Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Jak pisać CV na stanowiska finansowe?

Dokumenty aplikacyjne wyglądają nieco inaczej w każdej branży, bo różne są wymagania i oczekiwania pracodawców. Jakie elementy są szczególnie ważne przy tworzeniu CV na stanowiska finansowe?
Kategoria: Poradnik kariery
04.07.2017

Tworząc CV, zawsze trzeba mieć przed oczami ofertę pracy, na którą odpowiadamy, i z myślą o koniecznych na danym stanowisku kompetencjach skroić ten dokument na miarę.

Świadomość celu oraz znajomość organizacji, w której chcemy pracować, są niezbędne i pozwolą stworzyć skuteczne dokumenty aplikacyjne. Dlatego, jak w każdym przypadku, pierwszym krokiem jest zdobycie jak największej ilości informacji na temat firmy oraz specyfiki stanowiska, na którym chcesz pracować.

Poznaj przyszłego pracodawcę

Nie jest to trudne, bowiem organizacje, chcąc pozyskać najlepszych kandydatów do pracy, same chętnie dzielą się informacjami na swój temat. W ten sposób możesz poznać kulturę organizacyjną, możliwości rozwoju w danej firmie czy benefity, jakie oferuje swoim pracownikom.

W trosce o dobrze dopasowanych kandydatów firmy zamieszczają również dokładne opisy zakresu zadań i wymaganych kompetencji w samych ofertach, dlatego warto je dogłębnie przestudiować, a także czytać między wierszami, bo na przykład zdolności komunikacyjne mogą oznaczać co innego w przypadku doradcy klienta zamożnego w banku, a co innego w pracy w audycie.

Dodatkowym, cennym źródłem wiedzy mogą być media społecznościowe oraz opinie pracowników o firmie.

Na podstawie pozyskanych informacji możesz wyciągnąć wniosek na temat tego, kogo poszukuje organizacja i jakich kompetencji wymaga od kandydata. Wiedza na temat jej kultury organizacyjnej oraz obszarów i zasięgu działania pomoże Ci również odgadnąć, jakie cechy są mile widziane u jej pracowników – może to być znajomość dodatkowych języków obcych albo wyjątkowe nastawienie na rozwój i innowacyjność.

Wykształcenie, doświadczenie, kompetencje

W branży finansowej, na każdym poziomie stanowiska, liczą się zarówno kompetencje twarde – wiedza i kwalifikacje – jak i określone umiejętności miękkie. W każdym przypadku cenne dla pracodawców w tym sektorze jest także zaangażowanie w pracę oraz gotowość i chęć rozwoju.

Na stanowiskach wstępnych Twoją kartą przetargową może być wykształcenie kierunkowe i dodatkowa aktywność na uczelni, także jednak na tym etapie istotne jest doświadczenie, dlatego zawsze trzeba w CV wymienić praktyki i staże, nawet w innej branży. W tym ostatnim przypadku warto wspomnieć o zdobytych na danym stanowisku umiejętnościach, które mogą przydać się tam, gdzie aplikujemy. Warto dodać, że dziś firmy poszukują pracowników z rozmaitymi podstawami, zatem na wielu stanowiskach wykształcenie kierunkowe nie jest konieczne – ważniejsza jest gotowość do nauki i chęć poznania branży.

Podobnie jest w przypadku kandydatów, którzy zmieniają branżę i choć mają już doświadczenia zawodowe, pochodzą one z innych obszarów niż finanse. Jeśli to Twój przypadek, wiedz, że rekruter zwróci szczególną uwagę na kwalifikacje i doświadczenia możliwe do przeniesienia i zastosowania przy nowych obowiązkach.

Gdy kandydujemy na wyższe stanowiska, kluczowe stają się doświadczenia, a także to, czego się dzięki nim nauczyliśmy. Tym, co powinieneś wyeksponować w CV, jest wiedza techniczna z zakresu zawodu, udokumentowane sukcesy i wartość wniesiona do poprzedniej firmy, a także wszystko to, co świadczy o rozwoju zawodowym. W zależności od stanowiska podkreśl wiedzę o regulacjach, rozumienie potrzeb klienta lub znajomość technik, procedur lub profesjonalnego oprogramowania wykorzystywanego w danej pracy. Jeśli posiadasz certyfikaty i kwalifikacje zawodowe, koniecznie umieść informację o nich w CV.

Czego poszukują pracodawcy?

Niezwykle ważna w branży finansowej jest znajomość sektora. To wiedza biznesowa, a także znajomość organizacji: jej roli, misji, a także wyzwań, ryzyka i szans, jakie istnieją obecnie w branży. Znajomość biznesu świadczy o zainteresowaniu sektorem i zaangażowaniu. Udokumentuj swoje umiejętności zdobyte i wykorzystywane na poprzednich stanowiskach – najlepiej poprzyj je faktami.

Istotne są również kompetencje miękkie, specyficzne dla całej branży, jak i poszczególnych zawodów. To przede wszystkim umiejętności komunikacyjne, tak ważne w finansach, bo pracownik ma tu do czynienia zarówno ze specjalistami, jak i osobami – na przykład inwestorami i klientami – które posiadają niewielką wiedzę o finansach. Dlatego potrzebna jest umiejętność komunikowania treści na różnych poziomach zaawansowania oraz przekazywania wiedzy szybko i efektywnie. Udało Ci się kiedyś osiągnąć sukces dzięki dobrej komunikacji? Pochwal się tym w CV!

Warto podkreślić również umiejętność pracy w zespole. Jest ona dziś wprost niezbędna, ponieważ organizacje stawiają na wyniki zespołów, a nie pojedynczych pracowników. Dlatego szukają ludzi, którzy będą potrafili odnaleźć się w grupie i dobrze funkcjonować w istniejących w firmie strukturach. W cenie jest umiejętność wymiany wiedzy oraz wspólnej pracy w dążeniu do ustalonego celu. Upewnij się, że w Twoim CV nie brakuje przykładów na to, jak efektywnie współpracowałeś w zespole przy rozmaitych projektach.

Stanowiska finansowe wymagają dobrej organizacji pracy. Pracodawcy cenią u pracowników umiejętność zarządzania swoim czasem, ustalania priorytetów, a także pracy nad kilkoma zagadnieniami jednocześnie. Musisz udowodnić, że potrafisz efektywnie działać pod presją czasu, dostarczając wartościowe efekty. Opisz projekty, w których brałeś udział. Pamiętaj, że liczby w CV od razu rzucają się w oczy i są najskuteczniejszymi faktami.

Praca w finansach nie jest kreatywna? Nic podobnego! Kreatywność bardzo liczy się u dzisiejszych kandydatów pod postacią innowacyjnego myślenia i podejścia do problemu. Na dłuższą metę dla organizacji cenni są pracownicy, którzy potrafią proponować usprawnienia i rozwiązania zwiększające efektywność. Jeśli masz takie doświadczenia, na przykład jakiś Twój pomysł został w poprzedniej firmie wykorzystany z powodzeniem do usprawnienia pracy, koniecznie pochwal się tym w CV.

Organizacje działające w sektorze finansowym cenią budowanie relacji: z inwestorami, klientami, partnerami itd. Dlatego u pracowników cenna jest inteligencja emocjonalna, czyli świadomość tego, jak działania i zachowanie wpływa na te relacje. Warte wymienienia w tym kontekście kompetencje to: umiejętność rozwiązywania problemów, współpracy z innymi, negocjacji, zarządzania pracą swoją i innych. Możesz udokumentować te umiejętności, przywołując przykłady zarówno z życia zawodowego, jak i innych obszarów swojej aktywności.

Ważne mogą również okazać się predyspozycje przywódcze, więc jeśli masz takie zdolności i możesz udokumentować sukces na polu przewodzenia innym – w pracy lub w innej dziedzinie życia – nie wahaj się wspomnieć o tym w CV.

Rady od rekruterów

Możesz dodać w CV sekcję „Kluczowe umiejętności”, w której streścisz kompetencje najbardziej pasujące do stanowiska, na które aplikujesz. Możesz rozważyć też „Podsumowanie zawodowe”, przedstawiające Cię na początku CV w kilku zdaniach jako profesjonalistę.

Im więcej wartościowych i pasujących do oferty informacji umieścisz w CV, tym większe będą Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli szczegółów i osiągnięć jest zbyt dużo i Twój dokument aplikacyjny staje się nieczytelny lub za długi, umieść w nim tylko najważniejsze elementy, szczegóły pozostawiając na czas interview.

Dowiedz się więcej:

Poznaj podstawowe zasady jak napisać CV >>

Dowiedz się, jakich błędów unikać >>

Przeczytaj jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej >>

Autor: Barbara Ramza
Redaktor KarierawFinansach.pl

Redaktor serwisu KarierawFinansach.pl

Zobacz również