zbierać punkty i bonusy za zaliczone lekcje. Uczestnicy kursu muszą często rozwiązywać zadania, sprawdzać swoją wiedzę i wracać do słówek, które teoretycznie już powinni mieć w pamięci. Jeśli czesto brakowało Wam systematyczności w nauce języków obcych i zapominaliście o lekcjach – Duolingo może Wam notorycznie o nich przypominać, jeśli tylko o to poprosicie, tj. zaznaczycie odpowiednią opcję.

2. Darmowe kursy języka angielskiego online – Elanguages

Kurs został opublikowany na kanale Youtube. W formie krótkich videolekcji zostały przedstawione proste i trudniejsze zwroty powiązane tematycznie (np. słodycze, pieczywo, owoce), które powinny przydać się każdemu, kto chce poznać podstawowe angielskie słówka. Kurs koncentruje się w dużej mierze na nauce słownictwa, mniej na kwestiach gramatycznych. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również