Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Praca w księgowości – 3 plusy i minusy

Księgowość, dostarczając krytycznych informacji finansowych, jest często uważana za kręgosłup biznesu. Jeśli interesuje cię kariera w dziale księgowości i chciałbyś wiedzieć, jakie są jej największe wady i zalety, czytaj dalej!
Kategoria: Poradnik kariery
07.06.2024
Zdjęcie: Sumudu Mohottige, Unsplash

PLUSY PRACY W KSIĘGOWOŚCI

1. Stabilność zatrudnienia i wysoki popyt na księgowych

Zapotrzebowanie na księgowych już od jakiegoś czasu pozostaje niezmiennie wysokie. Każda organizacja, niezależnie od jej wielkości lub sektora, potrzebuje specjalistów ds. rachunkowości, zdolnych do zarządzania finansami, zapewnienia zgodności z przepisami i a także wglądu w sytaucję finansową przedsiębiorstwa. Rzeczony popyt na specjalistów z księgowości przekłada się na bezpieczeństwo zatrudnienia, czyniąc księgowość stabilnym wyborem zawodowym.

Co więcej, księgowość jest także uważana za zawód stosunkowo odporny na recesję. W okresie spowolnienia gospodarczego firmy i osoby prywatne nadal muszą ostrożnie zarządzać swoimi aktywami, co niekiedy nawet zwiększa zapotrzebowanie na księgowych, którzy mogliby pomóc w radzeniu sobie z wyzwaniami finansowymi. Ta odporność sprawia, że księgowość jest niezawodną ścieżką kariery nawet w czasach niepewności ekonomicznej.

2. Możliwości kariery i rozwoju zawodowego

Specjaliści do spraw księgowość mają do dyspozycji szeroki wachlarz ścieżek kariery. Od księgowości publicznej i korporacyjnej po role w agencjach rządowych i organizacjach non-profit, możliwości są ogromne. Dodatkowo, księgowi mogą specjalizować się w takich obszarach jak np. podatki, audyt i rachunkowość zarządcza, co umożliwia rozwój kariery i specjalizację w rożnych dziedzinach procesów finansowych.

Co więcej, księgowi mają możliwość uzyskania różnych certyfikatów i zaawansowanych stopni naukowych w celu podniesienia swoich kwalifikacji. Certyfikaty takie jak Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Certified Public Accountant (CPA), Certified Management Accountant (CMA) i Chartered Financial Analyst (CFA) mogą otworzyć drzwi do wyższych stanowisk i zwiększyć potencjał zarobkowy. Ponadto, zdobycie zaawansowanych stopni naukowych, takich jak Master of Business Administration (MBA), może jeszcze bardziej zwiększyć perspektywy kariery.

3. Konkurencyjne wynagrodzenia i benefity

Nie moglibyśmy mówić o księgowości, nie wspominając o jednym z jej najważniejszych aspektów - liczbach. A w tym konreketnych wpadku, w cyfrach, które zatrudnieni w tej branży mogą spodziewać się na swoich paskach wypłaty.

Księgowi często cieszą się konkurencyjnymi wynagrodzeniami. Według raportu Hays Poland Raport Płacowy 2024, średnie miesięczne wynagrodzenie księgowego w Polsce wynosiło 9000 PLN, a najlepiej zarabiający zarabiali średnio 12000 PLN. Taki poziom płac może sprawić, że rygorystyczne wymagania edukacyjne i certyfikacyjne będą warte swojej ceny i czasu.

Co więcej, niektóre przedsiębiorstwa w tej branży oferują swoim pracownikom premie i inne zachęty oparte na wynikach. Te dodatkowe nagrody finansowe wyróżniają i motywują pracowników osiągających wysokie wyniki, zapewniając dodatkową motywację  i poczucie, że jesteśmy doceniani przez naszego pracodawcę.

