Temat tygodnia
Krzysztof Mendelowski z Comarch zdradza, co trzeba zrobić, żeby skutecznie rozwijać produkt na wielu rynkach.
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CFA (Chartered Financial Analyst)

Informacje na temat kwalifikacji zawodowej CFA: kursy, zarobki, czas trwania kursów, perspektywy rozwoju. Dowiedz się więcej o kwalifikacji CFA.
Kategoria: Inwestycje
23.08.2012

CFA jest międzynarodową kwalifikacją z dziedziny doradztwa inwestycyjnego.

Dane podstawowe

Kwalifikacje CFA nadawane są przez amerykańskie stowarzyszenie CFA Institute. Jest to najbardziej ceniona i prestiżowa międzynarodowa kwalifikacja z dziedziny doradztwa inwestycyjnego. Członków Instytutu CFA można spotkać w ponad 130 krajach świata. W Polsce licencję tę posiada ponad 420 osób, na świecie jest to ponad 120 tys. Kwalifikacja ta jest rekomendowana osobom, które planują karierę w dziedzinie doradztwa inwestycyjnego, bankowości inwestycyjnej, zarządzania aktywami oraz instrumentami pochodnymi. Więcej można dowiedzieć się na stronie www.cfainstitute.org oraz www.cfa.com.pl. 
 

Zakres

Aby zdobyć kwalifikację CFA należy zdać 3 poziomy egzaminów:

Lista egzaminów: 

Poziom 1:

1. Narzędzia i koncepcje stosowane w wycenie inwestycji i zarządzaniu portfelem;
2. Podstawowe koncepcje dotyczące rynków i instrumentów finansowych;
3. Kodeks Etyczny i Standardy Profesjonalnego Postępowania CFA Institute.

Poziom 2:

1. Wycena aktywów;
2. Wycena i analiza inwestycji;
3. Analiza branż i spółek;
4. Zastosowanie zasad etycznych w praktycznych sytuacjach.

Poziom 3:

1. Zarządzanie portfelami instytucji i indywidualnymi;
2. Standardy prezentacji wyników zarządzania aktywami oraz metody pomiaru wyników inwestycyjnych;
3. Umiejętność zastosowania zasad etycznych w praktycznych sytuacjach.

Trzeba mieć wykształcenie wyższe (co najmniej licencjata/inżyniera) i należy wykazać się czteroletnim doświadczeniem w pracy związanej z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych.

Poziom 1 i poziom 2 to testy jednokrotnego wyboru bez punktów ujemnych. Poziom 3 składa się z testu i części opisowej. 

Czas trwania

W Polsce egzaminy odbywają się dwa razy w roku – w czerwcu (trzy etapy egzaminacyjne) oraz w grudniu (tylko pierwszy etap). W ciągu roku można przystąpić tylko do jednego etapu. W Polsce można zdawać egzamin CFA w Warszawie (wyłącznie w czerwcu). Etap 1 odbywa się w czerwiecu i grudzieniu, a poziom 2 i 3 wyłącznie w czerwcu. W związku z powyższym minimalny okres, w jakim można uzyskać kwalifikacje CFA, to trzy lata. Kandydat ma nieograniczony czas na zdanie wszystkich egzaminów, a do każdego poziomu można podchodzić wiele razy. Egzamin jest w języku angielskim. 

Pierwszy poziom CFA kosztuje około 1000 dolarów, a kolejne dwa ok. 700 dolarów. Koszt kursu przygotowującego do trzech poziomów egzaminów wynosi ok. 30 tys. złotych.

Każdy poziom składa się z dwóch trzygodzinnych sesji, z których jedna odbywa się rano, a druga po południu. 

Perspektywy rozwoju

Osoby posiadające kwalifikacje CFA pracują najczęściej w instytucjach i firmach związanych z rynkiem finansowym: bankach inwestycyjnych, funduszach inwestycyjnych, private equity oraz biurach maklerskich. Typowe stanowiska zajmowane przez te osoby w tych firmach to analityk lub fund manager. Zadaniem analityków jest przeprowadzanie analiz i wystawianie rekomendacji dotyczących poszczególnych spółek lub aktywów, natomiast zarządzający funduszami podejmują konkretne decyzje inwestycyjne. 

Należy przystąpić do CFA Institute oraz lokalnego oddziału organizacji. Członkowie zobowiązani są do corocznego opłacania składek (łącznie dolarów) i dostarczenia każdego roku oświadczenia dotyczącego przestrzegania zasad etyki zawodowej zawartych w dokumencie CFA Institute: Code of Ethics and Standards of Professional Conduct. 

Opracowanie na podstawie CFA Institute.

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć