Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Chcę pracować w BNY Mellon. 5 pytań do rekrutera

Zobacz oferty pracy

Judyta Suwalska, EMEA Talent Acquisition Manager w BNY Mellon podpowiada, jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz wskazuje, jakich błędów nie powinno być w perfekcyjnym CV.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
04.04.2022
Zobacz
oferty pracy

Pytanie 1

Jakie błędy najczęściej pojawiają się w CV, które do Pani trafiają?

Judyta Suwalska, EMEA Talent Acquisition Manager: Należy pamiętać zwłaszcza o dwóch podstawowych kwestiach: CV musi być czytelne oraz zawierać aktualne informacje na temat wykształcenia, doświadczenia i posiadanych umiejętności przez kandydata.

Dodając informacje na temat doświadczenia, należy pamiętać o zachowaniu chronologii. Często otrzymujemy CV, w których kandydaci opisują swoje doświadczenie zaczynając od pierwszej pracy. Obszerny opis zakresu ich obowiązków z tego okresu nie jest jednak najważniejszy. Dla pracodawców najbardziej istotne są dwa ostatnie stanowiska, a nie obowiązki, które kandydat wykonywał wiele lat temu. Dlatego najbardziej aktualne doświadczenie powinno znaleźć się wyżej w CV.

Zachęcam też wszystkich do przeczytania swojego CV już po jego napisaniu. Najlepiej poprosić znajomego, aby spojrzał na dokument, który chcemy wysłać potencjalnemu pracodawcy. Zdarza się, że CV które do nas trafiają zawierają wiele literówek. Takie CV może nie zostać wzięte pod uwagę, zwłaszcza jeśli chwalimy się w nim swoją dokładnością czy aplikujemy na stanowisko, gdzie dbałość o detale jest kluczowa. 

Pytanie 2

Coraz częstszą praktyką kandydatów jest dodanie w CV kilkuzdaniowego opisu o sobie. Co powinien zawierać taki „profil” kandydata? Czy jest Pani za tym, by dodawanie takiej rubryki stało się standardem?

Jestem jak najbardziej za dodawaniem takiego opisu. Nie jest to jednak niezbędne i z całą pewnością nie odrzucimy CV kandydata, który nie napisze o sobie tych kilku zdań. W profilu kandydata należy zawrzeć odpowiedzi na pytania: dlaczego kandydat zdecydował się na przesłanie swojej aplikacji na to konkretne stanowisko i dlaczego pracodawca powinien zdecydować się na jego zatrudnienie. Podkreślenie motywacji w tym fragmencie jest szczególnie istotne, jeśli chcemy się przebranżowić lub dopiero zaczynamy poszukiwania pracy. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na dodanie tej sekcji w CV, to należy dopasować jej treść do ogłoszenia, na jakie odpowiadamy.

Pytanie 3

Większość rozmów kwalifikacyjnych przeprowadzają Państwo obecnie zdalnie. Czy jest coś, na co szczególnie chciałaby Pani zwrócić uwagę kandydatów?

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na świecie większość rozmów kwalifikacyjnych w BNY Mellon odbywa się zdalnie. Należy pamiętać, że przygotowanie do rozmowy zdalnej musi być na równie wysokim poziomie jak do tej tradycyjnej, która odbywa się w biurze pracodawcy.

Zawsze zachęcam kandydatów, aby dołączyli do spotkania wcześniej i upewnili się, czy aplikacja, z której korzystają jest sprawna oraz czy kamera oraz mikrofon działają bez zarzutu.

Tak jak w przypadku rozmowy tradycyjnej, kandydaci powinni pamiętać o odpowiednim doborze ubioru. Należy również zadbać o to, aby tło było profesjonalne. Obecna technologia umożliwia nam wybór tła lub jego rozmycie.

Pytanie 4

Załóżmy, że jestem kandydatką i wysłałam CV w odpowiedzi na ofertę pracy w Państwa firmie. Co dzieje się dalej? Jaką ścieżkę rekrutacyjną muszę przejść, żeby ostatecznie zostać zatrudniona?

Po przesłaniu aplikacji skontaktuje się z Panią nasz rekruter w celu przeprowadzenia krótkiej rozmowy telefonicznej. Sprawdzimy, czy Pani doświadczenie pasuje do roli, zweryfikujemy również oczekiwania finansowe, dostępność oraz motywację.

Po rozmowie profil kandydata zostaje przesłany do menedżera zatrudniającego. Następnie, po otrzymaniu pozytywnej opinii, umawiamy kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. W zależności od stanowiska, odbywa się od 1 do 4 rund. Po zakończeniu wszystkich rozmów przychodzi czas na podjęcie decyzji i przekazanie informacji zwrotnej.

Pytanie 5

Jakie pytanie zawsze pada na rozmowie o pracę w Państwa firmie? Jak przygotować się do odpowiedzi na nie?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat powinien wykazać się znajomością firmy oraz działu, do którego aplikuje. Serdecznie zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej, na której można znaleźć wiele przydatnych informacji. 

Z całą pewnością należy spodziewać się pytania dotyczącego motywacji. Pytamy, dlaczego kandydatów interesuje praca w naszej firmie i na wybranym przez nich stanowisku.

Standardem są pytania na temat posiadanego doświadczenia i umiejętności. Przygotowując się do rozmowy, należy dokładnie zapoznać się z opisem zakresu obowiązków i wymagań zamieszczonych w ogłoszeniu.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Judyta Suwalska
EMEA Talent Acquisition Manager BNY Mellon

Od ponad 14 lat związana z rekrutacją. Obecnie zarządzająca międzynarodowym zespołem rekrutacyjnym.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również