WADY PRACY W KSIĘGOWOŚCI

1. Wysoki poziom stresu i długie godziny pracy

Każdy, kto pracował kiedykolwiek w Accounts Payable (AP), Aaccounts Recievable (AR) czy General Ledger (GL), zapewne może poświadczyć, że księgowi często zmagają się z dużym obciążeniem pracą. Mogłoby się nawet wydawać że księgowi, tak jak szczęśliwi, czasu nie liczą. Jest to szczególnie prawdziwe w okresach szczytowych, takich jak koniec roku podatkowego czy zamknięcie miesiąca – w Polskiej korporacyjnej nomenklaturze znanym także pod legendarnym i nieco złowieszczym terminem closingu. Presja na dotrzymanie deadlinów i przy utrzymaniu wysokiego poziomu dokładności może prowadzić do długich godzin pracy, tzw. overtime (OT). I generować przy tym sporo stresu.

Innym potencjalnie stresującym aspektem tej pracy jest wysoki poziom odpowiedzialności. Błędy w fakturach, płatnościach, sprawozdawczości finansowej lub zeznaniach podatkowych mogą mieć poważne konsekwencje dla firmy i jej kontrahentów.

2. Wyzwania związane z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym

Wspomniany wyżej stres i overtime tworzą wymagające środowisko pracy. Może to niestety odbić się na naszym samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym staje się niekiedy sporym wyzwaniem dla księgowych, szczególnie tych pracujących w księgowości publicznej lub w „ruchliwych” porach roku. Nadgodziny mogą wpływać na nasze życie osobiste, utrudniając znalezienie czasu dla rodziny, hobby i relaksu. Ten brak równowagi może prowadzić do wypalenia zawodowego i niezadowolenia z pracy.

3. Monotonia i ograniczona kreatywność

Wprowadzanie danych, uzgadnianie i przygotowywanie sprawozdań finansowych, itd. – nie ulega wątpliwości, że wiele zadań księgowych jest dość rutynowych. Powtarzalny charakter tych prac może prowadzić do znudzenia i braku satysfakcji, zwłaszcza wśród osób, które preferują dynamiczne i kreatywne środowisko pracy.

Co więcej, znając negatywne konotacje ze zwrotem „kreatywna księgowość”, można by czasem nabrać wrażenia, że kreatywność jest dokładnie tym, czego każdy księgowy powinien unikać! Księgowość jest dziedziną, która wymaga ścisłego przestrzegania zasad i przepisów. Dlatego też ci z nas, którzy rozwijają się w innowacyjnych środowiskach, mogą uznać charakter pracy w księgowości za nieco mało inspirujący.

Rozrachunek – czy praca w księgowości się opłaca?

Kariera w księgowości oferuje wiele korzyści, w tym stabilność zatrudnienia, konkurencyjne wynagrodzenia i możliwości rozwoju zawodowego. Jednak wiąże się ona również z wyzwaniami, takimi jak wysoki poziom stresu, powtarzalność zadań i niezbyt kreatywny charakter obowiązków. Zrozumienie zarówno zalet jak i wad pracy w księgowości może pomóc nam podjąć bardziej świadomą decyzję o planowaniu naszej kariery.

Dla tych, którzy dobrze odnajdują się w ustrukturyzowanych środowiskach, lubią pracować z liczbami i szukają stabilnej i satysfakcjonującej pracy, księgowość może być doskonałym wyborem. Ważne jest jednak, abyśmy byli świadomi potencjalnych wyzwań i dobrze przygotowali się na wymagania zawodu – bez tego, szkoda zachodu.

 

Autor: Kamila Brzezińska
Redaktorka

Absolwentka Filologii Francuskiej na UP, a także Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W MBE zajmuje się głównie redakcją portalu CareersInPoland.com.

W życiu prywatnym Kamila jest miłośniczką dobrej książki i kiepskich filmów, oraz weteranem gier RPG i horror-survivalowych. Od 2016 roku żywi niezdrową fascynację do amerykańskiej satyry politycznej. 

Zobacz również