Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Jak zmienić pracę po wielu latach w jednej firmie?

Współczesny rynek pracy zachęca do dynamicznych zmian. Co jeśli do tej pory postawiłeś na długoletnią współpracę z jednym pracodawcą? Oto jak zmienić pracę po długim czasie w jednej firmie.
Kategoria: Poradnik kariery
13.07.2017

Rekruterzy polecają chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne nawet jeśli nie zamierzamy zmieniać miejsca zatrudnienia, by nie tracić kontaktu z rynkiem pracy i stale ćwiczyć potrzebne na nich umiejętności autoprezentacji.

To naturalne, że w sytuacji, kiedy od kilku lat nie byłeś na żadnym interview, odczuwasz stres. Zmiana pracy po latach spędzonych u jednego pracodawcy stanowi nie lada wyzwanie i wymaga dokładnego przemyślenia i stworzenia strategii. Jeśli podjąłeś już decyzję o odejściu po kilku lub kilkunastu latach, po pierwsze dobrze się do tego przygotuj. Eksperci radzą postawić na pewność siebie, pamiętać o swoich osiągnieciach i otworzyć się na nowe możliwości.

Masz dużą wartość jako pracownik

Doświadczenie zawodowe, wysokie kwalifikacje, wiedza ekspercka w swojej dziedzinie, a przede wszystkim lojalność wobec pracodawcy stanowią obecnie bardzo cenne atuty na rynku pracy. Uświadomienie sobie posiadania obiektywnej wartości jako pracownik pomoże Ci zyskać jakże potrzebną pewność siebie.

Tym, czego prawdopodobnie będziesz się musiał nauczyć, będzie otwartość na zmiany, przystosowanie do nowej sytuacji i przyjęcie innego punktu widzenia. Pomyśl jednak, że jeśli w jednej firmie osiągnąłeś już wszystko, co mogłeś, nowe środowisko i nowe wyzwania będą stanowiły dla Ciebie wspaniałą szansę na ponowny rozwój zawodowy.

Przygotuj się

Tak jak w przypadku uczestnictwa w każdej rekrutacji, zacznij od dobrego przygotowania: poznania potencjalnego przyszłego pracodawcy (być może będziesz mógł zdobyć o nim informacje od swoich kontaktów biznesowych), stworzenia profesjonalnych dokumentów i dobrego przygotowania do opowiedzenia o swoich doświadczeniach, ale także motywacji.

– Przed spotkaniem warto poćwiczyć odpowiedzi na pytania, które potencjalnie mogą paść ze strony rekrutera. Istotne jest również odświeżenie standardowej terminologii i wiedzy związanej z branżą – radzi Katarzyna Pączkowska, Executive Manager w Hays Poland.

Podkreśl doświadczenie

Możesz się spodziewać, że duża część rozmowy będzie dotyczyła Twojego doświadczenia. Dobre wrażenie zrobi z pewnością uporządkowana relacja o kolejnych etapach na drodze Twojej kariery. Odpowiadając na pytania, odwołuj się do konkretnych sytuacji i osiągnięć w pracy, a także korzyści, jakie przyniosły one firmie.

– Taka strategia podkreśli, że na przestrzeni lat pracy kandydat nie osiadł na laurach, lecz aktywnie rozwijał się w strukturze firmy. W ten sposób wytłumaczy także swoją motywację do zmiany i pokaże, że wykorzystał wszystkie możliwości rozwoju w obecnej organizacji, co było równoznaczne z decyzją o poszukiwaniu zawodowych wyzwań u innego pracodawcy – komentuje ekspertka Hays.

Twoje doświadczenie przekłada się też na bardzo dobrą znajomość branży – postaraj się pokazać to podczas spotkania. Warto również w kilku punktach zasygnalizować, że jesteś na czasie z trendami w branży, znasz najnowsze regulacje i wiesz, co dzieje się u konkurencji. Jeśli należysz do organizacji zrzeszających specjalistów w danej dziedzinie, nie zapomnij umieścić tej informacji w CV, by potem móc nawiązać do tego podczas rozmowy.

Rada rekrutera: Może warto zainwestować w rozwój i naukę nowych umiejętności? Pomyśl o studiach podyplomowych, nowych kwalifikacjach zawodowych lub kursach, które poszerzą i zaktualizują Twoją wiedzę dziedzinową albo pozwolą Ci zdobyć całkiem nowe kompetencje.

Komunikacja i teamwork

Pamiętaj o cenionych i poszukiwanych obecnie u kandydatów kompetencjach miękkich: umiejętnościach komunikacyjnych, zdolności do pracy w zespole i efektywnej współpracy, a także nawiązywaniu relacji.

Zdaniem Katarzyny Pączkowskiej należy podkreślać sytuacje, które wymagały nawiązania relacji z osobami nieznajomymi, np. praca projektowa, prowadzenie szkoleń dla nowo przyjętych pracowników oraz uczestnictwo w biznesowych konferencjach. – Warto wcześniej przygotować przykład sytuacji, w której udało się szybko zbudować dobrą relację na gruncie zawodowym, co zaowocowało sukcesem – radzi ekspertka.

Elastyczność i otwartość

Jako doświadczony, kompetentny specjalista z pewnością będziesz miał nowej firmie dużo do zaoferowania. Możesz to pokazać, gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter poprosi Cię o ustosunkowanie się do konkretnej sytuacji lub zaproponowanie rozwiązania problemu dotyczącego pracy na danym stanowisku. Podczas odpowiedzi na takie pytanie dobrze z jednej strony odnosić się do swojego doświadczenia i wiedzy, ale z drugiej zaprezentować też świeże, innowacyjne podejście do tematu.

Dlaczego? Potencjalny pracodawca może spodziewać się, że po latach spędzonych w jednej organizacji i działaniu wedle przyjętych w niej standardów, będziesz miał trudności z zaadaptowaniem się do nowej sytuacji i zaakceptowaniem nowych dla Ciebie praktyk i procedur.

Warto zatem zapewnić rekrutera o otwartości na innowacje, elastyczności myślenia i umiejętności poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Opowiedz o sytuacjach, w których zaproponowałeś nowe podejście, o swoich wdrożonych pomysłach. Możesz również zapytać o model operowania firmy lub praktyk postępowania w określonej sytuacji.

Przekonaj pracodawcę

Jeśli Twoje kompetencje opisane w CV skłonią rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną, zostanie Ci tylko przekonanie go do swojej kandydatury. Będziesz miał do tego okazję, ponieważ pytanie o przyczynę zmiany pracy i Twoje motywacje z pewnością pojawi się na rozmowie. Jak na nie odpowiedzieć?

– Istotne jest przekonanie rekrutera, że w życiu zawodowym potrzebujemy zmiany i stąd wynika decyzja o poszukiwaniu nowej pracy – twierdzi Katarzyna Pączkowska. Warto również wspomnieć o chęci rozwoju zawodowego, aspiracjach i pozytywnych aspektach płynących z nawiązania współpracy z nowym pracodawcą.

Doświadczenie i wieloletni staż pracy u jednego pracodawcy może zapewnić kandydatowi przewagę w rekrutacji, jeśli tylko zostanie odpowiednio przedstawiony.

Źródło: Hays Poland, Jak szukać pracy po wielu latach spędzonych w jednej firmie?

Autor: Barbara Ramza
Redaktor KarierawFinansach.pl

Redaktor serwisu KarierawFinansach.pl

Zobacz również